پلیس گردشگر در ایران و جهان تقریبا یک دهه است که واژه‌ پلیس گردشگر به… جمعه ۵ بهمن ۹۷

پلیس گردشگر در ایران و جهان

تقریبا یک دهه است که واژه‌ پلیس گردشگر به مقامات گردشگری ایران نیز راه یافته است ولی کاربرد ان با همه دنیا فرق دارد و در واقع می توان گفت این مقام در ایران بیشتر به نوعی بازی و کار سمبلیک شبیه است و هنوز جدی نشده است. در حالیکه نیاز به این موضوع برای گردشگرانی که در ایران حاضر می شوند هر روز بیشتر می شود نیروی انتظامی که یک سر ماجرا قرار دارد هنوز با این طرح همکاری نمی کند.

ادامه مطلب را در اراول دنبال کنید.

پلیس گردشگر

پلیس گردشگر زن در ازبکستان

پلیس گردشگر در جهان

پلیس گردشگر چند سالی است که در بعضی کشورها برای تأمین امنیت گردشگران و جلوگیری از کلاهبرداری‌ ها در اماکن گردشگری به راه افتاده است. این مقام می تواند در زمینه راهنمایی گردشگران نیز وظایفی را به عهده بگیرد.

مالزی، تایلند، ویتنام، سریلانکا، کره جنوبی، نپال، پرو و هند از جمله کشورهایی به شمار می روند که تا کنون طرح پلیس گردشگر را به راه انداخته اند. پلیس‌ های گردشگر عموما به چند زبان دنیا مسلط اند و اغلب به عنوان زیرمجموعه وزارت گردشگری فعالیت می‌ کنند. تمرکز پلیس گردشگر بر راهنمایی گردشگران، رسیدگی به شکایت‌ های گردشگران و تأمین امنیت است.

پلیس گردشگر

پلیس گردشگر در ایران

از سال ۱۳۸۷ این طرح به‌ شکل جدی در محافل رسمی ایران مطرح شد. در آن تاریخ ناجا از دستگاه قضا و وزارت اطلاعات برای راه‌اندازی پلیس گردشگری نظرخواهی کرده و قرار بوده است این طرح مصوبه‌ ای ضابطه‌ مند و قابل ابلاغ داشته باشد ولی نتیجه آن مشخص نشده است.

سال ۱۳۹۰ معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسما اعلام کرده است که برای نخستین‌ بار پلیس گردشگری در ایران فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. همان تایخ نامه‌ نگاری‌ هایی با نیروی انتظامی شده مبنی بر اینکه حداقل در شهرهای گردشگرپذیر برای برقراری امنیت اجتماعی توریست ها، پلیس گردشگر شروع به کار کند. با این حال با وجود استقبال فرمانده‌ نیروی انتظامی از طرح پلیس گردشگر هیچ‌ یک از مقامات این ارگان پای میز مذاکره ننشستند و تکلیف این موضوع روشن نشد.

استان های اصفهان و گلستان

سردار احمدی‌ مقدم، فرمانده‌ی نیروی انتظامی، سال پیش در مراسم تودیع و معارفه‌ فرمانده‌ نیروی انتظامی استان اصفهان، به‌ عنوان یکی از شهرهای پیشنهادی شهر اصفهان را برای این طرح معرفی کرد. وی با اشاره به لزوم استفاده از نیروی خاص پلیس برای مناطق گردشگری کشور مثل اصفهان، اظهار کرده است:

«این نیروها باید به زبان‌ های مختلف جهان مسلط باشند.

در ظاهر پلیس گردشگری در اصفهان راه اندازی شده است

و پایگاهی هم به آن اختصاص داده اند ولی بسیاری از مشکلاتی

که توریست ها در این استان با آن روبرو هستند مثل محدودیت‌ های

تردد وسایل نقلیه، گرفتن هزینه‌ های زیاد از گردشگران خارجی

در اماکن گردشگری و فروشگاه‌ های صنایع دستی و… منجر به صدور بخشنامه‌ هایی برای محدود کردن فعالیت‌ های گردشگری به‌ شکل کلان در بعضی مناطق استان شده است. با این حساب می توان گفت پلیس گردشگر در اصفهان تنها یک پلیس سمبلیک است».

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی

و گردشگری استان گلستان درباره‌ پلیس گردشگر در

این استان هم صحبت کرده است. به تازگی نیز پلیس

گردشگر در استان یزد پس از سال ها توقف شروع به کار کرده است.

در هر حال باید اظهار امیدواری کرد

با حضور پلیس گردشگر در مناطق گردشگری ایران،

شرایطی بهتر برای گردشگران ایران و خارجی فراهم شود.

 

 


عفیفه خدنگی | ۴ بهمن ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه