ارامنه ایران برای کریسمس چه می کنند؟ کریسمسِ ارامنه با پیروان کلیسای کاتولیکِ واتیکان، ارتودوکس… یکشنبه ۹ دی ۹۷

ارامنه ایران برای کریسمس چه می کنند؟

کریسمسِ ارامنه با پیروان کلیسای کاتولیکِ واتیکان، ارتودوکس ‌های یونانی و پروتستان ها تفاوت دارد. آن ها در ۶ ژانویه کریسمس را جشن می گیرند. کشورهای اروپایی در روز ۲۵ دسامبر یعنی حدود ده روز پیش از ارامنه میلاد مسیح و کریسمس را جشن می گیرند ولی بر طبق تقویم مذهبی ارامنه سال‌روز تولد عیسی مسیح ۶ ژانویه است. مسیحیان ایران نیز بیشترشان جزو ارامنه به شمار می روند و به همین دلیل ششم ژانویه را برای این جشن در نظر می گیرند. در ۲۵ دسامبر که بیشتر کشورهای جهان جشن کریسمس برپاست، مسیحیان ایران نیز ساکت نمی نشینند و حس و حال جشن و شادی دارند ولی جشن اصلی آن ها کمی دیرتر برپا می شود. در جشن کریسمس کلیسای وانک در اصفهان که محله ارامنه به شمار می رود کیک پخته می شود و کارت تبریک های کریسمسی و جوراب ‌های هدیه در کنار درخت کاج رونق می گیرد. بابانوئل هم از راه می رسد و مثل مسیحیان سراسر جهان شور و نشاط اینجا را نیز فرا می گیرد.

با اراول همراه باشید.

کریسمس ارامنه

محل زندگی ارامنه ایران:

طبق سرشماری سال ۲۰۱۱میلادی جمعیت مسیحیانِ ایران حدودا ۱۱۷ هزار نفر بوده است. مسیحیان ایران در مجلس سه نماینده دارند. نماینده‌ی مسیحیان ارمنی شمال با رای مسیحیان استان‌ های تهران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ایلام، قم، اردبیل، سمنان، خراسان، زنجان، کردستان، قزوین، گلستان، کرمانشاه، همدان، گیلان، مازندران و مرکزی به مجلس راه پیدا می کند. نماینده‌ی مسیحیان ارمنی جنوب نیز با رأی شهروندان ارمنی یزد، اصفهان، کرمان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، لرستان و بوشهر به دست می آید. نماینده سوم مسیحی مجلس از مسیحیان کلدانی و آشوری به شمار می رود.

کریسمس ارامنه

زنان مسیحی بر طبق قانون جمهوری اسلامی باید با پوشش در جامعه ظاهر شوند ولی در جشن ها و مراسمی که در کلیساها برگزار می شود این جمعیت اجباری به پوشش اسلامی ندارند و می توانند هر گونه که باورها و سنتشان اقتضا می کند ظاهر شوند. اما استفاده از مشروبات الکلی بدون هیچ شرطی قابل قبول نیست.

کریسمس ارامنه

محله جلفای اصفهان

ارامنه تهران بیشتر در بعضی مناطق و خیابان ‌ها متمرکز هستند. یکی از این مناطق محله مجیدیه، از محلات قدیمی تهران و خیابان های سنایی و میرزای شیرازی در منطقه ۶ است. تهرانی ها ارامنه را به عنوان شیرینی فروش های قهار می شناسند. مغازه های شیرینی فروشی خیابان هایی مثل میرزای شیرازی، سنایی، مفتح، سعدی، رسالت، نارمک و … در ایام کریسمس تا چشم کار می کند از کاج و برف و ریسه و بابانوئل و دیگر تزئینات مربوط به کریسمس پر می شود.

کریسمس ارامنه

محله هایی که ارامنه در آن ساکن هستند در این ایام تب و تاب دیگری دارد. محله جلفای اصفهان و محله مجیدیه و خیابان میرزای شیرازی تهران در کریسمس خیلی شلوغ می شوند. مغازه ها با درخت و بابانوئل و گوزن های سورتمه سوار تزئینی شده و با شکلات و شیرین از مردم پذیرایی می کنند.

کریسمس ارامنه

کریسمس در جلفای اصفهان:

زندگی ارامنه اصفهان نیز در ایام کریسمس رنگ و بوی خاصی دارد. ارامنه جلفا از زمان شاه عباس صفوی در ۱۰۱۴ق از منطقه جلفا در کرانه رودخانه ارس به اصفهان به این جا کوچ داده شدند و در حاشیه زاینده رود اقامت کردند. این مردم به یاد وطن قبلی خود نام جلفا را بر محل سکونت جدید گذاشتند. خیابان جلفای اصفهان در ایام کریمس حال و هوای خالصی دارد و جزو مناطقی است که بیش از سایر نقاط ایران رنگ کریسمس به خود می گیرد.

کریسمس ارامنه

مغازه ‌های رنگارنگ و چراغ‌ های روشن و تزئینات ویژه کریسمس به ویترین مغازه ها راه پیدا می کنند. همچون تهران که علاوه بر ارامنه، سایر شهروندان نیز تمایل زیادی به عکس گرفتن با بابانوئل دارند، ارامنه اصفهان هم برای انداختن عکس یادگاری با بابانوئل و درخت کریسمس به کلیسای تاریخی وانک در محله جلفا می روند. به علاوه در فریدون ‌شهر در ۲۰۰ کیلومتری غرب اصفهان نیز مراسم کریسمس برپا می‌ شود.

کریسمس ارامنه

ارامنه ایران در قسمت های مختلفی

از ایران ساکن اند و اغلب در بسیاری از

شهرها کلیساهای قدیمی به چشم می‌ خورد.

 

بازدید از کلیسای کاتولیک آشوریان:

وزیر فرهنگ و هنر ارشاد، آقای عباس صالحی،

نیز برای تبریک کریسمس راهی کلیسای کاتالویک

آشوریان ارومیه شده است. توماس میرم، اسقف

اعظم کلیسای کاتولیک آشوریان ارومیه در مراسم جشن

میلاد مسیح گفته است: «امروز میلاد پیامبر صلح و

دوستی است که پیام صلح و دوستی را در جهان گسترد.

سال هاست ادیان ابراهیمی، مسیحیت و اسلام در کنار

یکدیگر به صورت مسالمت آمیز کنار یکدیگر زندگی می ‌کنند.»

کریسمس ارامنه

برگزاری کریسمس و جشن ‌های شبیه به آن این

روزها نه تنها در میان ارامنه ساکن ایران که در میان

نسل جوان ایرانی نیز طرفدارانی پیدا کرده است.

این موضوع همزمان با نقدهایی همراه بوده و از اینکه

غیر مسیحیان جشن کریسمس را برپا کنند ایراد گرفته می شود.

 


عفیفه خدنگی – ۸ دی ۹۷

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه