غذاهای زمستانی از سراسر جهان غذاهای زمستانی معمولا بر دستورالعملها و مواد اولیه ای متمرکز… دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷

غذاهای زمستانی از سراسر جهان

غذاهای زمستانی معمولا بر دستورالعملها و مواد اولیه ای متمرکز است که در دیگر فصل های سال، زیاد قابل دسترس نیستند. غذاها و یا مواد غذایی کنسرو شده، سبزیجات ریشه ای که دوام و ماندگاری بیشتری دارند، میوه های خشک شده، محصولات لبنی فرآوری شده و غذاهای دریایی نمک سود شده و گوشت سرشار از پروتئین؛ اینها معمولا مواد اولیه طبخ غذاهای زمستانه را تشکیل می دهند. یعنی موادی که از ماه ها پیش یا کنسرو شده اند و یا آن ها را نمک سود و خشک کرده ایم.

با این حال هنوزمردمان زیادی در نواحی مختلف دنیا زندگی می کنند که برای تهیه غذاهای زمستانی از مواد فریز شده و یا نیمه آماده استفاده نمی کنند بلکه شیوه پخت و پزِ آن ها کاملا فصلی است و از همان موادی استفاده می کنند که در فصل زمستان به راحتی قبل دسترس اند. بیایید با اراول برخی از این غذاهای زمستانی را از نظر بگذرانیم و تغییری در سبک پخت و پز زمستانی مان به وجود آوریم. با ما همراه شوید:

غذاهای زمستانی

سولیانکا (Soljanka)

سولیانکا یک سوپ لذیذ، تند و پر ادویه و مختص روس ها است، این غذا در دیگر کشورهای شوروی سابق و برخی نقاط در اروپای شرقی نیز مرسوم است. سوپی ترش مزه و داغ که از مواد مختلفی تشکیل می شود: انواع گوشت، غذاهای دریایی و سوسیس در طبخ این غذا بکار می رود،  البته گیاه خواران نگران نباشند چون این سوپ را بدون گوشت هم می توان تهیه کرد. خیار شور، گوجه فرنگی و لیمو یا آب لیموی تازه هم در ترکیبات این سوپ به کار می رود؛ خامه ترش، زیتون و شوید هم فراموش نشود، ضمن اینکه باید از انواع کلم، هویج و سبزیجات دیگر هم در طبخ آن بهره برد.

جالب اینجا است که نوعِ کنسور شده این غذا در سوپرمارکت های آلمان هم یافت می شود، حتی این غذا محبوب آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز هست.

غذاهای زمستانی

تانگ یوآن (Tangyuan)

در برخی نواحی به آن yangxiao هم می گویند؛ یک دسر خوشمزه و ساده برای روزهای سرد زمستان. چینی ها این گلوله های بقچه مانند را که از آرد برنج تهیه می شود خیلی دوست دارند. این توپ های سفید و خوشمزه معمولا در شیره داغی سرو می شود و زمانی که آن را مزمزه می کنید ممکن است چیزی درونِ این توپ های خوشمزه شما را غافلگیر کند: خمیر لوبیا، سیب زمینی شیرین و یا ژله.

این غذا در جشن سال نو چینی ها مرسوم است و یکی از غذاهای نمادین این کشور به شمار می رود.

غذاهای زمستانی

اُدِن (Oden)

اودن بیشتر یک غذای خیابانی است که در روزهای سرد زمستان در شهرهای مختلف ژاپن مرسوم است، هر چند که در نقاط دیگر دنیا هم می توان آن را پیدا کرد. این غذا بر خلاف دیگر غذاهای زمستانی از یک فهرستِ مواد اولیه تشکیل نشده بلکه مواد اولیه آن به صورت جداگانه طبخ می شود و شما می توانید مطابق ذائقه خود مواد مورد علاقه تان را پیدا کنید و آن را در سسِ اُدِن ریخته و میل کنید. این مواد شامل تخم مرغ آب پز، رشته، ماهی بخار پز، ذرت، سبزیجات و گوشت است که هر یک به صورت جداگانه طبخ می شود و در نهایت کنار هم سرو می شوند.

غذاهای زمستانی

پوتین (Poutine)

گرچه این غذا مختصِ ایالت کِبک در کانادا است اما خوردن زیادِ آن موجب شده که به عنوان یک غذای ملی شناخته شود. رایج ترین دستور پخت برای این غذا شامل سیب زمینی سرخ شده با پنیر سفید همراه با عصاره گوشت است. در برخی نواحی کانادا هم چیزهای دیگری مثل بیکن، گوشت چرخ کرده، لوبیای پخته و سوسیس هم به آن اضافه می شود. پنیر را در آخرین مرحله به آن اضافه می کنند تا در دمای اتاق و در اثر گرمای سیب زمینی ذوب شود. حالا این غذا در بیشتر غذاخوری ها و رستوران های ایالت کبک و دیگر شهرهای کانادا یافت می شود و امروز این غذا جزو انتخاب های اول بسیاری از مردم در کانادا و حتی آمریکا است.

غذاهای زمستانی

آبگوشت صدف (Clam chowder)

آبگوشت صدف از غذاهای جنجال آفرین در سواحل شرقی است. این غذا در نیوانگلند بیش از هر جای دیگری محبوب است. بهترین غذای دریایی، صدف های تازه را همراه با گوشت خوک یا بیکن می پزند. این غذا تاریخچه طولانی ای دارد و طبخ آن را به اوایل قرن نوزدهم نسبت می دهند. یک غذای محبوب، مقوی و بسیار گرم برای دریانوردان.

غذاهای زمستانی

آبگوشت مجارستانی (Hungarian goulash)

گولاش یک آبگوشت قرون وسطایی مجارستانی است. کلمه مجاری goulash به معنای چوپانان و گله داران است. ریشه این غذا به اروپای شرقی باز می گردد و برای طبخ آن از گوشت خشک شده استفاده می شود که آن را در دیگ آهنی بزرگی و روی آتش می پزند. مجارستانی ها این غذا را یک غذای ملی می دانند. البته نمونه ای از آن یعنی آبگوشتی که از گوشت خشک شده تهیه می شود در برخی نواحی ایران هم مرسوم بوده است.

برای تهیه این غذا گوشت بره یا خوک را خشک می کنند و همراه با سیب زمینی و سبزیجات  طبخ می کنند.  این غذای سرشار از پروتئین یک شام ایده آل برای زمستان های سرد مجارستان است.

غذاهای زمستانی

هات دیش (Hotdish)

یک خوراک گرم و مقوی برای روزهای سرد زمستان. این غذا از مواد پروتئینی، نشاسته و سبزیجات همراه با پنیر طبخ می شود و خوردنِ آن در ایالت های مرکزی آمریکا مرسوم است و ظاهرا طبخ آن به زمانی باز می گردد که مردم آمریکا به دنبال راه حلی برای تهیه غذاهای ارزان تر و در عین حال مقوی بوده اند.

غذاهای زمستانی

تئوک بوکی (Tteokbokki)

این غذا در همه شهرهای کره جنوبی یافت می شود. یک غذای خیابانی و ارزان و البته شاید کمی چندش آور. تئوک بوکی ترکیب از سس گوجه فرنگی، ادویه و رشته برنج است که در سینی های بزرگی سرو می شود و زیر آن شعله ای برای گرم نگه داشتن آن افروخته اند. این غذا را ایستاده و در کنار خیابان میل می کنند و اصلا علت سرو آن در سینی و در کنار خیابان هم این است که رهگذران به گردِ آن سینی جمع شوند و به بهانه خوردن غذا خودشان را نیز گرم کنند.

در برخی شهرهای کره جنوبی مواد دیگری مانند گوشت خوک، نودل و غذاهای دریایی هم به آن اضافه می شود.

غذاهای زمستانی

پای چوپان (Shepherd’s pie)

غذای مخصوص طبقه کارگران و روستاییان که دسترسی کمی

به گوشت و منابع پروتئینی داشته اند. این غذا از گوشت

چرخ کرده تهیه می شود و پیشینه آن به سال ۱۷۰۰ میلادی

باز می گردد. ترکیبات این غذا شامل گوشت چرخ کرده،

سبزیجات، پیاز و سس است که درون ظرفی بزرگ سرو می شود

و روی آن با سیب زمینی خرد شده و پنیر رنده شده تزئین می گردد.

اما ماده اصلی آن گوشت چرخ کرده است. این غذا بیشتر

در انگلستان و برخی نواحی آمریکا طبخ می شود.

غذاهای زمستانی

حلیم

وجود اقوام و تنوع فرهنگی غنی و اقلیم متنوع در بخش های

مختلف کشورمان هم موجب شده که غذاهای زمستانی

در نواحی مختلف شکل و رنگ مختص به خود را داشته باشد.

برخی از غذاهای زمستانی کشور ما حالا بیشتر جنبه ملی

پیدا کرده و برخی مختص نواحی خاصی از کشور اند.

به عنوان مثال حلیم یک غذای زمستانی مقوی و بسیار

خوشمزه است که ماده اولیه آن را گندم و گوشت تشکیل

می دهد اما این غذا در برخی نواحی کشورمان همراه با کنجد،

دارچین و شکر (به صورت شیرین) سرو می شود و

در برخی نواحی همراه با ادویه جات تند و شور و همراه با نوعی قیمه (مشهد) سرو می شود.

فرنی، آش انار، انواع سوپ، و انواع غذاهای دریایی البته

با ماهی جنوب از غذاهای مرسوم زمستانه در ایران است.

 


زهره خسروی – ۱۱ آذر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. دلارام هستم

    وای خدایا چقدر این غذاها خوشمزه ان. میشه طرز پخت هات دیش رو بنویسید لطفا… عکسشو نگاه کردم دهنم آب افتاد

    • موبایل: ۰۹۳۵۶۶۶۹۰۱۱