میکروپلاستیک ها در نمکهای خانگی نمک تولید شده در جزیره مادورا در اندونزی که هنوز… جمعه ۲۷ مهر ۹۷

میکروپلاستیک ها در نمکهای خانگی

نمک تولید شده در جزیره مادورا در اندونزی که هنوز به همان شیوه های باستانی تولید می شود، حاوی مقادیر بسیار زیادی میکروپلاستیک است. پژوهشی که نشنال جیوگرافیک انجام داده، نشان می دهد این نوع نمک که به شیوه های باستانی تولید می شود بیشترین مقادیر میکروپلاستیک را داراست.

وجود ذرات میکروپلاستیک در نمک دریا سال ها است که اثبات شده اما اینکه این ذرات مضر در سایر انواع ادویه و طعم دهنده های غذا یافت می شود در هاله ای از ابهام قرار دارد. در حال حاضر تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که میکروپلاستیک ها در ۹۰ درصد برندهای نمک در سراسر جهان که مورد مطالعه قرار گرفته اند، یافت می شود.

بر اساس مطالعه ای که محققان در کره جنوبی و برخی کشورهای شرق آسیا انجام داده اند، تاکنون ۳۹ برند معروف نمک در دنیا مورد آزمایش قرار گرفته و وجود ذرات میکروپلاستیک در همه آنها به اثبات رسیده است. همچنین نمونه هایی از نمک تولید شده در ۲۱ کشور در اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی،  آفریقا و آسیا مورد بررسی قرار گرفتند که تنها سه برند در کشورهای چین، تایوان و فرانسه شامل ذرات میکروپلاستیک نبودند.

این تحقیقات نشان می دهد که تراکم ذرات میکروپلاستیک در برندهای مختلف نمک متفاوت است اما برندهایی که در کشورهای جنوب شرقی آسیا قرار دارند بیشترین ذرات میکروپلاستیک در آنها دیده می شود. قاره آسیا کانون آلودگی های پلاستیکی در دنیا است و کشور اندونزی با داشتن بیش از ۵۴ هزار کیلومتر خط ساحلی بیشترین میزان آلودگی های پلاستیکی را دارد.

این پژوهش نشان میدهد که نمک دریا بیشترین میزان آلودگی ناشی از ذرات میکروپلاستیک را داراست و پس از آن نمک دریاچه و نمک سنگ در رده های بعدی آلودگی است.

شری ماسون، استاد دانشگاه ایالتی در نیویورک که در دانشگاه

مینسوتا این پژوهش را همراهی می کند، می گوید: “مطالعات جدید

قطعه دیگری از پازل وجود ذرات میکروپلاستیک در نمک را کامل می کند.

اگرچه مطالعات نشان می دهد که این ذرات بیشتر در برندهای نمک آسیایی

وجود دارد اما نمی تواند شامل کشورهای دیگر نباشد. میکروپلاستیک ها

در همه جا دیده می شوند و فرقی نمی کند که

شما نمک مورد نیازتان را از انگلستان بخرید یا اندونزی“.

مطالعات نشان میدهد که بزرگسالان به طور متوسط سالانه

در حدود ۲۰۰۰ میکروپلاستیک را از طریق نمک مصرف می کنند.

دانشمندان در حال مطالعه بیشتر بر روی میکروپلاستیک ها

و اثرات آن بر سلامت انسان هستند.

 


زهره خسروی – ۲۶ مهر ۹۷ – نشنال جیوگرافیک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه