شفق قطبی چیست و کجا می توان آن را دید؟ شفق قطبی از پدیده های… جمعه ۳۰ آذر ۹۷

شفق قطبی چیست و کجا می توان آن را دید؟

شفق قطبی از پدیده های جوی کره زمین است که در آن نورهایی رنگی و متحرک در آسمان شب نمایان می شود و تصویری بسیار اعجاب انگیز را پدید می آورد. در مدت زمان طوفان های خورشیدی ذرات الکتریکی پر سرعتی از خورشید در فضا پخش می شود که نتیجه ی آن تشکیل این پدیده است. ذرات الکتریکی در اثر میدان مغناطیسی به سمت دو قطب شمال و جنوب زمین کشیده می شوند و رنگ های متفاوتی در اثر گازهای متفاوت اتمسفر زمین به وجود می آورند. بهترین زمان برای بازدید از این پدیده شگفت انگیز جوی اوایل شهریور تا اواخر فروردین است. اگر می خواهید شفق قطبی را از نزدیک ببینید باید بدانید شهرهایی از جهان در این زمینه قابل توجه عکاسان هستند. در ادامه معرفی این شهرها را در اراول بخوانید.

***********

۱.سیبری، روسیه

سیبری محلی فوق العاده برای تماشای شفق قطبی است. مناطق شمالی روسیه مناظر بسیار زیبایی از شفق قطبی را در آسمان شب شاهد است ولی آب و هوای آن برای هر کسی مناسب نیست. اگر جزو آن دسته افرادی هستید که دمای زیر صفر و یخبندان زمستان برایتان مسئله ای نیست دوربین را بردارید و به این نواحی بروید. آلودگی نوری سیبری بسیار کم است و شب ها هم حسابی تاریک است. شب های طولانی آنجا محل عبور کمربند شفق قطبی است؛ جایی که گازهای خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین برخورد دارند.

شفق قطبی

۲.ابیسکو، سوئد

تحقیقات علمی نشان می دهد اَبیسکوی سوئد به دلیل شرایط آب و هوایی خاص بهترین مکان در جهان برای دیدن شفق قطبی است. دریاچه ای به نام تورنتسک Torneträsk در آنجاست که باعث می شود آب و هوای اطراف دریاچه با نواحی دیگر بسیار متفاوت باشد. این دریاچه، محدوده اعجاب انگیزی را در دل آسمان پدید آورده که باعث شده همیشه صاف و بدون ابر باشد، حتی در زمانی که اطراف دریاچه ابری و مه آلود است. این موضوع منجر به تبدیل تورنتسک به عنوان بهترین محل برای تماشای شفق قطبی است. شفق های این منطقه به شکل هاله نور، کمان، حلقه و مارپیچ بسیار چشم گیرند.

شفق قطبی

۳.ناحیه لوستو در فنلاند

چشم اندازهای حیرت انگیز لوستو در کنار منظره های شگفت انگیزِ شفق های قطبی جذاب تر می شود. با اینکه این منطقه، محدوده ای کوچک را در برگرفته ولی شفق های  زیادی برای دیدن در آنجا وجود دارد. در این منطقه قوس بزرگ شفق ها از یک طرف افق به طرف دیگر کشیده شده و مهمترین جاذبه آن نواحی جنگلی بکر و وحشی در کنار معدن آمیتیست است. شب های صاف و بدون ابر در نزدیکی دریاچه ایناری، سومین دریاچه بزرگ فنلاند، شفق های زیادی را پدید آورده و عکاسان در آنجا چشم انتظار می نشینند تا بتوانند شفق ها را شکار کنند. عده ای در امتداد شفق ها به اسکی سواری یا اسنومبیل مشغول می شوند و لذت سفر را تکمیل می کنند.

شفق قطبی

۴.استان آلبرتا، کانادا

سفر به کانادا تماشای عالی ترین منظره های جهان را به همراه دارد؛ تفاوتی ندارد که به دنبال شفق قطبی باشید یا پارک های ملی کانادا، همیشه کانادا چیزی برای اعجاب و حیرت دارد. از سوی دیگر مناطق نزدیک به دریاچه سوپریور و سایر نواحی آلبرتای شمالی محلی مناسب برای دیدن شفق قطبی است. پس با سفر به کانادا حتما یک شب را برای دیدن شفق ها برنامه ریزی کنید.

شفق قطبی

۵.ایسلند

در ایسلند تقریبا همه جا می توان شاهد شفق های قطبی بود. ایسلند سواحلی دارد که جان می دهد برای تماشای شفق ها. منتها باید بدانید چه شبی به آنجا بروید چون این اتفاق همیشه نمی افتد و همیشه به زیباییِ تمام نیست. پارک ملی دینگوتلیر در مقایسه با سایر نقاط ایسلند شب های تاریک تری دارد و وقتی زیر آسمان آن بایستید بالای سرتان نورهای رنگارنگی می درخشد و تجربه سحرانگیزی نصیبتان می کند. بزرگ ترین دریاچه کشور در همین پارک قرار دارد. تماشای بازتاب این نورها بر سطح دریاچه تصویری حیرت انگیز را پدید می آورد که باور کردنی نیست. شبیه نورپردازی های مصنوعی به نظر می رسد. اگر به گرفتن عکس هایی با پس زمینه شفق قطبی علاقه دارید حتما به ایسلند سفر کنید.

شفق قطبی

۶.شهرهای آلاسکا

در حقیقت در آلاسکا سه منطقه وجود دارد که برای تماشای شفق قطبی شمالی با نوری سبز و درخشان معرکه است. انکوریج، فربنکس و محدوده بروکز. انکوریج از دو تای دیگر در دسترس تر است و به راحتی با پرواز می توان به آنجا رفت. از سوی دیگر شهر فربنکس در مرکز آلاسکا در ماه های شهریور تا اسفند برای دیدن شفق ها خوب است. اگر دست کم ۳ روز در فربنکس باشید تا ۸۰ % احتمال دارد که این پدیده شگفت انگیز را ببینید.

شفق قطبی

۷.شهر ترومسو، نروژ

نروژ در قسمت بالایی مدار قطبی شمال است و یکی از بهترین اماکن برای دیدن شفق قطبی است. به دلیل اینکه شهر ترومسو در داخل بیضی شفق قطبی است شانس زیادی برای دیدن شفق در آنجا وجود دارد. از طرف دیگر آب و هوای ملایم و ساحلی آنجا از جنبه های دیگر نیز آن را به مقصد خوبی برای سفر تبدیل کرده است. در ترومسو تفریحاتی مثل سورتمه سواری و بازدید از گوزن های شمالی نیز انتظار گردشگران را می کشند.

شفق قطبی

۸.ناحیه کولویوک در گرینلندِ دانمارک

گرینلند در مقایسه با سایر نقاط جهان زودتر شب می شود.

با تاریکی هوا بلافاصله شفق های قطبی ظاهر می شوند.

اگر می خواهید در سفری نه چندان طولانی و دور از دسترس

شفق ها را ببینید گرینلند را از دست ندهید.

شفق قطبی

۹.شهر ابردین، اسکاتلند

اسکاتلند مشهور به آب و هوایی ابری، مه آلود و طوفانی است.

بنابراین آنجا نباید انتظار آسمانی تاریک و سیاه را داشته باشید

ولی  گاه زمستان های ابردین ابرها پر می کشند

و سروکله شفق های قطبی پیدا می شود.

شفق قطبی

۱۰. جزایر فارو، دانمارک

دانمارک در شمال اسکاتلند است

ولی وضعیت آب  هوایی آن شبیه جزایر بریتانیا است.

در این منطقه ۱۸ جزیره وجود دارد

که در شرایطی خاص شفق های قطبی

تماشایی را به نمایش می گذارند.

شفق قطبی

 


عفیفه خدنگی – ۲۹ آذر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. احسان

    درود بر شما. خیلی مطلب جالبی بود.

    • موبایل: ۰۹۱۲۸۷۸۴۵۴۵