کوهنوردی در ارتفاعات ترکیه  کوهنوردی در ارتفاعات ترکیه به دلیل وجود چشم اندازهای زیبا و… چهارشنبه ۹ آبان ۹۷

کوهنوردی در ارتفاعات ترکیه 

کوهنوردی در ارتفاعات ترکیه به دلیل وجود چشم اندازهای زیبا و منحصربفرد و فرهنگ غنی و البته قرابت فرهنگی با ایرانی ها، به یکی از تفریحات کوهنوردان و علاقمندان به ماجراجویی، در کشور ما تبدیل شده است. در قسمت اول این مقاله  با کوهستان معروف آرارات، کوه­های جیلو – سات، کوهستان کاچکار و کوه های توروس و مسیرهای دسترسی به آن و جاذبه های طبیعی و فرهنگی شان آشنا شدیم. در این قسمت قصد داریم چند کوهستان و قله مرتفع و معروف دیگر از کشور ترکیه را به شما معرفی می کنیم. شاید خواستید تابستان آینده راهی سفر به این کشور  شده و کوهنوردی در ارتفاعات ترکیه را تجربه کنید.

کوهنوردی در ارتفاعات ترکیه

کوهستان نمرود

ترکیه می تواند به دو قله موسوم به قلل نمرود مباهات کند: یکی در جنوب شرقی و در نزدیکی شهر آدی یامان که بیشتر اهمیت تاریخی و باستان شناسی دارد و به خاطر سرهای سنگی ۲۰۰۰ ساله متعلق به شاه آنتیوس اول و جمعی از حکام منطقه، نزد تاریخ شناسان و باستان شناسان جهان شناخته شده است و دیگری قله ای در شرق آناتولی که به جهت ویژگی های جغرافیایی و از نظر کوهنوردی دارای اهمیت است.

نمرودکوه که ارتفاعی برابر با ۳۰۵۰ متر دارد در نزدیکی شهر تاتوان در استان بیتلیس واقع شده و یک آتشفشان خاموش است. دامنه این کوه از ساحل جنوب شرقی دریاچه وان شروع شده و تا روستای آهلات در شمال منطقه امتداد می یابد. این قله از جوانترین و جنوبی ترین آتشفشان های منطقه آناتولی شرقی است. این آتشفشان لایه لایه در  دوره چهارم زمین شناسی شروع به فوران کرده و تا سال ۱۴۴۱ بعد از میلاد فعال بوده است. در نتیجه فوران های این قله، حوزه رودخانه وان – موش به دو حوزه مجزا تبدیل شده است.

مسیر دسترسی و صعود به قله:

سفر برای بازدید از کوه نمرود از ناحیه جنوب شرقی آن یعنی شهر تاتوان آغاز می شود. کوهنوردان بعد از یک راهپیمایی آسان ۴ الی ۵ ساعته به دهانه آتش فشان می رسند. افرادی که به این منطقه می رسند شانس دیدن دهانه آتشفشان را خواهند داشت و افرادی که بالارفتن تا دهانه برایشان دشوار است، می توانند از وسایل نقلیه مختلفی که  در روستای آهلات یا شهر تاتوان فراهم شده، استفاده و به سمت قله حرکت کنند.  قله نمرود از پوشش گیاهی عاری است و فقط در جنوب آن بیشه زاری از درختان بلوط و غان وجود دارد. پاداش گردشگری که از جنوب شرقی یا جبهه شرقی کوه به دهانه آتشفشان صعود می کند، تماشای مناظر شگفت انگیز دریاچه وان است.

کوهنوردی در ارتفاعات ترکیه

کوه سبحان (۴۰۵۰ متر)

کوه سبحان آتشفشانی خاموش و باشکوه است که از سواحل شمال غربی دریاچه وان سر برآورده است. ارتفاع برف در این قسمت به ۳ الی ۴ متر در فصل زمستان می رسد. ترکیبی از دامنه های پرشیب و پوشش مناسب سبب شده تا این مکان به پیستی مناسب برای ورزش اسکی هلی کوپتری تبدیل گردد. در این نوع ورزش، هلی کوپتر شخص را روی دامنه رها می کند تا ماجراجویی در کوهستان را تجربه کند.

مسیر دسترسی و صعود:

دامنه های سهل الوصول جنوبی و شرقی کوه سبحان به دلیل داشتن مناظر تماشایی به هنگام صعود به قله، بر دیگر مسیرها برتری دارد. برای صعود از جبهه شرقی باید از جاده ساحلی که حول دریاچه وان است، استفاده کرد. در مسیر بین آدیلجواز و ارجییس به سمت شمال و به سوی دهکده کیچگیلی راهنمایان بومی را خواهید دید که در مسیر صعود شما را راهنمایی می کنند. صعود از سمت جنوب و از دهکده هارمانتیه آغاز می شود.

کوهنوردی در ارتفاعات ترکیه

کوه های بولکار (۳۵۲۴ متر)

کوه های بولکار در ادامه مسیر جنوب شرقی، توسط رودخانه گوک سو در غرب و رودخانه پوزانتی در شرق محصور شده است. قسمت شمالی کوه ها در استان نیغده قرارگرفته و قله های جنوبی از استان ایچل و شهر مرسین سر برآورده اند. این کوه ها ویژگی های زمین شناسی جالبی دارند و از مواد رسوبی چون آهک و دولومیت ساخته شده اند. نمونه های عالی از سفره های آبی و چین خوردگی های گسترده متخلخل و چشم اندازهای زیبا که در اثر یخچال های طبیعی و فرسایش کوه ها توسط آب شکل گرفته اند مناظر شگرفی را در منطقه پدید آورده اند. به رغم فرسایش ایجاد شده بر کوه ها، هیچ شبکه آبی واقعی روی کوه دیده نمی شود و آب روی کوه به دلیل رسوبی بودن صخره ها جذب و مناطق متخلخل وسیعی مانند پوزانتی و شکرپیناری را ایجاد کرده است.

بلندترین قله های رشته کوه بولکار عبارتند از: مدد تسیز (۳۵۲۴ متر)، کشیف داغی (۳۴۷۵ متر)، کیون آشافی (۳۴۲۶ متر)، تاحتاکایا (۳۸۷۲ متر) و آغیرکایا (۳۳۴۷ متر).

جبهه شمالی این رشته کوه بیشتر از قسمتهای دیگر در معرض بارش برف و ایجاد یخچال قرار دارد و بهترین مسیر برای صعود بلندترین قله های بولکار به شمار می رود.

کوهنوردی در ارتفاعات ترکیه

رشته کوه مونزور

در انتهای شمال شرقی رشته کوه توروس مرکزی رشته کوه های مونزور، استان های تونجلی و ارینجان را برگرفته است. کوه آکبابا با ارتفاع ۳۴۶۲ متر بلندترین قله این رشته کوه به شمار می آید. سنگ های آهکی ساختار محکم این کوه ها را تشکیل می دهد. سفر به شهر ارزینجان که بزرگترین شهر در مجاورت رشته کوه مزبور به شمار می آید از طریق راه آهن، هواپیما و جاده و از تمام نقاط ترکیه ممکن است و پایگاه مناسبی برای صعود از جبهه شمالی این کوهستان محسوب می شود.

کوهنوردانی که مایل به صعود از جبهه جنوبی هستند، سفر خود را باید از اواجیک در میان کوه های مونزور آغاز کنند. کوهنوردانی که صعود به این رشته کوه را از این نقطه آغاز کنند، می توانند به بلندترین قله های مونزور دست یابند. منطقه اواجیک در ۷۰ کیلومتری شهر ارزینجان قرار دارد و از طریق جاده ای که از کناره دره مونزور می گذرد قابل دسترسی است. رودخانه مونزور نیز که از میان پارک ملی عبور می کند، گردشگران و کوهنوردان را با ماهی های تازه و خوشمزه و مناظر کوهستانی خود وسوسه می کند.

کوهنوردی در ارتفاعات ترکیه

کوه های بیی (۳۰۸۶ متر)

شاخه غربی کوه های توروس یعنی رشته کوه های بیی در استان آنتالیا واقع شده است. این رشته کوه به موازات خط شمال – جنوب ساحل خلیج  آنتالیا امتداد یافته است. این کوه ها با ارتفاع ۶۰۰ تا ۳۰۸۶ متر دارای مشخصات ساختاری ویژه و قابل توجه نزد زمین شناسان و اساتید جغرافیا می باشند که در این میان قله های تک دروغو، باکیرلی، تاحتالی داغ و کیزلارسیوریسی بیش از همه جلب توجه می کنند.

بلندترین نقطه در این رشته کوه ها کیزلارسیوریسی با ارتفاع ۳۰۸۶ متر است و کوهنوردان با عبور از دره چامچوکورو که پوشیده از درختان سدر است به قله می رسند. بهترین راه رسیدن به این نقطه، جاده آنتالیا – ال مالی است و برای رفتن به آنتالیا از شهرهای ازمیر، استانبول و آنکارا و از طریق جاده، کشتی و یا هواپیما می توان اقدام کرد.

کوه تاحتالی داغ در غرب شهر کمر امکان صعود جالب دیگری را برای شما فراهم می کند. در ارتفاع ۲۳۶۰ متری این کوه جنگل های متشکل از درختان کاج و درختان دیگر وجود دارد که دامنه ها را تا ارتفاع ۲۰۰۰ متری پوشانده است و علفزارهای موجود در این منطقه، تا قله ادامه دارد. صعود به قله تاحتالی  از روستای سویوک پینار در نزدیکی شهر کمر شروع می شود  و از آنجا به طرق راهپیمایی و صعود به جایی می رسد که محل مناسبی برای اردو زدن است.

آخرین مرحله صعود در مسیری مشرف بر ساحل است که منظره ای تماشایی داشته و با تغییر نور خورشید هر لحظه رنگ آن تغییر می کند. گرچه امکان سازماندهی سفر به ارتفاعات بیی در تمام طول سال برای سفر به این منطقه وجود دارد زیرا هوای گرم شانس دیدن غنی ترین پوشش گیاهی این منطقه را برایتان فراهم می آورد.

کوهنوردی در ارتفاعات ترکیه

کوه ارجییس

یکی از مهمترین مراکز کوهنوردی و ورزش های زمستانی  ترکیه در ناحیه ارجییس قرار گرفته است.

کوه ارجییس از جنوب دره کایسری سربرافراشته و مرداب های سلطان

در غرب و دره دولی در جنوب این منطقه قرار دارد.

قله کوه تمام مدت سال پوشیده از یخ و برف است.

ارجییس بلندترین آتشفشان بخش آناتولی مرکزی است

که با قطر ۱۸ کیلومتر فضایی به مساحت ۱۰۰۰ کیلومتر مربع

را اشغال می کند. نحوه لایه بندی کوه و وضعیت خاص

زمین شناسی منطقه، به شکلی است که این بخش آن را به مکانی کم نظیر تبدیل کرده است.

آب و هوایی که تحت تاثیر فلات آناتولی است نمونه ای از آب

و هوای جلگه ای به شمار می آید. در زمستان معمولا برف سنگینی

ارتفاعات این منطقه را می پوشاند. بخش شمالی این کوه آب و هوای

معتدل تری دارد و قطعات بزرگ زمین های کشاورزی بین

ارتفاعات ۱۱۰۰ تا ۱۶۰۰ متری تبدیل به تاکستان و باغ های میوه شده اند.

در ارتفاعات بالاتر مراتع و علفزارهای وسیعی وجود دارد که پوشش

گیاهی منطقه را تشکیل می دهند. در قسمت های بالاتر

از آن پوشش گیاهی معمول کوهستانی وجود دارد.

گله های دام در سرتاسر سال از مراتع دامنه های شرقی،

غربی و شمالی این منطقه تغذیه می کنند.

مسیر صعود:

دسترسی به قله ارجییس از دامنه های شمال غربی یا جنوبی

امکان پذیر است و ماه های ژوئن، جولای، آگوست و

سپتامبر مناسب ترین ماه ها برای صعود به این قله اند.

جاذبه های گردشگری منطقه:

به گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند توصیه می شود

حتما از چین خوردگی های موجود در صخره ها، شهرهای

زیرزمینی و دیوارنگاره های کلیساهای موجود در منطقه کاپادوکیا دیدن کنند.

خوشبختانه اخیرا مرداب سلطان که محل زندگی انواع گونه های

پرندگان است، در فهرست پارک های ملی و تحت حفاظ قرار دارد.

 


منبع: در وزارت فرهنگ  و گردشگری جمهوری ترکیه

 

برای اطلاع از نحوه دریافت کارت بیمه ورزشی آنلاین کلیک کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه