قدیمی ترین شهرهای جهان که هنوز قابل سکونت اند قدیمی ترین شهرهای جهان که به… چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷

قدیمی ترین شهرهای جهان که هنوز قابل سکونت اند

قدیمی ترین شهرهای جهان که به خوبی از پس آزمون گذرِ زمان بر آمده اند؛ وقتی اسم یک شهر باستانی به میان می آید شاید اولین چیزی که به ذهن انسان خطور کند، مخروبه هایی به جای مانده از تمدن کهن انسانی و بقایایی از دوران باستان است، اما حقیقت این است که شهرهای بسیاری در جهان وجود دارد که از آزمون گذشت زمان سربلند بیرون آمده اند: جنگ ها، قحطی ها و خشکسالی ها را پشت سر گذاشته اند؛ حکومت های مختلفی را به خود دیده اند؛ شاهد طلوع و افول اقوام متفاوتی بوده اند؛ داستان های عاشقانه و روایت های تلخ و شیرین بسیاری را شنیده اند و بازگو کرده اند؛ بارها مغلوب قهر طبیعت بوده اند و با این حال هنوز با گذشت هزاران سال، استوار و پابرجا باقی مانده اند. این شهرها با گذر زمان از پا نیافتاده اند و همچنان مردمان بسیاری را از اقوام و فرهنگ های مختلف در دل خود جای داده اند.

بیایید ۱۴ شهر باستانی جهان را که همچنان مسکونی اند بشناسیم. با اراول همراه شوید.

قدیمی ترین شهرهای جهان

دمشق، سوریه

گفته می شود دمشق کهن ترین شهر مسکونی جهان است. شهری که حتی با وجود مدرن شدن انسان و شعارهای صلح طلبانه حقوق بشر هنوز که هنوز است قربانیِ جنگ ها و درگیری های مسلحانه می شود. سابقه سکونت در این شهر به یازده هزار پیش باز می گردد و موقعیت جغرافیایی اش آن را به نقطه اتصالی برای پیوند فرهنگ ها و ملیت های گوناگون بدل ساخته. این شهر در سال ۲۰۰۸ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب شناخته شد. اما حالا جنگ ها و حملات تروریستی موجب شده که ساکنان دمشق که زمانی محل زندگی اقوام مختلف  بوده، ان را ترک کنند و برای رهایی از جنگ ها و درگیری ها به کشورهای دیگر مهاجرت کنند.

قدیمی ترین شهرهای جهان

اریحا، کرانه باختری رود اردن

اریحا شهری باستانی در کرانه باختری رود اردن است. نام این شهر (جریکو) بیش از ۷۰ بار در عهد عتیق آمده است. باستان شناسان قدمت آن را به ۹۰۰۰ سال پیش نسبت می دهند اما در جای دیگر یازده هزار سال برای این شهر سابقه سکونت نوشته شده است. شهر اریحا بارها و بارها تخریب شده و هر بار تمدنی نو بر روی خرابه های کهنِ آن ساخته شده است. در کمال تعجب، اریحا در تمام طول تاریخ، علی‌رغم موقعیت آن که زیر سطح دریا قرار دارد، همیشه خشک بوده. این واقعیت نیز که همیشه پایین‌ترین مکان مسکونی بر روی کره زمین است، اریحا  را به شهری منحصربفرد تبدیل ساخته.

قدیمی ترین شهرهای جهان

حلب، سوریه

پیش از این سابقه سکونت در شهر باستانی حلب را در حدود ۸۰۰۰ سال تخمین می زدند اما حفاری های صورت گرفته در محدوده ۱۵ مایلی شمال این شهر، خبر از سابقه سکونتِ ۱۳۰۰۰ ساله می دهد. این خبر نشان می دهد که حلب و حوالی آن از قدیمی ترین شهرهای جهان و کهن ترین سکونتگاه های بشر به شمار می رود. سابقه خط میخی از حدود ۵۰۰۰ سال در این شهر وجود داشته، کتیبه هایی به خط میخی وجود دارد که در بابِ مهارت های نظامی نوشته شده اند. این شهر به دلیل موقعیت خاصِ جغرافیایی خود که در فاصله دریای مدیترانه و بین النهرین و در پایانِ جاده ابریشم قرار دارد، زمانی مرکز تمدن باستان به شمار میرفته.

حلب با وجود اینکه در سال های اخیر مورد حملات و درگیریهای تروریستی واقع شده، اما هنوز جمعیت قابل توجهی دارد.  این شهر از سال ۲۰۱۲ بارها مورد حمله گروهک های تروریستی واقع شد و هزاران نفر از ساکنان خود را از دست داد. ارتش سوریه در اواخر سال ۲۰۱۶ شهر حلب را بازپس گرفت. این جنگ ها بیشترین صدمات را به سایت های باستانی حلب که زمانی جزو میراث جهانی یونسکو بودند، تحمیل کرد.

قدیمی ترین شهرهای جهان

آتن، یونان

شهر آتن در یونانِ باستان، خاستگاه فلسفه و تمدن غرب؛ سابقه تمدن و سکونت در این شهر به پیشتر از سقراط، افلاطون و ارسطو باز می گردد. ۷۰۰۰ سال سابقه سکونت و یکی از کلان شهرهای تاریخ باستان. آکروپلیس شاهد این مدعا است و هنوز پابرجا و استوار از گردشگران و بازدیدکنندگان میزبانی می کند.

قدیمی ترین شهرهای جهان

آرگوس، یونان

آرگوس یکی دیگر از شهرهای یونان باستان و از شهرهای کهن در جهان است. این شهر با سابقه ای ۷۰۰۰ ساله همراه با آتن از کهن ترین شهرهای اروپا به شمار می رود. علی رغم قدرت بسیار بالایی که داشته همیشه در طول تاریخ بی طرف بوده به طوری که در طول جنگ های طولانی امپراطوری ایران باستان و امپراطوری یونان، آرگوس در این جنگ بی طرف بود و از ارسال آذوقه برای نظامیان خودداری کرد. شاید همین بی طرفی موجب شده که از پس آزمون گذر زمان بر بیاید و هزاران سال پابرجا و استوار باقی بماند.

قدیمی ترین شهرهای جهان

پلودیف، بلغارستان

شهر پلودیف در بلغارستان روزگاری یک اقامتگاه معروف برای یونانیان و زمانی یک شهر بزرگ برای رومی ها به شمار می رفت. این شهر حتی برای مدتی تحت حاکمیت سلاطین عثمانی  قرار داشت. تاریخچه این شهر را به ۶۰۰۰ سال پیش نسبت می دهند و وجود حکومت های مختلف در  آن، پلودیف را به مرکزی از فرهنگ های مختلف تبدیل ساخته، حالا پلودیف دومین شهر بزرگ بلغارستان و مرکز مهم اقتصادی، فرهنگی و آموزشی در این کشور است.

قدیمی ترین شهرهای جهان

فیوم، مصر

شهر مدرن فیوم (الفیوم) در کشور مصر که روزگاری بر بستر رود نیل تاسیس شد، یکی از کهن ترین تمدن های شهرنشینی جهان را در بر گرفته است. مردمان این شهر روزگاری تمساح های زنده را تجسمی از خدایان می دانستند. این شهر با قدمتی در حدود ۶۰۰۰ سال یکی از آبادترین و پررونق ترین شهرهای مصر باستان بوده اما قحطی و خشکسالی موجب شده که جمعیت آن در طول سالیان طولانی رو به کاهش بگذارد. امروز در حدود ۳۵۰۰۰۰ نفر در فیوم زندگی می کنند.

قدیمی ترین شهرهای جهان

جبیل، لبنان

شهر الجبیل که به آن Byblos نیز می گویند بیش از ۷۰۰۰ سال قدمت دارد اما از حدود ۵۰۰۰ سال پیش تاکنون زندگی در این شهر جریان داشته. جبیل به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان یک میراث جهانی در لبنان به شمار می رود  و باستان شناسان آن را از کهن ترین شهرهای جهان می دانند به طوری که گفته می شود حتی کلمه Bible به معنای انجیل از نام این شهر -Byblos – اقتباس شده است.

قدیمی ترین شهرهای جهان

صیدا، لبنان

شهر صیدا یا صیدون (Sidon) سومین شهر بزرگ لبنان است که پیشینه آن به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح باز می گردد. این شهر از مهمترین شهرهای فینیقی ها بوده و یکی از بنادر حیاتی مدیترانه. موقعیت خاصِ جغرافیایی آن موجب شده که در طول تاریخ بارها مورد تسخیر آشوریان، بابلی ها، مصری ها، یونانی ها، رومی ها و عثمانی ها واقع شود. امروزه حدود دویست هزار نفر در صیدون زندگی می کنند.

قدیمی ترین شهرهای جهان

ری، ایران

شهر ری که حالا در محدوده شهری تهران بزرگ واقع شده است، حدود ۸۰۰۰ سال قدمت دارد  و همچنان یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان به شمار می آید اگر چه تداوم سکونت و زندگی در آن را از حدود ۵۰۰۰ یا ۶۰۰۰ سال پیش می دانند. قلعه گبری ها با ۳۰۰۰ سال قدمت و تپه باستانی چشمه علی با ۵۰۰۰ سال قدمت گویای تمدن طولانی مدت در این شهر هستند. شهر ری برای زرتشیان اهمیت مذهبی بالایی دارد و برای سایر ایرانیان یک میراث تاریخی به شمار می رود.

قدیمی ترین شهرهای جهان

اربیل، کردستان عراق

اربیل یکی از شهرهای کردستان عراق است که قدمت سکونت و شهرنشینی در آن را به ۶۰۰۰ سال پیش نسبت می دهند. این شهر در حال حاضر به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و حالا با ۸۵۰۰۰۰ نفر جمعیت هنوزهم از زیباترین و مهم ترین شهرهای کردستان عراق به شمار می رود. از مهمترین دلایل اهمیت این شهر ساخته شدن آن بر روی یک تپه باستانی است که دیواره ها و بقایای آن هنوز به چشم می خورد.

قدیمی ترین شهرهای جهان

بیت المقدس (اورشلیم)

بیت المقدس که به نام های قدس و اورشلیم هم شناخته

می شود مانند بسیاری از شهرهای باستانی دنیا بین

۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال سابقه سکونت دارد اما این شهر

منحصربفردترین شهر باستانی دنیا است چرا که محل

پیوند سه دین بزرگ یعنی اسلام، مسحیت و یهودیت است.

این شهر منزلگاه بسیاری از نزاع های دینی و مذهبی در

طول تاریخ بوده و در طولِ هزاره آخر شاهدِ بیش از ۱۱۸

درگیری و جنگ بوده است. گفته می شود که بیت المقدس

تاکنون بیش از دوبار به طور کلی ویران شده، ۲۳ بار محاصره شده،

۵۲ بار مورد هجوم قرار گرفته و ۴۴ بار به اشغال درآمده است

اما با وجود این هنوز زندگی در آن جریان دارد.

بیت المقدس به عنوان یک شهر باستانی و یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان در فهرست

میراث جهانی یونسکو قرار دارد اما این شهر به شدت

در معرض نابودی است چرا هم دولت خودگران فلسطین

و هم اسرائیل این شهر را پایتخت خود می دانند و این

درگیری ها، سایت های باستانی و تاریخی این شهر را به شدت تهدید می کند.

قدیمی ترین شهرهای جهان

لویانگ، چین

با وجودی که بیشتر شهرهای باستانیِ آسیا در منطقه

خاورمیانه قرار دارد اما لویانگ با ۴۰۰۰ سال سابقه سکونت،

یکی از کهن ترین شهرهای آسیا و یکی از قدیمی ترین پایتخت ها

در کشور چین است. گفته می شود این شهر که در تقاطع

دو رودخانه Luo و Yi قرار دارد، روزگاری مرکز جغرافیایی چینی های باستان بوده است.

قدیمی ترین شهرهای جهان

بِنارس، هندوستان

بِنارس یا واراناسی به گفته هندوها حدود ۵۰۰۰ سال قدمت

دارد اما شواهد موجود، سابقه سکونت در این شهر را به

حدود ۳۰۰۰ سال پیش نسبت می دهد. شهر بنارس مقدس

ترین شهر هندوها نیز هست و با وجود گذر زمان هنوز هم به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان

از مهمترین مراکز تجاری، فرهنگی و تاریخی شبه قاره هند به شمار می رود.

 


زهره خسروی- ۱۳ آذر ۹۷ – mnn

۱+

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه