پروانه های ایران از نگاه یک محقق پروانه های ایران یک راهنمای جامعِ شناخت گونه… پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷

پروانه های ایران از نگاه یک محقق

پروانه های ایران یک راهنمای جامعِ شناخت گونه های پروانه ها در ایران است که توسط علیرضا نادری حشره شناس و پژوهشگر ایرانی گردآوری شده. این محقق که در زمینه تنوع زیستی گونه های پروانه های ایران فعالیت می کند متولد ۲۲ خرداد ۱۳۵۲ در شهر تهران است. او از همان دوران کودکی به طبیعت و ساکنان کوچک و زیبای آن علاقه بسیاری داشته به طوری که از سن ۹ سالگی شروع به جمع آوری اولین نمونه پروانه می کند. نادری دوران دبیرستان را به اتمام می رساند وارد دانشگاه می شود. به نظر می رسد مهندسی کشاورزی رشته تحصیلی مناسبی باشد و با روحیات نادری و علایق او سازگاری داشته باشد.

علیرضا نادری از سال ۱۳۸۱ تا به امروز مسئول بخش رده بندی بندپایان در دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور بوده است . او تا کنون دو کتاب و بیش از ۱۷ مقاله علمی در مورد پروانه های ایران منتشر کرده  و اولین پژوهشگری است که ۱۹ گونه پروانه و یک گونه افعی را برای اولین بار در گزارشی در کشور  آورده  و در علم پروانه شناسی موفق شده ۱۶ گونه و زیرگونه جدید را معرفی کند.

نادری کاشف عنکبوت گرگی آراگوگ نیز هست، این عنکبوت در سال ۲۰۱۷ توسط دو عنکبوت شناس به نام – آنتوان نادولنی و علیرضا زمانی – توصیف و نامگذاری شد.

پژوهش های نادری و کمک او به علم پروانه شناسی به گونه ای بوده که در سال ۱۳۹۳ جایزه پژوهشگر برتر محیط زیست را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کرده و کتاب وی به عنوان ” راهنمای میدانی پروانه های ایران” یکی از آثار برگزیده جشنواره کتاب سال در زمینه محیط زیست معرفی شده است.

نادری موفق شده بزرگترین مجموعه علمی پروانه های ایران را به لحاظ تنوع گونه ای تهیه کند. این مجموعه به لحاظ تنوع گونه ها در جهان بی نظیر است. تاکنون ۴۳۵ گونه پروانه در کشور شناسایی شده که نادری ۴۲۰ گونه آن را در مجموعه خود گردآوری کرده است. او برای کشف و شناسایی این مجموعه بیش از ۴۶۰ سفر مطالعاتی و میدانی به مناطق مختلف کشور داشته. این مجموعه فعلا در آرشیو شخصی علیرضا نادری نگهداری می شود. او همچنین مجموعه ای با بیش از ۱۶۰۰ گونه از پروانه های سایر جهان را جمع آوری کرده است.

Amata naderii de Freina ، Callophrys naderii ten Hagen و Devade naderii Zamani & Marusik سه گونه ای هستند که به افتخار وی نامگذاری شده اند.

پروانه های ایران

کتاب راهنمای میدانی پروانه های ایران یک راهنمای دقیق

مبتنی بر اطلاعاتی است که حاصل تلاش، پژوهش و

تجربیات علیرضا نادری و همکاران و دوستان علاقمند وی است.

این کتاب در انتشارات ایرانشناسی به چاپ رسیده است.

نادری در کتاب خود ۲۰۰ گونه از فراوانترین، کمیابترین

و بسیاری از گونه های اندمیک پروانه های ایران را معرفی کرده

و آن را طوری دسته بندی کرده که هر خواننده ای در هر نقطه

از کشور بتواند گونه های پروانه منطقه سکونت خود را شناسایی کند.

ترکیب گونه ها در این کتاب بر اساس رده بندی علمی است

و در انتها نیز فهرستی از پروانه های ایران آورده شده است.

کتاب راهنمای میدانی پروانه های ایران به زبان فارسی

و انگلیسی و به صورت تمام رنگی با کاغذ گلاسه به چاپ رسیده است.

این کتاب می تواند برای طبیعت گردها، طبیعت دوستان و راهنمایان

طبیعتگردی و متولیان آموزش طبیعت و محیط زیست ایران، یک راهنمای جامع باشد.

 


زهره خسروی – ۲۶ شهریور ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه