ثبت میراث ناملموس ایران در یونسکو: میراث ناملموس یا میراث فرهنگی و معنوی ایران در… یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷

ثبت میراث ناملموس ایران در یونسکو:

میراث ناملموس یا میراث فرهنگی و معنوی ایران در یونسکو به آثار فرهنگی و هنری‌ ای گفته می‌شود که ایران بعد از سال ۲۰۰۶ در یونسکو به ثبت رسانده است. تا تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۲ طبق گزارش سازمان میراث فرهنگی ایران ۱۰ اثر در یونسکو با این موضوع به ثبت رسیده‌اند. در پایان سال ۹۶ این آمار به ۵۲ اثر ثبت شده رسیده است و این روند همچنان ادامه دارد.  با اراول همراه باشید.

میراث ناملموس ایران

به گزارش جام جم مديرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احياي ميراث معنوي و طبيعي سازمان ميراث فرهنگي اعلام کرده است که در آخرین نشست کميته ميراث ناملموس در اسفند ماه سال گذشته، ۵۲ اثر در فهرست ميراث ناملموس ثبت و چهار نفر به عنوان ميراث زنده بشري معرفي شدند.

موضوعاتی که به عنوان میراث زنده ثبت شد:

پرونده هاي ثبت شده در اين جلسه مربوط به فنون و مهارت هاي معماري، فنون و مهارت هاي مرتبط با طبيعت و کيهان، مهارت هاي مربوط به آشپزي و خوراک، آوازها و ترانه ها، فنون و مهارت هاي پوشاک و فنون و مهارت هاي صنايع دستي و هنرهاي سنتي بود.

در توضیح این عناوین می توانیم به چندین مثال اشاره داشته باشیم. برای مثال ایرانیان در زمینه فنون و مهارت های معماری در طول تاریخشان از پیش از اسلام به این سو دست به ابتکاراتی زده اند که به عنوان میراث ایرانی شناخته می شود. مثل باغ های ایرانی که در سرتاسر جهان مورد الگوبرداری و اقتباس قرا گرفته است. مثل موضوع قنات و برخی اقدامات ایرانیان در زمینه معماری آب. آوازها و ترانه هایی که ایرانیان به جهان معرفی کرده اند، خوراک و نوشیدنی ها، منسوجاتی که اختصاص به تاریخ ایران دارد و.. این ها همگی از موضوعاتی هستند که جزو میراث ناملموس ایران به شمار می روند.

افرادی که به عنوان میراث زنده شناخته شدند:

وي درباره افراد معرفي شده به عنوان ميراث زنده ناملموس نيز يادآور شد چهار نفر به عنوان حاملان ميراث فرهنگي ناملموس معرفي شدند. آقای سيد مصطفي سعيدي که از کهن ترين و معروف ترين نقالان و شاهنامه خوانان ايراني است، استاد محمدرضا اسحاقي دوتار نواز مازندراني که روايتگر بسياري از نغمه هاي کهن مازندران است، درويش علي مداح وزواني و درويش محمود خاکسار از استان اصفهان نيز که از نقالان، مصيبت خوانان و پرده خوانان برجسته هستند به عنوان گنجينه هاي زنده بشري در حوزه نقالي معرفي شدند.

میراث ناملموس ایران

مديرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احياي ميراث معنوي

و طبيعي سازمان ميراث فرهنگي با اشاره به

استان هايي که آثاري از آنها ثبت ملي شده است، گفت:

از استان اصفهان ۱۲ ميراث ناملموس به ثبت رسيد

و دو نفر نيز به عنوان گنجينه زنده بشري معرفي شدند.

از خراسان رضوي نيز ۱۲ پرونده ميراث ناملموس به ثبت رسيد.

خراسان شمالي هم پنج اثرش را ثبت ملي کرد. گلستاني ها هم

ده اثر از آثار ناملموس شان به فهرست آثار ملي راه يافت و آثاري

هم از مازندران مهر ملي دريافت کرد.

 


عفیفه خدنگی – ۲۶ آبان ۹۷ – منبع: جام جم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه