پیدا کردن آب در طبیعت: در طبیعت به دلایل مختلفی ممکن است ذخیره آب انسان… سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷

پیدا کردن آب در طبیعت:

در طبیعت به دلایل مختلفی ممکن است ذخیره آب انسان تمام شود و فرد در شرایط اضطراری قرار بگیرد. در چنین موقعیتی لازم است که انسان خودش دست به کار شود و به منابع آب دست پیدا کند وگرنه ممکن است جانش را از دست بدهد. اگر دوست دارید در این باره بیشتر بدانید امروز با مجله اراول همراه باشید چون قرار است به طور مفصل درباره راه های پیدا کردن آب در طبیعت صحبت کنیم.

پیدا کردن آب در طبیعت

۱.پیدا کردن آب در طبیعت به کمک زمین:

برای پیدا کردن آب در طبیعت نگاهی به زمین زیر پایتان بیندازید، دنبال نقطه ای سبز بگردید. البته وجود گیاهان همیشه به معنای نزدیک بودن به آب نیست؛ گیاهان ممکن است از ریشه های عمیقی برخوردار باشند و از رطوبت خاک تغذیه کنند. آب تابع جاذبه است و در شیب های مناطق پست مثل دره ها بهتر یافت می شود.

پیدا کردن آب در طبیعت

۲.پیدا کردن آب در طبیعت با شبنم:

از راه های پیدا کردن آب در طبیعت، آب گرفتن از شبنم است. شبنم قطرات آبی است که صبح زود یا به وقت غروب روی سطوح مختلف شکل می گیرد و می تواند منبع بسیار با ارزشی از آب خالص باشد. شبنم را می توان به راحتی از سطوح غیر متخلخل مانند سقف ماشین یا کرباس با تکه ای پارچه جمع آوری کرد و آن پارچه را در ظرف چلاند. در اصطلاح در این مواقع می گویند باید شبنم را درو کرد.

پیدا کردن آب در طبیعت

برای درو کردن شبنم باید شیء جذب کننده ای مثل تکه پارچه یا لباس را دور مچ پاهایتان بپیچید. سپس پیش از طلوع آفتاب یا هنگام غروب از روی علف های بلند راه بروید. پس از این پیاده روی پارچه را از پایتان باز کرده در ظرفی بچلانید.

از راه های به تله انداختن شبنم این است که چاله ای در حدود ۴۵ سانتی متر حفر کنید و سطح داخلی آن را با پلاستیک بپوشانید. بعد از آن داخلش را با سنگ های تمیز و صاف پر کنید. طی شب روی سطح این سنگ ها آب جمع می شود. روز بعد باید صبح زود آب جمع شده را تخلیه کنید ولی اگر تاخیر داشته باشید آب تبخیر خواهد شد.

۳.پیدا کردن آب در طبیعت با گیاهان:

تعریق یکی از راه های پیدا کردن آب در طبیعت است که در واقع تبخیر آب از گیاهان به شمار می رود. آب گیاهان برای تکمیل منابع آبی که جمع کرده اید راهگشاست. برای این کار باید یک کیسه از جنس پلاستیک را بردارید و ۲۴ ساعت انتظار بکشید تا بتوانید به نیم لیتر تا یک لیتر آب دست پیدا کنید. حواستان باشد سراغ گیاهان سمی نروید.

پیدا کردن آب در طبیعت

اول از هر چیز سنگ کوچک و صافی را در کنار کیسه پلاستیکی بگذارید و آن را روی شاخه برگداری بکشید سپس کیسه را گره بزنید. آب تبخیر شده از سطح گیاه روی پلاستیک جمع می شود با جمع آوری این آب ها از برگ های مختلف یک شاخه، شاید بتوانید برای چند روز آب داشته باشید. یک راه دیگر این است که شاخه ای با گیاهان سبز را جدا کرده و در کیسه قرار دهید. سر کیسه را گره بزنید و آن را مقابل نور خورشید قرار دهید تا تبخیر شود.

۴. پیدا کردن آب در طبیعت با کمک پرندگان و حشرات:

صحرانشینان برای پیدا کردن آب در طبیعت هنگام سحر

و غروب آفتاب به صدای پرندگان گوش می دادند و

مسیر پروازشان را دنبال می کردند تا ببینند آن پرندگان کجا آب می نوشند.

پیدا کردن آب در طبیعت

شما هم هر گاه دسته ای پرنده را در یک نقطه دیدید بدانید در آن منطقه آب وجود دارد. مگر اینکه آن پرنده کرکس،

شاهین یا عقاب باشد که پرندگانی گوشتخوار هستند و از آب موجود در گوشت مشروب می شوند.

پیدا کردن آب در طبیعت

اما دانه خواران به م

نبع دائمی آب نیاز دارند.

زنبورها هم از همین دسته هستند.

بنابراین اگر کندوی عسل دیدید یا رد پای گله ها را مشاهده کردید بدانید که به آب نزدیکید.

پیدا کردن آب در طبیعت

دقت کنید که رد پاها

کجا به هم نزدیک می شوند.

حشرات نیز نزدیک

به آب زندگی می کنند.

به خصوص پشه نشانه نزدیکی به آب است.

 


نوشته شده توسط عفیفه خدنگی – در تاریخ ۱۶ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه