شیرینی فروشی حاجی خلیفه در یزد: وقتی پای صحبت از خوردنی های یزد در میان… شنبه ۲۸ مهر ۹۷

شیرینی فروشی حاجی خلیفه در یزد:

وقتی پای صحبت از خوردنی های یزد در میان باشد، شاید نخستین تصویری که به ذهنتان برسد شیرینی های یزدی باشد؛ از قطاب و باقلوا بگیر تا پشمک و کیک یزدی و حاجی بادام و… نمی توان انکار کرد که همواره، در بیشتر شهرهای بزرگ یکی از معتبرترین و بهترین شیرینی فروشی ها  پسوند «یزدی» را به یدک می کشد. ما قصد داریم امروز در مجله گردشگری اراول طعم دهانتان را با شیرینی یزد، آن هم از نوع شیرینی فروشی حاجی خلیفه شیرین کنیم؛ با ما همراه باشید.

شیرینی فروشی حاجی خلیفه

شیرینی فروشی حاجی خلیفه:

برای تهیه کردن سوغات و خریدن و مزه کردن شیرینی های یزد باید سراغ بافت قدیم این شهر رفته و به دنبال «شیرینی حاجی خلیفه علی رهبر» بگردید. البته این را هم بگوییم همین که پا به میدان امیر چخماق بگذارید متوجه می شوید که در یزد اکثر شیرینی فروشی ها همه حاجی خلیفه هستند درست مانند قم که همه حاج حسین و پسران هستند، یا مسیر شمال کشور که همه اکبر جوجه هستند.

شیرینی فروشی حاجی خلیفه

ماجرا از این قرار است که در اصطلاح یزدی ها حاجی خلیفه به هر قنادی ای می گویند که شیرینی های محلی تولید کند. این موضوع باعث شده در میدان امیر چخماق و محوطه اطرافش تا دلتان بخواهد شاهد مغازه هایی باشید که تابلوی حاجی خلیفه دارند. اما هر حاجی خلیفه ای حاجی خلیفه واقعی نیست!

شیرینی فروشی حاجی خلیفه

مرغوب ترین قند کشور:

از تجربه و هنر یزدی ها در پخت شیرینی که بگذریم، کارشناسان و خود یزدی ها معتقدند معروف ترین و مرغوب ترین قند کشور در یزد تولید می شود. ما هم نظرمان این است که اگر بخواهید نام سه شهر را در صدر تولید قند ذکر کنید، قطعا یکی از آن ها شهر یزد است.

همانطور که می دانید یزد به دلیل خشکی آب و هوا و اندک بودن میزان بارندگی، اراضی کشاورزی بسیار کمی دارد و عمده محصولات کشاورزی آن خرما، پسته و گندم است که هر سه به نوعی در شیرینی های یزدی سهم دارند.

شیرینی فروشی حاجی خلیفه

بهترین محصول شیرینی فروشی های یزد:

شیرینی ‌پزی در یزد سابقه ‌ای طولانی دارد، در این شهر تاریخی شیرینی های سنتی مانند قطاب، باقلوا، نارگیل، پشمک، لوز، نان‌برنجی و حاجی بادام تهیه می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم اگر به یزد سفر کردید، بدون چشیدن این شیرینی ‌ها پایتان را از یزد بیرون نگذارید.

شیرینی فروشی حاجی خلیفه

شیرین فروشی حاجی خلیفه رهبر:

شیرینی‌فروشی حاجی‌خلیفه رهبر و شرکاء در ضلع شرقی میدان تاریخی امیر چخماق یزد، معروف‌ترین شیرینی‌‌ فروشی یزد و جزو مشهورترین و تاریخی‌ترین قنادی‌ های ایران است. این شیرینی‌فروشی بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد و حتی سال هاست که ساختمان آن به ثبت ملی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده است.

شیرینی فروشی حاجی خلیفه

به گزارش جام جم مدیر این بنگاه شیرینی‌ سازی می‌گوید:‌

«سال ۱۲۹۵هجری‌ شمسی مطابق با سال ۱۹۱۶، یکی از متخصصان رشته شیرینی‌سازی اصیل یزد که در عصر خود سرآمد استادان شیرینی ‌سازی ایران بود، با احداث کارگاهی کوچک در بازار تاریخی حاجی قنبر یزد موسسه ‌ای را بنیان نهاد که امروز به نام بنگاه شیرینی ‌سازی حاج خلیفه علی رهبر و شرکا در سراسر دنیا شهرت دارد».

شیرینی فروشی حاجی خلیفه

آقای ولی رهبر که نسل سوم خاندان حاج‌ خلیفه است، می‌گوید:

این استاد بزرگ در تمام دوران فعالیت تولیدی با استفاده از تخصص و تبحر خود و به‌ کار بردن مرغوب‌ ترین مواد اولیه طبیعی موفق شد با تولید انواع شیرینی با کیفیت و کم‌نظیر، نام شهر باستانی یزد را مترادف با شیرینی‌های موسسه خود در سراسر گیتی پرآوازه سازد.

شیرینی فروشی حاجی خلیفه

شیرینی فروشی حاجی خلیفه کنونی:

حالا فرزندان و نوادگان حاجی خلیفه، راه ایشان را ادامه می‌دهند.

البته در شهر یزد شیرینی‌سازان دیگری نیز با پیشوند کلمه حاجی خلیفه، محصولات خود را عرضه می‌کنند،

به طوری که بافت قدیمی شهر یزد که یکی از شلوغ‌ ترین و پرگردشگرترین مناطق یزد است،

حدود ۵۰ شیرینی ‌فروشی سنتی یا حاجی‌خلیفه دارد.

شیرینی فروشی حاجی خلیفه

پیشنهاد می‌کنیم اگر به یزد آمدید یک جعبه شیرینی مخلوط بگیرید.

جعبه شیرینی مخلوط یک محصول کامل است که انواع شیرینی سنتی یزد را در بردارد و

برای مهمانی‌ ها و مراسم خاص و عمومی بسیار مناسب است،

زیرا هر کدام از این نوع شیرینی ‌ها طعم مخصوص به خود را دارد

و می‌تواند جوابگوی افراد، با سلیقه‌ها و ذائقه ‌های متفاوت باشد.

البته در نظر داشته باشید که شیرین‌ ترین و خوردنی‌ترین سوغات یزد، شیرینی باقلواست که

شادی مسافرت به یزد را چند برابر می‌کند.

اگر هم دنبال بهترین نوع شیرینی ها و نسخه اورژینال هستید باید «شیرینی فروشی حاجی خلیفه رهبر» را پیدا کنید.

 


عفیفه خدنگی – ۲۶ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه