فستیوال شکرگزاری در کشورهای مختلف جهان روز شکرگزاری یک گردهمایی خانوادگی است که در کنار… دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷

فستیوال شکرگزاری در کشورهای مختلف جهان

روز شکرگزاری یک گردهمایی خانوادگی است که در کنار اعضاء خانواده و دوستان نزدیک برگزار می شود. البته این گردهمایی با دورهمی برای تماشای مسابقه فوتبال تفاوت دارد. مراسم روز شگرگزاری در بسیاری از کشورهای دنیا برگزار می شود و تاریخچه برگزاری آن به قرن ها پیش و همزمان با برداشت محصولات کشاورزی باز می گردد البته این عید در برخی کشورها که تمدنی کهن دارند مانند ایران و  کشورهای خاورمیانه تاریخچه طولانی تری دارد و حتی به عنوان یک عید باستانی تلقی می شود. یونانیان باستان و کشورهایی در جنوب آسیا هم مراسم شکرگزاری داشته اند که هنوز هم در بسیار از مناطق جهان این مراسم اگرچه به شکل نمادین برگزار می شود. امروز قصد داریم مراسم شکرگزاری در بعضی کشورهای جهان را به شما معرفی کنیم. با اراول همراه شوید.

شکرگزاری

جشن مهرگان

بیایید اول از کشور خودمان شروع کنیم. مهرگان یکی از کهن ترین فستیوال های شکرگزاری در جهان است. این جشن به آغازین سالهای ظهور دینِ زرتشت باز می گردد و هنوز با گذشت سالیان بسیار در برخی نواحی کشورمان این جشن توسط هموطنان زرتشتی برگزار می شود. البته این فستیوال پاییزی منحصر به هموطنان زرتشتی نیست و در بعضی مناطق کشور ایران توسط کشاورزان و روستائیانی که ریشه های خانوادگی عمیقی دارند، همچنان برگزار می شود.

برگزاری جشنواره مهرگان،  همزمان با شروع ماه مهر و نخستین روزهای فصل پاییز (۱۰ مهر) است. در این فستیوال میزی برای پذیرایی و شکرگزاری مهیا می شود که آن را با غذاهای، میوه ها، آجیل و تنقلات و گل ها و گیاهان معطر می آرایند. اجرای مراسم بعدازظهر انجام می شود و در برخی روستاهای ایران با مراسم آتش بازی همراه می گردد. گفته می شود در چنین روزی، فریدون پادشاه ایرانی با همراهیِ کاوه آهنگر و یارانش بر ضحاکِ ماردوشِ ظالم غلبه کرد و ایران زمین را از ترس و سیاهی و ظلم او نجات داد.
این فستیوال بیش از ۴۰۰۰ سال قدمت دارد و جزو کهن ترین فستیوال های شکرگزاری در جهان است.

شکرگزاری

روز شکرگزاری در کانادا

روز شکرگزاری کانادایی ها در دومین دوشنبه ماه اکتبر برگزار و معمولا در سه روز  متوالی جشن گرفته می شود. البته این فستیوال رسمی نیست و در ایالتهای مختلف به صورت اختیاری مراسمی برای آن برگزار می گردد. در مناطقه آتلانتیک مثل نیوفوندلند و نوا اِسکوتیا مراسم جشن شکرگزاری به شکل جدی تری برگزار می گردد. درباره تاریخچه این مراسم  هم نظرات مختلفی وجود دارد،  برخی معتقدند که این مراسم به واسطه کلونی های آمریکایی که منشأ خانوادگیشان به بریتانیای کبیر باز می گردد وارد این سرزمین شده و با گذشت زمان جایگاه خود را در فرهنگ کانادا پیدا کرده است. در واقع استعمارگران انگلیسی این سنت را وارد کشور کانادا کرده اند.

از مراسم این روز، رژه عیدِ شکرگزاری است که در بعضی شهرها برگزار می شود. تهیه غذاها و میوه های خوشمزه و دورهمی های خانوادگی و دوستانه هم در این روز رواج دارد. غذای رایج در عید شکرگزاری کانادایی ها شامل بوقلمون، پایِ کدو و استافینگ (ترکیب خرده نان، سوسیس، آویشن و کرفس خرد شده) است.

شکرگزاری

جشنواره برداشت محصولِ کاماتان

جشنواره برداشت برنج که در کشور مالزی به فستیوال کاماتان یا Pesta Kaamatan شناخته می شود بیشتر در استان صباح و بین قبیله کازادان (Kazadan) رواج دارد و به مدت یک ماه برگزار می شود. در مناطق دیگرِ  مالزی هم رویدادهایی مانند مسابقات بوفالو سواری، کنسرت های محلی و اجراهای خیابانی برگزار می شود.

دو روزِ پایانی این جشنواره به عنوان یک فستیوال ملی در همه نقاط کشور تعطیل رسمی است. در این دو روز اقوام و نژادهای مختلف  به اجراهای خیابانی می پردازند و در مراسم رژه شرکت می کنند. این جشنواره در آغاز ماه مِی برگزار می شود و همه شهرها و روستاهای این کشور به نسبت جمعیت خود مراسمی را برای شکرگزاری از خداوند برگزار می کنند.

شکرگزاری

جشنواره نیمه پاییز

جشنواره پاییزی  در اواخر سپتامبر و اوایل اکتبر در چین و ویتنام برگزار می شود. تاریخ برگزاریِ این جشنواره مانند بسیاری از جشنواره های شرق آسیا بر اساس تقویم قمری است و به همین علت تاریخ دقیق آن از سالی به سالی دیگر تغییر می کند. این مراسم در چین بیش از چند هزار سال قدمت دارد و در زمان برداشت محصول توسط کشاورزان چینی برگزار می شود البته حالا با مدرن شدن رسومات در این کشور با تغییراتی نیز همراه بوده است.

“موونکیک” شیرینی رایج در این جشنواره است که از خمیر لوبیا تهیه می شود. فانوس های کاغذی هم بخش مهمی از این جشنواره  را تشکیل می دهند.  در برخی کشورها مانند ویتنام جشنواره پاییزی با هدایایی برای کودکان همراه می شود.

شکرگزاری

تای پونگال

تای پونگال جشنواره برداشت محصول است که در جنوب هندوستان و به ویژه در ایالت تامیل نادو رواج دارد. این جشنواره به خدای خورشید اختصاص داشته و مخصوص کشاورزان است. در سالهایی که محصول خوب باشد این جشنواره با عروسی ها، مهمانی های و اعیاد محلی نیز همراه می شود.

 

در تقویم بومی های هندوستان نام اولین ماه از سال جدید، Thai است که فرارسیدن آن مقارن با ماه ژانویه است. Pongal هم به جشن و شادی و همچنین ظرفی پر از شیر، برنج و لوبیا اشاره دارد. شیرینیِ این جشنواره هم ترکیبی از این مواد است که پس از پخت در برگهای موز سرو می شود. از وجوه دیگر این جشنواره، استحمام ماده گاوها و قرار دادن تاجی از گل بر سر آن ها برای شکرگزاری است.

شکرگزاری

دوزینکی

Duzynki جشنواره برداشت محصول در اروپای شرقی است.

مردم لهستان و بسیاری از کشورهای شرق اروپا در این

مراسم مشارکت می کنند. گرچه این جشنواره ریشه های مذهبی

دارد اما اغلب آن را به پیش از ظهور مسیحیت نسبت می دهند.

سابقه تاریخی این جشنواره به زمانی باز می گردد که کشاورزان مستاجر

پس از برداشت محصول آن را به مالکان زمین ها تحویل می دادند

و مالکان در عوض برای آن ها فستیوالی برگزار می کردند.

جزئیات سنت های جشن شکرگزاری در اروپای شرقی از کشوری

به کشوری و از شهری به شهری دیگر تفاوت هایی دارد

اما درست کردن آدمکهای پوشالی تقریبا در همه بخش های اروپای شرقی رایج است.

شکرگزاری

جشنواره ملی برداشت

Fiesta Nacional de la Vendimia یا جشنواره ملی

برداشت بسته به منطقه و کشور بر محصولات مختلفی

متمرکز است. گندم، برنج و انگور از رایج ترین محصولاتی

است که کشاورزان بر اساس آن جشن شکرگزاری برپا می کنند.

در اسپانیا جشن شکرگزاری با نمایش های خیابانی،

رژه و آتش بازی همراه می شود.

شکرگزاری

شکرگزاری در کره جنوبی

در کره جنوبی جشن شکرگزاری Chuseok نامیده می شود.

این جشنواره درست شبیه همتای آمریکایی و کانادایی خود است،

یعنی زمان بازگشت به خانه و دورهمی های خانوادگی فرا رسیده.

جشن شکرگزاری هم در کره شمالی رایج است و هم در کره جنوبی

و عموما در پاییز برگزار می شود. در کره جنوبی مردم غالبا

در چنین روزی از زندگی مدرن فرار می کنند و به زادگاه آبا

و اجدادی خود در شهرهای کوچک و روستاها پناه می برند.

خوردن برنج همراهِ لوبیا در چنین روزی مرسوم است،

همچنین هدایایی در این روز  بین اعضاء خانواده ردو بدل می شود.

 

 


زهره خسروی – ۲۷ آبان ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه