عکاسی پانوراما در سفر: زمان قدیم برای گرفتن یک عکس دسته جمعی باید عذاب زیادی… یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷

عکاسی پانوراما در سفر:

زمان قدیم برای گرفتن یک عکس دسته جمعی باید عذاب زیادی را متحمل می شدیم و بنا به دستور جناب عکاس آنقدر این ور و آن ور می رفتیم تا همه در کادر جا شویم. یکی دیگر از مشکلات عکاسی در آن دوران هم این بود که برای گرفتن عکس های زیبا از مناظر طبیعی در مسافت نسبتا زیادی از منظره می ایستادیم و عکس می گرفتیم که این کار موجب کاهش زیبایی تصویر و کم شدن جزئیات می شد. سال هاست که عکاسی پانوراما این مشکل را حل کرده و قابلیت آن در اسمارت فون ها و گوشی های همراه نیز قرار گرفته است. اراول سری به دنیای عکاسی زده تا پلی بزند میان مناظر زیبای طبیعت و ثبت آن به کمک عکاسی. با ما همراه باشید.

عکاسی پانوراما

از زمانی که دوربین های دیجیتال به بازار آمدند باب جدیدی را در عکاسی باز کردند، ولی قیمت این دوربین ها تا مدت زیادی بیشتر از توان خرید عموم مردم بود، ولی امروزه تقریبا همه گوشی های اندرویدی دارای دوربین های با کیفیتی هستند که امکان عکاسی در سفر در هر زمان و مکانی را برای کاربر فراهم می کند، ولی یکی از امکاناتی که در عکاسی به افراد کمک زیادی خواهد کرد برای بسیاری از کاربران ناشناخته مانده است.

عکاسی پانوراما

آنچه باید از پانوراما بدانیم:

پانوراما در انگلیسی به معنی همه اطراف است. این کلمه تشکیل شده از pan به معنای همه و rama به معنای اطراف (شاید جایگزین آن در زبان فارسی بتواند سراسرنما باشد). هر گاه در نقاشی یا تصویربرداری یک منظره را با زاویه ای باز ببینیم، این تصویر نیز پانوراما نامیده می شود.

تصاویر و عکس های پانوراما، عکس هایی هستند که از نقطه مرکزی یک مکان وسیع گرفته شده اند و نسبت به عکس های معمولی، فضای بیشتر و گسترده تری را پوشش می دهند.

عکاسی پانوراما

اختراع و پیدایش عکاسی پانوراما به قرن ۱۹ میلادی برمی گردد. نخستین عکس های پانوراما را در سال ۱۸۵۱ شخصی به نام مارتین بهرمانکس به وجود آورد و آن چیزی نبود جز ۱۱ عکس از تپه ریکون در سانفرانسیسکو که به هم چسبیده شده بودند.

با پیدایش دوربین های عکاسی دیجیتال و نیز نرم افزار پردازش تصاویر، دنیای باز و گسترده تری روی عکاسی پانوراما گشوده شد.

عکاسی پانوراما

انواع تصاویر پانوراما:

تصاویر پانوراما را می توان به ۳ دسته تقسیم کرد:

  • پانورامای عریض:

این نوع از عکاسی پانوراما از چند عکس که در عرض گرفته و به هم پیوسته شده، تشکیل می شود. قابل توجه است که این نوع پانوراما را می توان روی کاغذ چاپ کرد.

  • پانورامای ۳۶۰ درجه:

پانورامای ۳۶۰ درجه از چند عکس تشکیل شده که در عرض ۳۶۰ درجه گرفته شده و به هم چسبیده اند. این نوع عکاسی پانوراما با فرمت های فلش و… توسط نرم افزارهایی قابل پخش در کامپیوترها هستند و بیننده با دیدن آنها احساس می کند در جایی ثابت ایستاده و دور خود می چرخد و همه بخش های تصویر را می بیند.

  • پانورامای ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه:

پیشرفته ترین پانوراما، پانورامای ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه است. در این نوع پانوراما مانند پانورامای ۳۶۰ درجه بیننده می تواند در عرض، تصویر را دنبال کند و به طور کامل همه اطراف را ببیند، اما در عین حال این نوع پانوراما به او اجازه می دهد تصویر را از ارتفاع نیز ببیند و دنبال کند. پس در این پانوراما بیننده می تواند از همه زوایا تصویر را ببیند.

عکاسی پانوراما

چگونه می توان عکس پانوراما گرفت؟

برای عکاسی پانوراما ، تنها لازم است

به بخش تنظیمات دوربین خود وارد شوید و

در بخش نوع عکس، گزینه پانوراما را انتخاب کنید. اپلیکیشن های زیادی برای این کار وجود دارد.

عکاسی پانوراما

بعضی دوربین ها هم دارای پانورامای خودکار هستند،

به نحوی که پس از گرفتن عکس اول،

کادری رنگی در صفحه پدیدار می شود

که بعد از تنظیم این کادر برای پانوراما عکس های

بعدی به صورت خودکار، پانوراما گرفته می شوند.

عکاسی پانوراما

ولی عکسبرداری با دوربین های فاقد حالت پانورامای اتوماتیک کمی دشوارتر است.

برای عدسی تطبیق داده و به صورت دستی اقدام به عکاسی کنیم.

عکاسی پانوراما

امروزه می توانید از طریق دنیای مجازی به

کلکسیون بی نظیری از عکسهای پانوراما در سطح جهان

دست یابید که کیفیت بسیار بالایی هم دارند.

 

 


عفیفه خدنگی- ۱۲ آبان ۹۷

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه