با منطقه حفاظت شده گلول و سرانی آشنا شویم منطقه حفاظت شده گلول و سرانی در… پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷

با منطقه حفاظت شده گلول و سرانی آشنا شویم

منطقه حفاظت شده گلول و سرانی در ۷۰ کیلومترى شمال شهر شیروان و در حدود نوار مرزى ایران و ترکمنستان واقع شده است. وجود جنگل‌هاى تُنُک اُرُس و مراتع سرسبز به همراه گوناگونی حیات وحش این منطقه موقعیت ویژه ای به آن بخشیده است.

مساحت تقریبی منطقه حفاظت شده گلول و سرانی ۱۷۰۰۰ هکتار می باشد و دارای آب و هوایی عموماً كوهستانی، با شیب‌های تند و دره‌های عمیق و صخره‌های مرتفع است. این منطقه بخشی از رشته کوه های کپه داغ را تشکیل داده و دارای مناظری زیبا و چشم نواز است. تعدادی روستا در حاشیه جنوب و جنوب غربی این منطقه واقع شده اند که عمدتا کردهای کرمانج ساکن آنها هستند و حرفه اصلی اکثر آنها دامداری است و برخی نیز به کشاورزی و باغبانی مشغول هستند. روستای سرانی تنها روستای واقع در مرزهای این منطقه است که نام منطقه نیز از این روستا گرفته شده است.

این منطقه حفاظت شده به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص طبیعی از جمله جنگل های انبوه درختان ارس و پوشش گیاهی متنوع و همچنین زیستگاه خالص ترین قوچ اوریال، در ۲۷ تیر ۱۳۵۰ توسط سازمان شكار بانی و نظارت بر صید آن زمان با عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد.

گلول و سرانی دارای زمستان های سرد و تابستان های معتدل است و سرما و یخبندان از آبان ماه آغاز و تا اوایل اردیبهشت ادامه دارد. میانگین میزان بارش سالانه در این مناطق بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر و حداقل درجه حرارت در گرمترین روزهای سال از ۲۵ درجه سانتی‌گراد تجاوز نمی‌كند.

پست‌ترین نقطه در این منطقه در ارتفاع حدود ۱۴۰۰ متر و بالاترین نقطه منطقه در ارتفاع ۲۹۰۰ متر قرار دارد. دمای متوسط این منطقه سالانه هشت درجه سانتی‌گراد و متوسط بارندگی ۴۵ متر است.

منطقه حفاظت شده گلول و سرانی دارای سه محیط بانی در جنوب، جنوب غرب و غرب منطقه است كه توسط محیط بانان پرتلاش و زحمت كش منطقه گشت و كنترل حفاظت می‌شود. مساحت این منطقه نسبت به مساحت كل مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست خراسان شمالی ۶.۶۵ درصد است.

 

پوشش جانوری و گیاهی

در منطقه حفاظت شده گلول و سرانی حیوانات و پرندگانی هم‌چون قوچ و میش اوریال، ‌پلنگ، گربه وحشی،  گراز، سمور سنگی، خرگوش، داركوب قهوه‌ای كه بسیار كمیاب است، سهره سیاه و كبك دری زندگی می‌كنند.

در پایین دشت این منطقه تخته گلول قرار دارد دارای چشم اندازی زیبا از پوشش گیاهی شقایق، خیارك و انواع بالشتكی است كه در فصل بهار به گل می نشیند. در داخل این منطقه پوشش انبوه ارس در ارتفاعات منطقه قرار دارد كه در نقاطی كه ارس وجود ندارد انواع بالشتكی‌ها از قبیل گون، كلاه میرحسن، چوبك و اسپرس خاردار، پوشش زیبا و چشم نوازی به طبیعت منطقه بخشیده است.

در دو كیلومتری غرب روستای سرانی محلی به نام

قدمگاه ایوب وجود دارد كه دارای درختان قطور

و كهنسال ارس است در میان این درختان، درخت

ارس بسیار بزرگی وجود دارد كه به لحاظ قطر تنه

و قدمت كهنسال ترین ارس در خراسان بزرگ بوده و

جزو پنج درخت ارس كهنسال ایران است. این درخت

از سال ۸۵ از سوی اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان

شمالی صورت گرفت و در سال گذشته جزء آثار طبیعی ملی كشور به ثبت رسید.

جاذبه های منطقه

از چشمه‌های این منطقه می‌توان به كور چشمه، قربان چشمه

و چشمه گیری اشاره كرد كه در كنار رودخانه‌ای كه در مرز

جنوبی منطقه به طرف سرانی جاری است منابع آبی منطقه را

تشكیل می‌دهند. از نقاط ارتفاعی این منطقه می‌توان

علم، قله چوپان، ارتفاعات تنبل، كوه بزان، كور چشمه كوه كناره

نام برد. بجز تخته گلول زیارتگاه زكریای پیغمبر (ع)

نیز در ارتفاعات جنوبی این منطقه حفاظت شده واقع است

كه در روزهای تعطیلات پذیرای انبوهی از مردم محلی

و غیربومی از سایر نقاط استان و حتی كشور است.

 

 


گردآوری شده توسط: راضیه احمدی | ۱۸ شهریور ۹۷ | اراول

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه