۱۰ علامتی که نشان می دهد وقت سفر است: مسافرت حالا به یک نیاز جدی… سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷

۱۰ علامتی که نشان می دهد وقت سفر است:

مسافرت حالا به یک نیاز جدی برای همه ما و در هر سن و سالی تبدیل شده است، اگر برای به خاطر آوردن آخرین باری که به سفر رفته اید، دارید به مغزتان فشار می آورید، باید بگویم که همین حالا وقت سفر است. پس بدون معطلی به سراغ شرکت خدمات گردشگری موردِ اعتمادتان بروید و با انتخاب مقصد، بلیط هواپیما یا قطارتان را رزرو کنید و راهی سفر شوید. شاید هم بخواهید مقصدی را در همین نزدیکیها انتخاب کنید و با اتوبوس سفر کنید، پس معطل نکنید.

وقت سفر

اگر این نشانه ها در خودتان می بینید، شک نکنید که وقت، وقتِ سفر است.

۱- افکار و احساسات منفی به سراغتان می آید:

اگر احساس کسالت می کنید و با وجود تلاش برای ایجاد انگیزه، از کارتان خسته شده اید و کار و مسیر شغلی، خسته کننده و کسالت بار به نظر می آید و یا از کارتان احساس نارضایتی دارید و افکار و احساسات منفی به زندگی روزمره شما راه پیدا کرده است، همین حالا وقتِ سفر است.

 

۲- درد و کسالت جسمی عارضتان شده است:

زمانی که در کارتان احساس نگرانی می کنید، مغز شروع به ترشح هورمونی می کند که عامل استرس است. ترشح این هورمون در دراز مدت موجب پیامدهای جسمی متعددی در بدن شما می شود: افزایش ضربان قلب، فشارخون، تعریق و در موارد شدیدتر دردهایی در قفسه سینه، کمر درد، سرگیجه و بی حالی.

همه اینها علامت فشار و استرس بالایی است که بر جسم شما تحمیل شده است. خستگیِ ناشی از فشار کار حتی می تواند سیستم ایمنی تان را ضعیف کند و شما را در معرض ویروس ها و عفونت های مختلف آسیب قرار دهد.

مسافرت به خصوص اگر سفر به نواحی سرسبز و جنگلی باشد، حال شما را خوب می کند. به طوری که در برخی کشورها، پزشکان، جنگل درمانی را برای درمان بیماری ها تجویز می کنند. پس  هر کدام از این علائم را دارید، همین حالا وقتِ سفر است. زمان را هدر ندهید.

 

۳- به سختی می توانید بخوابید:

آن هورمون های استرس می تواند خواب شما را به هم بریزد و قبل از خواب، افکار پریشان به سراغتان بیاید و اجازه ندهد که راحت بخوابید. انجمن روانشناسان آمریکا در گزارشی اعلام کرده که حدود یک سوم آدمهایی که در این هزاره به سر می برند، به خاطر مشغله بسیار یا افکار پریشان نمی توانند از خواب کافی بهره مند شوند. خب حالا ما توصیه می کنیم برای آرامش یافتن و داشتن خواب کافی به سفر بروید و ذهنتان را از افکار بیهوده آزاد کنید. مسافرت می تواند شما از استرس ها دور نگه دارد و افکارتان را آرامتر سازد.

 

۴- تکرار اشتباهات و خطاها در کارتان:

همه چیز از همین خستگی در کار، فشار کار و هورمون استرس شروع می شود: خب یا باید بلافاصله مرخصی بگیرید و به سفر بروید و با روحیه بالا به کارتان بازگردید یا باید ادامه بدهید و اشتباهاتتان را تکرار کنید. فقط یادتان باشد که ترشح هورمون استرس علاوه بر دردهای جسمانی و بی خوابی، باعث می شود که تفکر خلاقتان را از دست بدهید و نسبت به مسائل اطرافتان “دیگاه تونلی” پیدا کنید. خستگی مفرط و استرس مزمن باعث می شود از کنار راهکارهای خلاقانه به سادگی عبور کنید و برای حل مسائل نتوانید چند راهِ حل پیدا کنید و به اشتباهاتتان ادامه دهید. پس اگر در کار خود زیاد خطا می کنید، شاید دیدگاه تونلی پیدا کرده اید و باید سفر کنید.

 

۵- به واکنش های مقابله ناسالم پناه می برید:

اگر مرتبا برای استراحت و به دست آوردن آرامش به مشروبات الکلی، قرص های آرام بخش، خوردن تنقلات و شیرینی جات پناه می برید، و در پایان روزِ کاری آنقدر خسته اید که نمی توانید ورزش کنید، وقت آن رسیده که به سفر بروید و با سفر روحیه خود را بازیابی کنید.

 

۶- از خود رفتارهای معکوس نشان می دهید:

قرار نیست تمام وقتتان را بگذارید و برای منافع شرکتتان بیش از حد و توان لازم تلاش کنید، اما قرار هم نیست که واکنش های منفی و معکوس به کارتان نشان دهید. اگر صبح ها به سختی از خواب بیدار می شوید و تا رسیدن به دفتر کار عصبی هستید و با همکارانتان مشاجره می کنید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که کمی وقت برای شارژِ مجدد خود صرف کنید. پس همین حالا تصمیمتان را برای انتخاب مقصد بعدی بگیرید.

 

۷- حتی کوچکترین مسائل به نظرتان دشوار می رسد:

پروژه های کوچکی که زمانی به راحتی از عهده آن بر می آمدید حالا توان شما را گرفته و احساس می کنید نمی توانید از پسِ مشکلات خود برآیید. فقدان دیدگاه سالم در مورد مسائل، قطعا نشانه این است که شما نیاز دارید تنظیمات ذهنی خود را تغییر دهید. سفر می تواند به شما کمک کند تا ذهنتان را از نگرانی ها آزاد کنید.

 

۸- زندگی تان شده فقط کار:

تمام روز را کار می کنید و عصر به خانه می روید و

در حالی که روی مبل راحتی تان لم داده اید باز هم

به کار فکر می کنید. خودتان را تسلیم کار کرده اید

و سرگرمی های مورد علاقه تان را کنار گذاشته اید،

حتی مکالمات و گفتگوهایی که با اعضاء خانواده و

دوستانتان انجام می شود هم، در مورد کار است.

این یعنی وقت، وقتِ سفر است و باید هر چه زودتر راهی مسافرت شوید.

 

۹- دیگران را درگیر مشکلات خود می کنید:

به قدری استرس دارید که تمام دوستان و اعضاء

خانواده را درگیر ناامیدی، نارضایتی و نگرانی خود می کنید؛

از طرفی از حمایت و پشتیبانی دیگران هم سر باز می زنید

و در مشکلات اطرافیان خود عقب نشینی می کنید.

به نظر می رسد حالا وقت آن رسیده که به سفر بروید

و کمی به ذهن و جسم خود استراحت بدهید.

 


زهره خسروی – ۱۳ آبان ۱۳۹۷ – منبع: travelandleisure.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه