۵ پارک برتر ویافراتا در جهان ویافراتا (Via ferrata) تجربه‌ای مهیج از ورزش کوه‌نوردی و… پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷

۵ پارک برتر ویافراتا در جهان

ویافراتا (Via ferrata) تجربه‌ای مهیج از ورزش کوه‌نوردی و صخره‌نوردی است اما با ابزاری  فلزی که در دل صخره‌ها جا خوش کرده‌اند. کلمه ویافراتا  ترجمه ایتالیایی برای عبارت “مسیر آهنی” است که در همه کشورهای دنیا به‌جز کشورهای آلمانی‌زبان مانند اتریش و سوئیس به همین نام خوانده می‌شود. در زبان آلمانی به آن Klettersteig می‌گویند که ترجمه آن به فارسی می‌شود “مسیر صعود”.

ویافراتا؛ گردشگری ماجراجویانه

ماهیت ویافراتاهای مدرن و امروزی از یک کابل استیل که در طول یک مسیر امتداد یافته تشکیل شده است، این کابل در فواصل مختلف که بسته به نوع مسیر و درجه سختی آن می‌تواند از یک تا ۱۰ متر متغیر باشد، در یک نقطه ثابت‌گذاری شده است. کوهنوردان، صخره‌نوردان و گردشگرانی که به ماجراجویی در دنیای عمودی علاقمند هستند می‌توانند با استفاده از کابل‌های استیل و ابزاری برای حمایت فردی، مسیرهای مختلف با درجه سختی متفاوت را صعود کنند. این مسیرها فقط به کابل‌های استیل مجهز نیستند بلکه از پله‌های آهنی، میخ‌ها و پل‌های فلزی نیز در طول مسیر استفاده می‌شود.

ویافراتا؛ گردشگری ماجراجویانه

مسیرهای ویافراتا می‌تواند  با درجات سختی مختلف و  طول متفاوتی  طراحی شود. گاهی عبور از یک مسیر کمتر از یک ساعت زمان می‌برد و گاهی برای چند ساعت شما را به چالش وا می‌دارد. در برخی مناطق حتی اتصال سیم‌ها به توقفگاهی بر فراز دره تبدیل می‌گردد که می‌توان شب را در آن بیتوته کرد.

ویافراتا؛ گردشگری ماجراجویانه

تاریخچه ویافراتا

تاریخچه این تفریح ماجراجویانه به قرن نوزدهم باز می‌گردد، زمانی که بسیاری از کشورهای دنیا درگیر جنگ جهانی اول بودند، این پله‌کان­های فلزی در منطقه کوهستانی دولومیت (dolomite) در ایتالیا نصب شدند تا به حرکت سربازان و رساندن تجهیزات به آن‌ها کمک شود. سال‌ها پس از جنگ ماهیت این پله‌های فلزی به کلی تغییر کرد و ارزش آن در صنعت گردشگری خود را نمایان ساخت. در حال حاضر بیش از صدها ویافراتا در کوهستان آلپ و عمدتا در ایتالیا و اتریش وجود دارد. عبور از طبیعت خشن کوهستان آلپ و نشیب و فرازهای آن تنها از طریق  همین پله‌ها و کابل­های فلزی میسر است. وجود این مسیرها که البته گاهی تنها از چند نردبان تشکیل می‌شد تا سالیان دور و درازی دهکده‌های آلپ را به چراگاه‌ها و مراتع کوهستانی متصل می‌کرد.

ویافراتا؛ گردشگری ماجراجویانه

بهترین زمان برای تجربه 

ورزش ویافراتا نیاز به شرایط آب و هوایی خوبی دارد به این معنا که بهتر است در شرایط باران و برف از این کار اجتناب کرد. تابستان، بهار و اوایل پاییز بهترین زمان برای این فعالیت است. چرا که برف و یخ می­تواند موجب ناپایداری و لغزندگی مسیرهای عبور شده و به‌ویژه در مسیرهای مرتفع‌تر خطرات جدی را به همراه داشته باشد.

ویافراتا؛ گردشگری ماجراجویانه

چه تجهیزاتی برای این فعالیت لازم است؟

تجهیزات پایه و اساسی ویافراتا عبارتند از: هارنس یا صندلی فرود – کلاه- دستکش- طنابچه خود حمایت یا ابزاری به نام لنیارد که برای حمایت فردی است. معمولا هزینه‌ای که در هنگام ورود به هر یک از پارک‌های ویافراتا پرداخت می‌گردد شامل هزینه کرایه این ابزار و تجهیزات آن هم می‌شود پس جای هیچ نگرانی نیست.

*******

۵ پارک برتر ویافراتا

این تفریح ماجراجویانه در کشورهای کوهستانی مختلف، اکنون به یکی از روش­های جذب گردشگران و گذران اوقات فراغت جوانان تبدیل شده است.  مسیرهای مختلفی که با درجه سختی­ متفاوتی طراحی شده‌اند. در این بخش به معرفی ۵ پارک برتر ویافراتا در جهان می­پردازیم.

ویافراتا؛ گردشگری ماجراجویانه

۱- کوهستان دولومیت – شمال غربی ایتالیا

دولومیت خاستگاه ویافراتا است و در حال حاضر چند مسیر پر چالش و پر هیجان جهان در این منطقه قرار دارد. برخی از مسیرها یادگار جنگ جهانی اول است و در حالی که بسیاری از ویافراتاهای جهان تنها برای اهداف گردشگری ساخته شده‌اند، مسیرهای کوهستان دولومیت پیشینه تاریخی ارزشمندی دارند.

ویافراتا؛ گردشگری ماجراجویانه

۲- مسیر چانگ کونگ – استان شانشی چین

این مسیر که به معبد باستانی تائوسیت ختم می­شود یک مسیر تقریبا عمودی است که از زنجیرهای فلزی ثابت‌گذاری شده در دل کوهستان و تخته ­های چوبی تشکیل شده است. بیشتر افراد این مسیر را در شب سپری می‌کنند تا به‌هنگام صبح طلوع خورشید را نظاره‌گر باشند.

ویافراتا؛ گردشگری ماجراجویانه

۳- مسیر اوگدن – یوتا

این مسیر  در یک منطقه خصوصی در یوتا طراحی و ایجاد شده

و برای تورهای سازماندهی‌شده و برنامه‌های آموزشی ایده‌ال است.

بالا رفتن از صخره‌ها و تماشای مناظر آبشار،

دریاچه نمک یوتا و سایت­‌های اسکی نواحی اطراف آن بسیار دیدنی است.

ویافراتا؛ گردشگری ماجراجویانه

۴- مسیر مر دگلاس- فرانسه

رسیدن به ابتدای مسیر صعود معمولا مستلزم یک

پیاده‌روی کوتاه است اما این مسیر درست از مرکز

شهر شامونیکس در فرانسه آغاز می‌شود. نردبا‌ن‌هایی

که از نزدیکی ایستگاه قطار شهر شامونیکس شروع می‌شود،

از بالای یک یخچال طبیعی عبور می‌کند و چشم‌اندازی

زیبا از کوهستان آلپ را پیش رویتان نمایان می‌سازد.

ویافراتا؛ گردشگری ماجراجویانه

۵- مسیر تلورید- کلرادو

این مسیر بسیار زیبا در رشته کوه سان‌خوان در ایالات متحده

ساخته شده و یکی از جدیدترین مسیرهای صعود در دنیاست.

مسیر در امتداد یک معدن قدیمی است و چشم‌انداز زیبایی

را در مقابل چشم گردشگران ظاهر می‌سازد.

 

منابع:

theuiaa.org – fodors.com – wikipedia.org – explore-share.com – redbull.com

 


زهره خسروی – ۱۹ دیماه ۹۷

ویافراتا - ماجراجویی در دنیای عمودی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه