موسیقی نواحی کرمان موسیقی نواحی از آداب و رسوم و فرهنگ هر منطقه نشئت می… پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷

موسیقی نواحی کرمان

موسیقی نواحی از آداب و رسوم و فرهنگ هر منطقه نشئت می گیرد. موسیقی نواحی شناسنامه فرهنگی و هویت مردم است. استان کرمان نیز با برخورداری از بیش از ۴۰  نوع ساز موسیقی، گنجینه ارزشمندی از موسیقی فاخر را در خود جای داده است. کرمان تنها استانی است که موسیقی آن از گزند بیگانگان در امان مانده و نوایی کاملا ایرانی دارد. موسیقی در استان کرمان سابقه ای دور و دراز دارد. در آثار کشف شده از تمدن آراتاها در جنوب کرمان سازها، سرناها، تندیس سوارکار نینواز و پیکره زن بربط نوازی به دست آمده که نزدیک به ۳۰۰۰ سال قدمت دارد.

ادامه مطلب را در اراول بخوانید.

موسیقی نواحی کرمان

تنوع موسیقی نواحی کرمان

تقریبا در بیشتر نواحی ایران به جز خراسان موسیقی استان ها یکدست است ولی در کرمان اینگونه نیست. دلیل اول آن این است که کرمان پهناور ترین استان ایران است و این موضوع باعث شده در نواحی دورتر آن نوع موسیقی هم تفاوت داشته باشد. مثلا موسیقی شمال کرمان با موسیقی جنوب آن زمین تا آسمان تفاوت دارد. همین موضوع باعث شده که کرمان نوعی موسیقی نمادین نداشته باشد بلکه موسیقی نواحی در آن مطرح شود. محمد رضا درویشی، بزرگترین پژوهشگر موسیقی نواحی ایران درباره موسیقی کرمان می گوید: «کرمان معادل هفت استانِ موسیقی خیز کشور، ساز و ملودی دارد».

از دلایل دیگر تنوع موسیقی در کرمان این است که این منطقه از گذشته به دارالامان معروف بوده است. ناراضیان و اقوام مختلف به اینجا پناه می آورده اند. تقریبا همه نژادهای ایرانی در کرمان حضور طولانی مدت داشته اند. هر تمدنی هم که به کرمان می آمد موسیقی اش را نیز به همراه می آورد. حتی کولی ها نیز در کرمان موسیقی مخصوص به خود دارند. موسیقی کرمان یک موسیقی کاملا ایرانی است.

تنها اقوام ایرانی در اینجا مستقر بوده اند. کرمان هیچ زمانی مورد هجوم اقوام بیگانه و غیر ایرانی ها قرار نگرفته است و این موضوع نیز باعث شده موسیقی نواحی، بکر باقی بماند. هنوز بخش هایی از موسیقی نواحی کرمان تحت تاثیر ریشه های اشکانی است.

موسیقی نواحی کرمان

گونه های موسیقی نواحی

۱.موسیقی عاشقانه و سوگ آواها

در کرمان این نوع موسیقی تنوع زیادی دارد. بیش از ۴۰ نوع غریبی خوانی در کرمان وجود دارد. وقتی کسی از دنیا می رود خانم ها آوازهایی می خوانند که شبیه مویه خوانی باستانی در غرب کشور است.

۲.موسیقی حماسی

موسیقی حماسی نیز در این استان حضور پر رنگی دارد. کرمان بیشترین نوع منظومه ها را در ایران دارد. منظومه ها و موسیقی حماسی هنوز هم در شب نشینی های کرمان اجرا می شود.

۳.لالایی ها

در هر منطقه ای از کرمان یک نوع لالایی متناسب با جغرافی و اقلیم آن منطقه وجود دارد. لالایی یا کارآوایی اهمیت زیادی در کرمان دارد.

۴.ترانه های کار

آوزاهای چوپانی، کرتی خوانی و ملخ زنی از جمله ترانه های کار در این استان به شمار می روند. ترانه های کلیدزنی، ترانه هایی که در جشن سده برگزار می شود، ترانه های طلب باران و… نیز جزو کارآواها به شمار می روند.

۵.موسیقی های صوفیانه، قلندری و زورخانه ای

کرمان همیشه محل تجمع اهل تصوف و عرفا بوده است. این موضوع به شکل گیری موسیقی صوفیانه کمک زیادی کرده است. همچنین در این استان یک کباده در زورخانه عطایی کشف شده که قدمتی ۴۰۰ ساله دارد و خبر از موسیقی زورخانه ای از گذشته ای دور می دهد.

۶.موسیقی مذهبی

۷.ترانه های شادمان

۸.مناظره ها و ترانه های روایی

موسیقی نواحی کرمان

سازهای موسیقی نواحی

سید فواد توحیدی، پژوهشگر موسیقی نواحی، می گوید در کرمان بیش از ۳۵ نوع ساز محلی وجود دارد. سازهایی مثل سوتک، جوغ، کیبورد، ارگ، چوغرو، جاریک، خلخال، کوزک، دایره روده ای، دو رگ و… بعضی این سازها در جهان منحصر به فرد اند.

وی می گوید تا چندین سال پیش خیلی ها

گمان نمی کردند کرمان موسیقی نواحی داشته باشد

ولی من به کمک و راهنمایی محمدرضا درویشی بیش

از ۳۰۰۰ نوازنده و خواننده موسیقی نواحی را در کرمان

شناسایی کردم. وی هم اکنون با گروهش در کنسرت های متعددی

شرکت می کند و در حال زنده کردن

موسیقی نواحی کرمان است.

همگام با موسیقی در کرمان

بیش از ۳۰ نوع رقص محلی نیز رایج است.

مثل رقص قالی، رقص کابلی، دست به کمر، مجسمه و…

 

اراول: سفر، جاذبه، تجربه

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲-۰۵۱ تماس بگیرید.

 


عفیفه خدنگی | ۱۹ دی ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه