این کتاب شما را با علم زمین گردشگری آشنا می کند علم زمین گردشگری (ژئوتوریسم)… جمعه ۲ آذر ۹۷

این کتاب شما را با علم زمین گردشگری آشنا می کند

علم زمین گردشگری (ژئوتوریسم) یعنی همکاریِ میان رشته ای درون یک رشته اقتصادی، نتیجه بخش و به سرعت پیش رونده که با زبان مخصوص خود سخن می گوید؛ ژئوتوریسم یک بخش جدید تجاری و اشتغال زا است. مأموریت اساسی زمین گردشگری عبارت از تبادل دانش و انتقال علوم زمین و تصور کلی از آن به عموم مردم است”.

(فری، ۱۹۹۸:۹۷)

 

گردشگری حالا علاوه بر اینکه به یکی از پردرآمدترین بخش های اقتصادی جهان تبدیل شده، وجهه تخصصی تری نیز پیدا کرده است. رویکردهای جدید جهانی به این صنعت موجب شده که بخش های علمی و پژوهشی، متوجه اهمیت ارتباط خود با صنعت گردشگری شوند.  تخصصی شدن علم گردشگری موجب شده که حالا بخش های مختلفِ زمین شناسی، جغرافیای طبیعی، محیط زیست، معادن و باستان شناسی نیز به اهمیت ارتباطِ زمینه تخصصی خود با این صنعت پی برده و به دنبال ایجاد زمینه ای برای اشاعه صنعت گردشگری و بهره مندیِ پایدار از آن باشند.

زمین گردشگری

“مبانی زمین گردشگری با تأکید بر ایران” نوشته بهرام نکوئی صدری شما را با اهمیت گردشگری از ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی-فرهنگی و اکولوژیکی آشنا می کند. در این کتاب به زمینه ظهور و پیدایش علم و تخصص زمین گردشگری (ژئوتوریسم) اشاره می شود و مفهوم ژئوسایتها و نمونه هایی از آن در جهان و ایران معرفی و تشریح می گردد.

نکوئی صدری در کتاب خود از منافع و مزایای زمین گردشگری و توسعه ژئوسایتها می گوید، او درباره هویت محلی و جاذبه های زمین گردشگری که همان میراث زمین شناختی هستند  سخن می گوید و به تولید صنایع دستی بر اساس علم زمین گردشگری اشاره می کند.

در این کتاب انواع و ابعاد مختلف تورهای زمین گردشگری تشریح می گردد: تورهای بازدید از معادن، تورهای اشکال زمین شناسی، بازدید از سکونتگاه های دستکند و زمین گردشگری ماجراجویانه مورد تاکید قرار می گیرد. (خواندن این بخش به راهنمایان تخصصی، راهنمایان بومی و توراُپراتورها توصیه می گردد).

تفسیر میراث و اهمیت آن، تریل ها و طراحی مسیر برای

سایت های زمین گردشگری و مراکز تفسیر نیز از بخش های دیگر این کتاب است.

حفاظت از طبیعت، آموزش و وندالیسم، پیامدهای منفیِ

حضور انبوه و بدونِ برنامه ریزیِ گردشگران نیز در این کتاب

مورد تاکید قرار می گیرد و در نهایت آینده زمین گردشگری

از ابعاد آموزشی، پژوهشی، مدیریت و برنامه ریزی مورد بررسی قرار می گیرد.

این کتابِ راهگشا توسط سازمان مطالعه و تدوین کتب

علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) منتشر شده است.

خواندن آن را به همه کسانی که دغدغه طبیعت، زمین،

محیط زیست، حفاظت، گردشگری، اقتصاد و ایران را دارند توصیه می کنم.

 


زهره خسروی – ۱ آذر ۱۳۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه

  1. مهرداد رضازاده

    من تا پیش از مطالعه این کتاب هرگز تصورش رو نمیکردم که معادن چه از نوع باستانی و متروکه و چه از نوع فعال تا این در توسعه گردشگری موثر باشد و حتی فکرش رو نمیکردم که یکی از راه‌های حفاظت از میراث کهن باشد. ممنون برای معرفی این کتاب.

    • موبایل: ۰۹۰۲۷۹۰۶۰۲۶
  2. ناشناس

    ممنون از اطلاع رسانی، واقعا کتاب خوب و ارزنده ای هست.

    • موبایل: ۰۹۱۵۲۲۰۲۸۱۴