چرا ایجاد عادت های خوب آسانتر از ترک عادتهای بد است؟ احتمالا شما هم بارها… چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶

چرا ایجاد عادت های خوب آسانتر از ترک عادتهای بد است؟

احتمالا شما هم بارها و بارها این جمله را شنیده اید : ” ترک عادت موجب مرض است “. واقعا شما هم با این جمله موافقید؟ شاید این جمله بیشتر به خاطر سختی هایی باشد که در ابتدای ترک عادتهای بد برای هرکسی پیش می آید. همه ما ممکن است عادت های بد زیادی داشته باشیم. در واقع هیچ کس کامل نیست. شیرینی خوردن زیاد، تماشای بیش از حد تلویزیون، زیاد خوابیدن و هزار و یک عادت بدی که اصلا برای خودمان هم خوشایند نیست پس چرا این عادتهای بد را ترک نمی کنیم؟ هر ساله میلیون ها نفر از ما تصمیم می گیریم که در شروع سال نو کمی تغییر در عادتهایمان ایجاد کنیم اما متاسفانه همانطور که می دانید این کار به همین سادگی نیست. همیشه ترک عادتها غیر ممکن به نظر می رسد در واقع هرچقدر مقابل یک عادت بیشتر مقاومت می کنیم بیشتر به ما می چسبد!

عادت

دلیل علمی تکرار عادت های بد

ما همواره به دنبال انجام کارهایی هستیم که تنها برای لحظه ای کوتاه حس خوبی در ما ایجاد می کنند  و در بلند مدت هیچ کمکی به ما نمی کنند. عاداتی مثل مصرف نوشیدنی های الکلی، گذراندن زمان طولانی مدت مقابل تلویزیون و خوردن بیش از حد شیرینی جات برای مدت کوتاهی باعث آزاد شدن دوپامین در مغز می شود که منجر به احساسی خوشایند در فرد می شود. زمانیکه مغز متوجه می شود انجام یک کار خاص حس خوبی را ایجاد می کند شما را مجبور می کند تا دوباره آن را انجام دهید. عادات بد شما برای یک هدف خاص به کار گرفته می شوند. اگرچه شما نتیجه پایانی آن را دوست نداشته باشید اما در لحظه حس خوبی خواهید داشت به همین دلیل است که ترک عادت ها شما را آزار می دهد. انسانها ذاتا به دنبال لذت هستند حتی اگر به آنها صدمه بزند. ۷۰ درصد افراد سیگاری می گویند که دوست دارند سیگار را ترک کنند اما نمی توانند در حالی که می دانند سیگار کشیدن برای سلامتی آنها بسیار مضر است.

عادت

به جای ترک عادت چه کاری باید انجام دهیم؟

خیلی ساده است شما باید عادت های بهتری را در خود ایجاد کنید. به جای اینکه وقتتان را صرف تلاش برای از بین بردن رفتارهای منفی می کنید عادت های بهتری را در خود بسازید.

دست از قضاوت خود بردارید

شما احتمالا پیش از این به خودتان گوشزد می کرده اید که باید عادتهای بدم را متوقف کنم و کارهای بهتری را انجام دهم. متاسفانه سرزنش کردن خود باعث می شود که یک تصویر ذهنی منفی از خود داشته باشید و نسبت به توانایی هایتان دچار تردید شوید. این تفکرات منفی در نوع خود باعث ایجاد یک عادت بد می شود. فکر کردن درباره اشتباهات اصلا جالب نیست. احتمالا تا به حال متوجه شده اید زمانی که می خواهید یک عادت بد را از بین ببرید ذهن شما با انواع قضاوت ها از شما می پرسد که چرا این کار را ادامه می دهی؟

درواقع عادت ها باعث می شوند که شما احساس راحتی داشته باشید. تسلیم کردن عادت ها واقعا کار سختی است. مخصوصا اگر ماه ها یا سال ها با یک عادت درگیر باشید رها کردن و تغییر آن بسیار دشوار خواهد بود. برای مثال فرض کنیم که می خواهید میزان سیگاری را که هر هفته مصرف می کنید کاهش دهید ابتدا خودتان را سرزنش می کنید و مضرات روی پاکت سیگار را می خوانید و با خود می گویید این هفته دیگر سیگار کشیدن را ترک می کنم. متاسفانه نتیجه این وضعیت فقط احساس ناراحتی خواهد بود. بنابر این واکنش شما در رابطه با این احساسات چه خواهد بود؟ مطمئنا سیگار کشیدن را ادامه می دهید!

تمرکزتان را تغییر دهید

شما به یک برنامه ریزی جدید نیاز دارید. وقت آن رسیده

که رفتارهایتان را بدون اینکه به سلامت جسمی و روحی

شما آسیب بزند توسعه دهید. اگر بدانید که عادت های

جدید احساس بهتری در شما ایجاد می کنند انگیزه

بیشتری برای شروع آنها پیدا خواهید کرد. این کار

خیلی آسانتر از از بین بردن یک عادت است. هنگام

شناسایی عادت های بد و اتخاذ رفتارهای جدید مثبت،

شما باید مانند یک کارآگاه یا دانشمند فکر کنید.

یک گام به عقب بردارید و از بیرون به وضعیت نگاه کنید.

اگر این کار برای شما دشوار است، وانمود کنید که سعی دارید

به دیگران کمک کنید. این کار به شما کمک می کند تا با دید

روشن تری به این موضوع بنگرید. اول از همه به دلایل عادت

بد خود فکر کنید این که چرا آن را شروع کرده اید و چرا ادامه می دهید؟

برای مثال شما به خوردن غذاهای پر کالری برای شام عادت کرده اید

اما دلیل آن این بوده که در طول روز مشغول فعالیت و کار بوده اید

و برای آماده کردن یک وعده غذایی سالم انرژی نداشتید.

در آن زمان شام آماده یک راه حل مناسب موقت بوده است.

گام بعدی این است که عادت های جدیدی را در خود ایجاد کنید

که همان میزان راحتی را به شما می دهد. قدم بعدی این

است که از خودتان بپرسید چگونه به سادگی عادتهای جدید را جایگزین کنم؟

عادت کنید که عادت های بهتری در خود ایجاد کنید

همه ما می دانیم که تکرار عادتهای بد راحت است، اما شما می توانید آنها تغییر دهید!

به خاطر داشته باشید هرچه زمان بیشتری بگذرد عادتها ماندگار تر می شوند. زمانی که کاری را چه خوب و چه بد تکرار می کنیم بیشتر در رفتارهای ما رخنه می کند.

اگر هنر جایگزین کردن عادات خوب به جای عادتهای بد را داشته باشید قطعا به آسانی زندگی را آنگونه که دوست دارید خواهید ساخت.

 


نوشته شده در ۸ اسفند ۹۶ | توسط: راضیه احمدی | منبع: Lifehack

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه