شبکه های اجتماعی و سفر  شبکه های اجتماعی و سفر حالا به موضوع بسیار پر… شنبه ۱۷ آذر ۹۷

شبکه های اجتماعی و سفر 

شبکه های اجتماعی و سفر حالا به موضوع بسیار پر اهمیتی تبدیل شده به طوری که پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۹ نیز بسیاری از سفرها تحت تاثیر شبکه های اجتماعی برنامه ریزی شوند. در طیِ ۱۲ سال گذشته بیش از یک میلیارد نفر به فیسبوک پیوسته اند و  از سال ۲۰۱۰ که اینستاگرام راه اندازی شد، حدود ۸۰۰ میلیون نفر برای خود، حساب کاربری ایجاد کرده اند. این شبکه های اجتماعی حالا به راحتی بر روی تلفن همراه قابل استفاده اند به طوری که هر گوشه ای از دنیا که باشیم یا در محل کار، یا در خانه یا در آشپزخانه و حتی اتاق خواب و حمام هم به راحتی به شبکه های اجتماعی دسترسی داریم.

شبکه های اجتماعی و سفر

شبکه های اجتماعی تاثیر بسیار زیادی بر سبک زندگی ما داشته اند: بسیاری از عادات ما در نتیجه حضور شبکه های اجتماعی تغییر کرده و بسیاری شیوه های جدید برای گذران زندگی خود پیدا کرده ایم؛ شبکه های اجتماعی روابط اجتماعی ما را تحت تاثیر قرار داده، روابط خانوادگی به نسبت گذشته کمرنگتر شده و دامنه دوستی های اجتماعی گسترده تر، حتی چیزی تحت عنوان دوستانی مجازی به دایره روابط اجتماعی ما اضافه شده است؛ در بسیاری موارد شبکه های اجتماعی بر سبک زندگی ما و نوع پوشش و نحوه زندگی مان اثرات بسیاری داشته است؛ حتی حالا  هم تقریبا همه ما، برای مسافرت شبکه های اجتماعی را به عنوان مرجعی معتبری می شناسیم و به استناد آن برای سفرهامان برنامه ریزی می کنیم. به طوری که می توان گفت شبکه های اجتماعی ذهن ما را کاملا تسخیر کرده اند.

خب قرار نیست اینجا درباره مزایا و معایب شبکه های اجتماعی سخن بگوییم اما به هر حال باید قبول کنیم که شبکه های اجتماعی نقش مهمی در زندگی ما بر عهده گرفته اند و بد نیست ما هم کمی بیشتر به آن بپردازیم.

شبکه های اجتماعی و سفر

در بین همه شبکه های اجتماعی، اینستاگرام بیش از همه بر سبک و شیوه مسافرت و حتی انتخاب مقصد موثر بوده است. به طوری که نوع خاصی از مقصدهای گردشگری تحت عنوان مقصدهای اینستاگرامی (Insta- Destinbations) به ادبیات گردشگری در سال های اخیر اضافه شده است. این موضوع باعث می شود که گردشگران در یک زمان مشخص به دنبال رزرو یک هتل مشخص باشند چون آن هتل حالا در شبکه های اجتماعی معروفیتی برای خودش دارد.

به اشتراک گذاشتن تجربه های سفر در شبکه های اجتماعی باعث می شود که خیلی زودتر از آنچه تصور می شود مقصد و هتل مورد نظرتان را به دوستان، خانواده و بستگان، همکاران، دوستان مجازی و حتی غریبه ها معرفی کنید و کم کم این میل در وجود آنها به وجود بیاید که راهی سفر شوند و همان جایی را برای سفر انتخاب کنند که شما معرفی کرده اید.

شبکه های اجتماعی و سفر

این معرفی ها و انتخاب ها فقط به مقصد و هتل محل اقامت محدود نمی شود بلکه غذاهایی که می خوریم، لباس هایی که می پوشیم، جشنواره ها و فستیوال هایی که شرکت می کنیم، حتی کافه های کوچک و فروشگاه های محلی هم می تواند با استفاده از شبکه های اجتماعی انتخاب شوند.

خیلی وقتها این معرفی کردن از طریق شبکه های اجتماعی

یک معرفی واقعی نیست بلکه فقط به میان گذاشتن حس

و حال ما از آن سفر و تجربه ای است که به دست آورده ایم

اما با این وجود باز هم به ترغیب دوستان مجازی مان برای سفر و بازدید و اقامت به یک مقصد خاص و در یک هتل خاص منجر می گردد.

خیلی وقتها افراد حتی درمورد تجربه ای که در مقصدی

معینی داشته اند مبالغه می کنند و اطلاعاتی غیر واقعی ارائه می دهند

و یا حتی فقط بر جنبه های مثبت آن تاکید می کنند و کمتر از یک تجربه ناخوشایند

یا معایب و نکات منفی سخن به میان می آورند.

پس شبکه های اجتماعی نمی تواند مرجع معتبری باشد

و نمی تواند به عنوان یک سند خوب و موجه برای انتخاب

مقصد سفر یا هتل مورد نظر تلقی گردند چون کاربرانِ

آن عادت کرده اند که همه چیز را طوری نشان دهند که

انگار به ایده آل ترین مقصد دنیا سفر کرده اند و یا در

بهترین هتل اقامت کرده اند و بهترین غذا و نوشیدنی را در مقصد نوش جان کرده اند.

شبکه های اجتماعی و سفر

در واقع به نوعی روش انتخاب یک مقصد از طریق شبکه های

اجتماعی یک روش تقلیدی است چون ما بر اساس اطلاعات

اغراق آمیز و حتی گاهی غیر واقعیِ دیگر کاربران تصمیم به سفر گرفته ایم.

 اما با این حال شبکه های اجتماعی نقش بسیار مهمی در سبک

و شیوه سفر دارند و خواه ناخواه همه ما حتی در انتخاب مقصد

تحت تاثیر آن ها قرار می گیریم پس بهتر است برای برنامه ریزی

سفر از شبکه های اجتماعی استفاده کنیم اما قبل از هر تصمیمی

درباره سفرمان بیشتر پرس و جو کنیم.

  • توصیه می شود از سفر خود مستندسازی کنید، فیلم و عکس بگیرید ولی بلافاصله آن ها را در شبکه های اجتماعی منتشر نکنید. بلکه بعدها و سرِ فرصت نکات مثبت و منفی سفرتان را بررسی کنید و محتوای عادلانه و با نگاهی منصفانه و نه اغراق آمیز در شبکه های اجتماعی منتشر کنید.
  • از شبکه های اجتماعی برای ایده گرفتن استفاده کنید ولی اجازه ندهید که اینستاگرام به جای شما تصمیم بگیرد و برنامه سفرتان را به شما دیکته کند.
  • از نکات مثبت شبکه های اجتماعی استفاده کنید. فراموش نکنید اینستاگرام دنیا را به شیوه ای در دسترس ما قرار داده که هیچ گاه تصور آن هم نمی شده، به پیج های اجتماعی بپویندید و واقعیت های سفرتان را به اشتراک بگذارید.

موفق باشید!

 


زهره خسروی- ۱۵ آذر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه