گردشگری خرید  امروزه کشورهای زیادی از اشکال متفاوت گردشگری برای رسیدن به اهداف خود استفاده… شنبه ۳ آذر ۹۷

گردشگری خرید 

امروزه کشورهای زیادی از اشکال متفاوت گردشگری برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند. گردشگری خرید یکی از انواع گردشگری است که در جذب گردشگر از بازار جهانی دارای اهمیت فراوان می باشد. گردشگری خرید را می توان به عنوان یک گونه گردشگری که تمایل به سفر و خرید را در هم آمیخته است و بستر مستعدی برای فروش محصولات محلی فراهم می آورد برشمرد. گاهی در کنار انگیزه اصلی سفر، خرید به عنوان انگیزه ثانویه مورد توجه بوده و در برخی از موارد به عنوان تنها انگیزه سفر محسوب می شود.

مهم ترین دلیلی که باعث شکل گیری گردشگری خرید می شود؛ روحیه تنوع طلب انسان مدرن برای خرید است و همین مساله در حقیقت باعث شکل گیری و تاسیس بازارهای بزرگ شده است که گوی سبقت را از یکدیگر می ربایند و هر روز نیز در حال گسترش هستند. در ايالات متحده، سفر و گردشگری در رابطه با خريد بـه وضوح به عنوان يك بخش بزرگ و قدرتمند در زندگی و اقتصاد كشور نمايان شـده اسـت. مراکزی مانند هارودز در لندن و نیک تاون در شیگاگو جاذبه های اولیه برای گردشگران به حساب می آیند. هنگ کنگ، سنگاپور و تایلند از عمده ترین مراکز خرید در آسیا هستند.

گردشگری خرید

توسعه بخش خرید ابزاری مهم در پیشبرد و ترویج صنعت گردشگری می باشد. خرید یکی از محرک های اصلی مسافرت، یکی از جاذبه های مهم مقصد و از فعالیت های مورد توجه گردشگران است. خرید به دلایل متعددی از جمله رفع نیاز، تفریح و سرگرمی، کسب تجربه و لذت، همراهی با دوستان و آشنایی با جوامع محلی صورت می گیرد. البته دلایل ذکر شده تنها قسمت اندکی از طیف گسترده ی مربوط به اهداف خرید می باشد.

معمولا در مقاصد خرید، گردشگران از دو دسته امکانات اظهار رضایت یا عدم رضایت می کنند که مستقیما بر ماندگاری و افزایش مدت اقامت گردشگر تاثیر می گذارند. دسته ی اول امکاناتی هستند که مربوط به محیط گردشگری مقصد می شود و دیگری مربوط به فرایند خرید و هر آنچه تجربه ی خرید را تحت تاثیر قرار می دهد. دسته ی دوم هسته ی اصلی تجربه را برای گردشگری که صرفا جهت خرید عازم مقصد مورد نظر می شود را شکل می دهد. پس عامل رضایت از عوامل تحریک کننده برای افزایش مدت اقامت گردشگران در مقاصد خرید محسوب می شود. هر چه گردشگر خرسند تر و راضی تر باشد، احتمال بازگشت وی یا اینکه مقصد مورد نظر را به دیگران توصیه نماید بیشتر خواهد بود. عکس این قضیه نیز صادق است که در این صورت، زیان های سنگینی برای مدیریت بازاریابی مقصد به دنبال خواهد داشت.

گردشگری خرید

تجربیات سایر کشورها در زمینه ی استفاده از گردشگری برای رسیدن به اهدافی مانند اشتغال زایی، کمک به جوامع محلی و حفظ بنیان های فرهنگی راه را برای درک این نکته که در قرن ۲۱ گردشگری از قدرتمندترین ترین صنایع دنیا محسوب می شود هموار می نماید. اکنون بسیاری از کشورها اقتصاد گردشگری خود را مبتنی بر گردشگری خرید رهبری می کنند. با توجه به سه عامل کلیدی کالا، قیمت، مقصد کشورهایی نظیر چین، تایلند و مالزی به خوبی توانسته اند از این مسیر برای خود ارزش افزوده به دست آورند.

در همسایگی کشور خودمان در ترکیه و امارات شاهد تقویت

دو چندان صنعت گردشگری در زمینه گردشگری خرید

می باشیم. به نظر می رسد خرید و سبک جدید آن در ایران

نیز طی این سال ها تغییرات چشم گیری داشته است.

احداث مجتمع های بزرگ چند منظوره خرید از جمله

رخدادهایی است که ضمن ایجاد موج در صنعت گردشگری

و بالا بردن ضریب تکاثری خرید بیانگر تحول در این عرصه می باشد.

اما هنوز ظرفیت های زیادی برای فعال کردن

وجود دارد که تاکنون مورد توجه جدی واقع نشده است.

به عنوان مثال اگر بخواهیم در این زمینه مقایسه ای با کشور

ترکیه داشته باشیم، شاهد هستیم که در کشور ترکیه با

برنامه ریزی جشنواره های خرید توانسته است ضمن ایجاد

تحول شگرف در صنعت گردشگری، ارقام میلیاردی سود

برای فعالان بازار خود فراهم کند. اینجا فرصت مناسبی

است که تجربه ترکیه را با دقت بیشتری مد نظر قرار دهیم.

 

گردشگری خرید

مرور تجربه ترکیه از این جهت حائز اهمیت است که بخش

مهمی از گردشگران بازار ترکیه مبتنی بر گردشگران

ایرانی ساماندهی شده است، تا جایی که آمارها بیانگر آن است

که سود گردشگری خرید ایرانیان برای ترک ها حدود

یک میلیارد دلار در سال است، ضمن اینکه نباید فراموش کنیم

ترک ها یکی از مهم ترین جشنواره های خرید خود

را از پایان اسفند تا اردیبهشت برگزار می کنند که

درست همزمان با فصل خرید و مسافرت ایرانیان است. تجار

ترکیه در مدت برگزاری این جشنواره تلاش می کنند

با ارائه تخفیف های زیاد ، گاهی اوقات تا ۷۰ درصد، سودی

پر منفعت که البته براساس برنامه ریزی و شم

اقتصادی آنها حاصل شده است برای خود تضمین کنند.

 

 


گردآوری شده توسط: راضیه احمدی | برگرفته از مقاله تحليل نقش مراكز خريد در رابطه با گردشگري و زيارت در كلانشهرها | اراول

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. متاسفانه در کشور ما در زمینه گردشگری خرید فقط این رو فهمیدند که برج های تجاری متعددی بسازند ولی اکثر این برج ها با مغازه ای خالی مواجه شده چون نه قدرت خریدی وجود داره نه فروشنده امکان اجاره این مغازه ها رو داره. کاش به جای این همه برج های تجاری به فکر تنوع در محصولات در زمینه جذب گردشگر بودیم.بهترین نمونه اش هم برج های تجاری متعدد در مشهد هست. هم اطراف حرم هم در سایر نقاط شهر خیلی از برج های تجاری خالی و بی مصرف هستند.

    • موبایل: ۰۹۱۵۴۳۲۷۸۹۸