به بهانه روز جهانی پرندگان مهاجر؛ ۲۱ مهر برنامه روز جهانی پرندگان مهاجر در سال… پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷

به بهانه روز جهانی پرندگان مهاجر؛ ۲۱ مهر

برنامه روز جهانی پرندگان مهاجر در سال ۲۰۰۶ با همکاری دبیرخانه کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر و به عنوان یک برنامه بین المللی برای آگاه سازی و تاکید بر اهمیت زیست محیطی پرندگان مهاجر و حفاظت جهانی از آن ها از طریق همکاری های بین المللی، آغاز شد.

خوشبختانه در سالهای اخیر آگاهی عمومی نسبت به ارزش حفاظت از گونه های پرندگان و به ویژه پرندگان مهاجر به شکل قابل توجهی در سطح جامعه جهانی افزایش یافته اما با این وجود دلالان محیط زیست هنوز با شکار و صید پرندگان و به منظور تامین منابع  مالی، گاهی ناخواسته گونه های بسیار نادری را شکار می کنند.

از سال ۲۰۱۸ برنامه های مشترک جدیدی به مناسبت “روز جهانی پرندگان مهاجر” در ماه می و ماه اکتبر در سراسر جهان برگزار می شود. هدف از برگزاری این رویدادها تاکید بر اهمیت حفاظت از پرندگان نادر و گونه های در معرض انقراض و تغییر در الگوی معیشت اهالی بومی است.

پرنده نگری یا شکار؟

سال ۲۰۱۸ رویداد بسیار مهمی در عرصه حفاظت از پرندگان مهاجر در جهان  به شمار می رود. از این به بعد هر سال دو بار در ماه های می و اکتبر، طبیعت دوستان، مسئولین حفاظت از محیط زیست و حیات وحش و همه افرادی که دغدغه محیط زیست را دارند، گرد هم می آیند و با ارائه برنامه های آموزشی، مخاطبان بسیاری را در سراسر جهان به اهمیت حفاظت از گونه های مختلف پرندگان و به ویژه گونه های نادر پرندگان مهاجر آگاه می سازند.

پرنده نگری یا شکار؟

پرنده نگری راهکار است:

پرنده نگری یکی از بهترین شیوه های تامین معیشت و لذت از حیات وحش است که خوشبختانه و به همت برخی افراد دغدغه مند و تعدادی از شرکت های مسافرتی مجری برگزاری تورهای مسئولانه توانسته اهمیت حفاظت از گونه های مهاجر و گونه های نادر را آشکار سازد. این رشته تفریحی – آموزشی با هدف اطلاع رسانی به طبیعت گردان جوان هم بر اهمیت حفاظت از گونه های پرندگان تاکید دارد و هم با تشویق جامعه بومی به حفاظت از پرندگان و فعالیت به عنوان راهنمایان بومی به عنوان منبع درآمدی پایدار می پردازد.

پرنده نگری یا شکار؟

پرنده نگری یکی از فعالیت هایی است که در حوزه اکوتوریسم قرار می گیرد و با روش مشاهده و بررسی گونه های پرندگان در قالب سفری آموزشی برای همه گروه های سنی برگزار می شود. این فعالیت یکی از انواع گردشگری مسئولانه نیز هست چرا که هم به بعد حفاظت از حیات وحش و محیط زیست تاکید دارد و هم می تواند در بهبود معیشت جوامع بومی موثر باشد.

بهترین زمان برای این فعالیت در هنگام کوچ بهاره و کوچ پاییزه پرندگان مهاجر است. در این زمان می توان بیشترین تعداد گونه های پرندگان را مشاهده کرد چرا که پرندگان مهاجر که آشیانه نمی سازند را می توان در این فصلها در تالاب ها و آبگیرهای طبیعی و گاهی مصنوعی مشاهده و درباره آن ها مطالعه کرد. این فعالیت اخیرا در میان طبیعتگردها بسیار رواج یافته به طوری که در برخی کشورها همچون آلمان و انگلیس به تعداد طرفداران فوتبال، پرنده نگر و افراد علاقمند به پرنده نگری و مشاهده پرندگان وجود دارد.

پرنده نگری یا شکار؟

در کشور ما نیز به لطف برگزاری دوره های آموزشی

راهنمایان طبیعت که در چندین موسسه در تهران

و مراکز استان ها برگزار می شود، روز به روز به تعداد

پرنده نگرها و علاقمندان به این فعالیت افزوده می شود.

گرچه پرنده نگرها در قالب محققین و پژوهشگران قرار نمی گیرند

اما سفرهای پرنده نگری را می توان در قالب سفرهای آموزشی

به شمار آورد چرا که در آن علاوه بر درک و لذت و

مشاهده حیات وحش، گردشگران با گونه های مختلف پرندگان نیز آشنا می شوند.

تنها ابزار مورد نیاز برای این فعالیت یک دفترچه یادداشت،

یک کتاب راهنما و یک دوربین دو چشمی است. آن وقت

است که می توانید سفر خود را به یکی از تالاب های

مقصد پرندگان مهاجر آغاز کنید و مشاهدات خود را شروع کنید.

گرچه برای اولین تجربه می توانید از پارک های

شهری محله های اطراف خودتان نیز  شروع کنید.

 


زهره خسروی – اراول 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه