کودکان در ارتفاع – فدراسیون بین المللی کوهنوردی  کوهنوردی با کودکان و همراه با آنها… یکشنبه ۲۵ شهریور ۹۷

کودکان در ارتفاع – فدراسیون بین المللی کوهنوردی 

کوهنوردی با کودکان و همراه با آنها از موضوعاتی است که اخیرا در میان والدین کوهنورد بسیار باب شده است. به طوری که در سالهای اخیر حتی شاهد صعودهای بلند نیز همراه با کودکان بوده ایم و یا خبرهایی را از گوشه و کنار درباره آن شنیده ایم. اما شاید حضور کودکان در ارتفاع همراه با پرسشهایی باشد که ذهن بسیاری از ما را به خود  مشغول ساخته است.

حضور در طبیعت، فعالیتهای فیزیکی و اکتشاف لازمه رشد  هر کودکی است و والدین همیشه سعی می کنند تا این نیاز کودکان را با حضور در پارک ها و مکان های طبیعی و تفرجگاه ها فراهم سازند. با این حال بردن کودکان به کوهستان و قرار داشتن در ارتفاعات موضوعی است که نیاز به مطالعه دقیق تر دارد. در این مقاله قصد داریم درباره مبحث کوهنوردی با کودکان و حضور کودکان در ارتفاعات بیشتر تامل کنیم. با اراول همراه باشید.

کودکان در ارتفاع

موضوع زمان و وقت در مبحث کوهنوردی با کودکان شاید بیشترین ابهام را برای مربیان و والدین داشته باشد. این که کوهنوردی و کوهپیمایی با کودکان را از چه سنی شروع کنیم و از چه زمانی می توانیم همراه با کودکان به ارتفاعات سفر کنیم.  باید بگوییم که توانایی بدن در کودکان مختلف تفاوت دارد. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند کودکان روزانه حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی با درجه بندی متوسط تا شدید داشته باشند. بنابراین درباره زمان فعالیت ورزشی در کودکان، باید بگوییم که آموزش فعالیت بدنی را هر چه زودتر می توان شروع کرد.

در این امر همه اعضاء خانواده می توانند سهیم باشند و بعد از مدتی با تغییرات کوچک در نوع فعالیت و میزان سختی آن، می توان  عضلات کودک را تقویت کرد و آمادگی جسمانی وی را افزایش داد.

کودکان در ارتفاع

ورزش کوهنوردی یک ورزش هوازی بسیار مناسب برای همه گروه های سنی است. البته باید اصول آن را هم در نظر داشت. سیستم متابولیک و فیزیولوژیک کودکان به گونه ای است که فعالیت شدید بدنی در مدت کوتاهی که به دنبالش استراحت باشد بسیار ایده آل است. برای همین است که کودکان دوست دارند در زمان کوتاهی بسیار سریع بدوند و سپس استراحت کنند و باز دویدن را از سر گیرند.

مشکلات ارتفاع در کودکان می تواند به اشکال مختلفی بروز پیدا کند: اختلال در غذا خوردن، تغییر عادات اجابت مزاج، خواب آلودگی و سستی، گریه که می تواند علتش بروز همین اختلالات باشد و عدم برقرای ارتباط کلامی و اینکه کودکان نمی توانند  مانند بزرگسالان احساس و حالت خود  را به شیوایی بیان کنند.

دکتر علیرضا بهپور در مقاله ای درباره سقف و حد حضور کودکان در ارتفاع نوشته اند: سقف مشخصی برای حضور کودکان در ارتفاع وجود ندارد اما بهتر است کودکان زیر دو سال تا ارتفاع بالاتر از ۳۰۰۰ متر  و اطفال تا ۷ سال از ارتفاع ۴۰۰۰ متر بالاتر نروند. در مورد نوجوانان نیز گرچه به اندازه کودکان حساسیت وجود ندارد اما کمبود اکسیژن به صورت طولانی مدت می تواند در رشد استخوانها اثر منفی داشته باشد بنابراین توصیه می شود در کودکان و نوجوانان به دلیل قرار داشتن در سن رشد، از رفتن به ارتفاعات بالای ۴۵۰۰ متر خودداری شود.

 

*****

 

کودکان در ارتفاع

توصیه های مهم فدراسیون بین المللی کوهنوردی درباره حضور کودکان در ارتفاع

کمیسیون پزشکی فدراسیون بین المللی کوهنوردی (UIAA)  توصیه هایی را در سطح بین المللی برای حضور کودکان در ارتفاعات ارائه کرده است.
این کمیسیون در مقاله ای با عنوان “کودکان در ارتفاع” توصیه نامه ای را برای حضور کودکان در ارتفاعات ارائه کرده  که مطالعه آن به همه مربیان، کوهنوردان و والدین توصیه می شود.

هزاران کودک در سراسر جهان هر ساله به ارتفاعات بالا صعود می کنند و این صعودها بیشتر به تفرجگاه ها و استراحتگاه های کوهستانی  صوت میگیرد. با اینکه بیشتر این سفرها بدون خطر و یا حادثه ای صورت گرفته اما گاها علائمی دیده شده است که می تواند ناشی از اثرات ارتفاع باشد.

تاکنون مطالعه دقیق و منسجمی  در خصوص حضور کودکان در ارتفاعات و خطرات آن  صورت نگرفته است اما می توان با استناد به تجربیات والدین در روند رشد کودکان، موضوع حضور آن ها در ارتفاعات و اثرات ارتفاع بر بدن آن ها را مورد توجه قرار داد. با وجود اینکه برای حضور کودکان در ارتفاعات در هیچ کشور محدودیتی وجود ندارد اما بهتر است والدین قبل از سفر به همراه کودک خود این سوالات را از خود بپرسند:
آیا این کودک واقعا حضور در کوهستان را دوست دارد؟ و آیا این سفر به خاطر نیاز و علاقه کودک انجام می شود یا تنها خواسته والدین است؟

کودکان در ارتفاع

برقراری ارتباط:

کودکان معمولا در مقابل ناراحتی ها و مشکلات فیزیولوژیکی که در کوهستان با آن مواجه می شوند ضعیف هستند. به عبارت دیگر حتی اگر مهارت های کلامی بسیار خوبی هم داشته باشند، بعید است که سرمای مرگبار منجر به سرمازدگی را تشخیص داده و آن را بیان کنند. احتمالا در مواجه با چنین شرایطی سکوت می کنند. تنظیم حرارت بدن در یک کودک هنوز به طور کامل توسعه نیافته است و در مقایسه با بزرگسالان نسبت به انطباق با تغییرات دما سازگاری ندارد. تشخیص ناراحتی ناشی از سرما در کودکان دشوار است.

کودکان در ارتفاع

گوش، بینی، گلو و سایر خطرات:

شایعترین بیماری در ارتباط با کودکان عفونت یا التهاب گوش

است که در نتیجه تغییرات سریع فشار جو به وجود می آید.

مثلا صعود سریع به وسیله تله کابین یا ماشین های کابلی

یا حتی هلیکوپتر و هواپیما  که در بازه زمانی کوتاهی انجام می شود

و ظرف نیم ساعت حدود ۴۰۰۰ متر به ارتفاع اضافه می شود؛ این شرایط حتی برای

خیلی از بزرگسالان هم مشکلاتی به وجود می آورد حال چه رسد به  کودکی که

در بازه زمانی کوتاهی با تغییرات فشار هوا مواجه شده است

و گوش او قادر به تطابق با این تغییرات نیست.

این خطر در نوباوه ها که کم سن و سال تر هستند  بیشتر مشهود

است چرا که ممکن است با کیپ شدن بینی نیز همراه شود

و زمانی والدین به دردسر بیشتری خواهند افتاد که کودکان

توان حرف زدن نداشته و نتوانند ناراحتی خود را ابراز کنند

و فقط از طریق گریه کردن واکنش نشان دهند.

بهتر است قبل از بردن کودکان به ارتفاعات از سلامت آن ها

مطمئن شوید به خصوص در مورد نونهالان چون ممکن است مشکلات خفیفی

در سیستم گردش خون آنها وجود داشته باشد که در شرایط عادی به هیچ وجه بروز نکند اما در

صورت حضور در ارتفاع علائم آن ظاهر شود.

توصیه می شود در صورت امکان بینی کودکان را تا حد ممکن تمییز کنید تا از مسدود شدن

آن جلوگیری شود. در هنگام عبور از گذرگاه های کوهستانی

کمی توقف کنید. بیشتر از ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر ارتفاع نگیرید و

قبل از صعود و افزایش ارتفاع اجازه بدهید کودک

شما به خوبی استراحت کند و خواب کافی داشته باشد.

هنگامی که با سرعت و به وسیله ماشین کابلی ارتفاع

خود را کم می کنید به کودکتان توصیه کنید تا بینی خود

را با دو انگشتش بگیرد و دهانش را بسته نگاه دارد.

به یاد داشته باشید که خونریزی بینی در کودکان،

در ارتفاعات و تفریحگاه های زمستانی بسیار شایع است

که علت آن هم می تواند هوای خشک و اتاق ها و سوئیت های بسیار گرم باشد.

 


زهره خسروی | ۲۴ شهریور ۹۷  – منبع: UIAA

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه