تالار آثار استاد فرشچیان در موزه آستان قدس: ۱۷ تابلوی نقاشی از آثار هنرمند برجسته… یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷

تالار آثار استاد فرشچیان در موزه آستان قدس:

۱۷ تابلوی نقاشی از آثار هنرمند برجسته نگارگری استاد محمود فرشچیان در موزه آستان قدس رضوی در مشهد نگهداری می شود. این آثار در تالاری اختصاصی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد. استاد فرشچیان این تابلوهای نفیس را طی ۲۳ سال به گنجینه آستان قدس رضوی اهدا کرده اند. اولین تابلوی اهدائی ایشان تابلوی معروف «عصر عاشورا» است که در سال ۱۳۵۵شمسی خلق شده و در سال ۱۳۶۹ شمسی وقف موزه آستان قدس شده است. آخرین اثر اهدایی ایشان تابلو «معراج» است که در سال ۹۶ به گنجینه هدایای ایشان افزوده شده است. با اراول همراه باشید تا به معرفی مختصرآثار استاد فرشچیان در این تالار بپردازیم.

آثار استاد فرشچیان

آثار اهدایی استاد فرشچیان ابتدا در محل تالار نفایس موزه قرآن قرار داشت ولی از سال ۱۳۷۸ با تأسیس گنجینه هنرهای تجسمی در ویترین ‌های این گنجینه در معرض دید عموم قرار گرفت. به مرور چون تعداد آثار وقفی ایشان افزایش پیدا کرد از ششم شهریور سال ۱۳۸۹ تالاری اختصاصی برای آثار استاد فرشچیان افتتاح شد. محل این تالار در طبقه همکف موزه قرآن و نفایس است که در مقابل ورودی نواب صفوی از طرف پایین خیابان قرار می گیرد.

آثار استاد فرشچیان

نام آثار فرشچیان در تالار:

تابلوی «یا رب»؛ نخستین اثری است که در جنب درب ورودی این تالار هنری بازدیدکنندگان را همراهی می ‌کند و سپس به ترتیب تابلو های «نیایش»، «پنجمین روز آفرینش»، «ستایش پروردگار»، «اولین پیام»، «معراج» و «آسمان چهارم: در مسیر معراج» به نمایش در آمده است.

بازدیدکنندگان سپس می‌توانند به ترتیب از تابلوهای «پناه: یتیم‌نوازی حضرت علی(ع)»، «کوثر: حضرت زهرا(س)»، «پرچم‌دار حق: حضرت ابوالفضل(ع)»، «هدیه عشق: حضرت علی‌اصغر(ع)»، «عصر عاشورا»، «شام غریبان»، «توسل»، «خمسه آل‌طیبه»، «رمی جمره: امتحان سخت» و «ضامن آهوی(۲)» دیدن کنند.

آثار استاد فرشچیان

قدیمی‌ترین آثار خلق شده توسط استاد فرشچیان در این موزه تابلوهای «عصر عاشورا»، «پنجمین روز آفرینش» و «پناه» هستند که به ترتیب در سال‌های ۱۳۵۵ ، ۱۳۵۲ و ۱۳۵۶ خلق شده اند.

جدیدترین آثار اهدایی استاد فرشچیان به موزه آستان قدس رضوی تابلوهای «آسمان چهارم» و «شام غریبان» است که سال ۱۳۹۴ خلق گردیده و وقف آستان قدس شده است. پس از آن این آثار به سال ۱۳۹۵ در موزه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

آثار استاد فرشچیان بر اساس سیر تاریخی محتوای آن ها در این تالار چیده شده است. تابلوهای مینیاتور ایشان از نمادهای مختلف انسانی، حیوانی و گیاهی و رنگ‌های متنوع و کم‌نظیر بهره برده اند و حال و هوای هنری و معنوی خاصی به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی می بخشند.

آثار استاد فرشچیان

سبک هنری آثار استاد فرشچیان:

کلیه این آثار به شیوه نگارگری بوده و به جز دو اثر «توسل: پرتره استاد» و «خمسه آل‌طیبه» که به ترتیب با تکنیک سیاه قلم و آبرنگ کشیده شده، بقیه تابلوهای تالار اختصاصی استاد فرشچیان با تکنیک اکریلیک و بر روی مقوای بدون اسید خلق شده است.

از میان این آثار تنها یک اثر یعنی تابلوی نقاشیِ «خمسه آل‌طیبه»، اثر اهدایی مربوط به اجداد استاد فرشچیان است که در دوره قاجار کشیده شده و هنر دست خود ایشان نیست. ولی ۱۶ اثر دیگر اثر استاد فرشچیان است.

آثار استاد فرشچیان

تابلوی پنجمین روز آفرینش:

دومین اثر استاد فرشچیان که در موزه آستان قدس رضوی قرار دارد

تابلو پنجمین روز آفرینش است که در سال ۱۳۵۲ رسم شده

و در سال ۱۳۶۹ به موزه اهدا شده است.

تابلوی روز آفرینش از نفیس ترین و زیباترین تابلوهای این نگارگر برجسته به شمار می رود.

آثار استاد فرشچیان

تابلوی رمی جمره:

تابلوی «رمی جمره» استاد فرشچیان در ابعاد ۵۸ × ۸۳ سانتی ‌متر

در سال ۱۳۸۵ کشیده شده و سال ۱۳۸۹ به موزه آستان قدس رضوی تقدیم شده است.

این اثر با بهره‌گیری از عناصر انسانی و گیاهی،

حضرت ابراهیم و اسماعیل را در ماجرای قربانی کردن به تصویر کشیده است.

آثار استاد فرشچیان

تابلوی یتیم نوازی امام علی:

سومین اثر اهدائی استاد فرشچیان تابلو یتیم نوازی امام علی (ع)

است که در سال ۱۳۵۲ خلق شده و

در سال ۱۳۷۱به موزه آستان قدس اهدا شده است.

آثار استاد فرشچیان

ساعات بازدید از تالار آثار استاد فرشچیان:

موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر

حرم مطهر رضوی، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ تا ۱۲:۳۰،

پنج‌شنبه‌‌ها از ساعت ۸ تا ۱۱:۳۰ و جمعه‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت ۸ تا ۱۲،

آماده میزبانی از دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی است.

 


عفیفه خدنگی – ۲۸ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه