گردشگری روستایی چیست؟ گردشگری شاخه های مختلفی دارد که روز به روز بر آن افزوده… یکشنبه ۲۳ دی ۹۷

گردشگری روستایی چیست؟

گردشگری شاخه های مختلفی دارد که روز به روز بر آن افزوده می ‌شود. در این سال ها اهمیت زیرشاخه گردشگری روستایی به حدی رسیده که زیرشاخه های جزئی تر دیگری نیز برای آن تعریف شده است. برای مثال گردشگری کشاورزی، گردشگری در آفتاب، گردشگری در کنار دریا، گردشگری جنگل و غیره. جمعیت روستایی ایران بیش از ۵ برابر کل جمعیت کشوری مثل نروژ است. این جمعیت برابر با جمعیت سه کشور اتریش، بلژیک و دانمارک است. بنابراین برنامه ریزی برای جامعه روستایی ایران نه تنها ضروری بلکه گریزناپذیر است. در این روزها که با بحران مهاجرت در حاشیه شهرها مواجه هستیم و مراکز کشور در حال سرریز سیل جمعیت است، گردشگری روستایی می ‌تواند از مهم ‌ترین ابزارهای توسعه پایدار جوامع محلی باشد.

با اراول همراه باشید.

گردشگری روستایی

ما در ایران هزاران روستا داریم که اگر بخواهیم آن را در قالب حوزه های روستایی ارائه کنیم، تعدادشان بیشتر هم می شود. منظور از حوزه روستایی مجموعه ای روستاست که حداقل حدود ۵ هزار نفر سکنه را پوشش دهد. در این میان بر اساس آمارهای موجود صدها روستا (بیش از ۶۰۰ روستا) به عنوان روستای هدف گردشگری در کشور انتخاب شده اند که سرمایه گذاری روی هر یک از آن ها می تواند در نهایت به توسعه حوزه روستایی پیرامون آن منجر شود.

اقتصاد گردشگری روستایی

گردشگری روستایی در اقتصاد و ثبات اجتماعی نواحی روستایی تاثیر زیادی دارد. توسعه اقتصاد ملی، باعث پایداری محیطی می‌ شود و گام‌ های مثبت زیادی را در راستای حفاظت از محیط ‌زیست در بر دارد. در بعد اقتصادی از راه‌ های در دسترس کاهش فقر در مناطق محروم که همیشه در سیاستگذاری‌ های بالادستی کشور حائز اهمیت بوده، توسعه گردشگری روستایی است.

آخرین شاخص های اقتصادی از جمله درآمد سرانه، نشان دهنده پایین بودن رقم درآمد سرانه در روستاهاست. بنا بر اعلام موسسه پژوهش های برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی در سال ۱۳۸۶ درآمد سرانه در بخش روستایی یک سوم بخش شهری بوده است. این عامل در کنار عواملی مثل خشکسالی، وابسته بودن بخش روستایی به منابع آبی و شیوه کشاورزی آبی و ضعف کشاورزی مکانیزه، نبود امکانات لازم در روستاها و… باعث مهاجرت روستاییان به شهرها می شود.

گردشگری روستایی

در الگوی بررسی شده جهانی نیز توسعه مراکز کوچک اشتغال وابسته به گردشگری در شهرها و روستاهای کوچک عملا باعث توزیع درآمد متوازن می ‌شود و موجب ثبت جوامع روستایی می گردد. توسعه گردشگری در نواحی روستایی قابلیت کارآفرینی داشته

عملا می‌ تواند مانع مهاجرت بی ‌رویه روستاییان شود و با ایجاد رفاه نسبی به توسعه پایدار جوامع روستایی بینجامد. در ضمن از نظر اجتماعی آشنایی با فرهنگ ‌های متفاوت به ارتقای بینش و افزایش لذت از زندگی می انجامد.

در این روزها که روش ‌های سنتی کسب درآمد در روستاها کمرنگ شده و به دلایل مختلف با اقتصاد تک ‌بعدی در اغلب روستاهای کشور روبرو شده ایم، توسعه زیرساخت‌ های گردشگری مثل تفرجگاه‌ های روستایی و اقامتگاه‌ های بومگردی می‌ تواند تا حد زیادی اقتصاد جوامع روستایی را متنوع سازد.

گردشگری روستایی

بومگردی

نقش توسعه گردشگری روستایی در پویایی صنعت گردشگری کشور انکارکردنی نیست. در حال حاضر بومگردی اهمیت زیادی در گردشگری دارد و روستاهای ایران برای جذب بومگردهای ایرانی و خارجی چیزی کم ندارند.

با وجود قابلیت بالای روستای بکر ایران متاسفانه ما از کمترین زیرساخت ‌ها برای جذب گردشگر برخورداریم. مسئولان گردشگری نیز خودشان مطلع اند که زیرساخت ها و امکانات موجود در روستاهای هدف گردشگری استان ‌های مختلف، در شأن کشور و گردشگران داخلی و خارجی نیست. از لحاظ فرهنگی نیز در بعضی جوامع روستایی با نوعی مقاومت در برابر حضور گردشگران مواجهیم. علت این مقاومت هم معمولا رفتاهای نامناسب بعضی گردشگران غیر حرفه ای است. اینگونه گردشگران معمولا به بافت سنتی و باورهای روستا بی توجه اند و رفتارهایی مغایر با فرهنگ آن روستا انجام می دهند. در این خصوص ضروری است که آموزش های لازم به گردشگران از طریق رسانه ها یا راهنمایان گردشگری ارائه شود.

گردشگری روستایی

مزایای گردشگری روستایی

اگر بتوانیم گردشگری روستایی را در مناطق روستایی گسترش دهیم به طور خلاصه مزایای زیر را در بر خواهد داشت:

  • توزیع عادلانه ثروت
  • مشاغل پایدار؛ جاذبه روستا
  • حفظ زادبوم روستا
  • توسعه پایدار و حفاظت از منابع طبیعی
  • ایجاد اشتغال در بخش های صنایع دستی
  • ایجاد اشتغال برای زنان

کلام آخر

نظام روستایی ما برای بهبود وضعیت کشاورزی

به عنوان مهم ترین مبنای توسعه روستایی باید

مد نظر قرار گیرد. این موضوع از دید هیچ کسی پنهان نیست؛

اما از منظری دیگر راهکارهای مکملی نیز وجود دارد که در جای

خود می تواند موثر باشد. خوب است به همه

جوانب آن توجه داشته باشیم.

 


عفیفه خدنگی – ۲۲ دی ۹۷

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه