گردشگری نجوم امروزه عكاسی، ثبت و رصد آسمان شب در اماكن تاريخی بخصوص در هند،… یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷

گردشگری نجوم

امروزه عكاسی، ثبت و رصد آسمان شب در اماكن تاريخی بخصوص در هند، چين، نروژ، ناميبيا و… طرفداران بی شماری را جذب كرده است. سفر به اعماق تاريخ، ثبت، رصد، عكاسی و بازديد از اجرام آسمان در اماكن تاريخی و لذت بردن از طبيعت آسمان شب، گشتهای رصدی و تورهای نجومی را متحول كرده و نام جديدی به نام گردشگری نجوم (آستروتوريسم) به خود گرفته است.

گردشگری نجوم ظرفيتی نهفته در اماكن تاريخی است كه میتوان با راه اندازی تورهای گردشگری و استفاده از اين توانمندی و خلاقيت، گروههای طبيعتگرد و منجم را جذب و طبيعت آسمان را به ظرفيتهای گردشگری اضافه كرد؛ كاری كه اكنون هند مشغول آن است چراكه شبهايی كه در تاج محل ماه كامل است، بازتاب نور مهتاب روی مرمرهای كاخ تلألو پيدا كرده و فضای خاصی را ايجاد میكند و همين موضوع كوچك، بهانه ای برای برگزاری تورهای ويژه برای هندوستان شده است به طوري كه علاقه مندان براي تماشاي مهتاب تاج محل بايد هزينه بيشتري بپردازند.

بسياری از اين كشورها برای رونق گردشگری نجوم به ساخت رصدخانه هايی اقدام كرده اند كه تعدادی تلسكوپ را با پايه های مشخص در زمينهايی نصب و آنها را در اختيار گردشگرانی كه به بهانه ديدن طبيعت و آسمان به اين كشورها سفر میكنند، قرار میدهند و از اين لحاظ اين تورهای گردشگری را حمايت كرده تا آژانسهای مسافرتی با اعتماد به نفس كامل تورهای ويژه گردشگری نجومی را راه اندازی كنند و برنامه رصد آسمان را در شب برای گردشگران و علاقه مندان به نجوم در برنامه های خود جای دهند. به عنوان مثال تماشای آسمان از بزرگترين ديوار جهان به جاذبه ای تازه در گردشگری تبديل شده است و اين فرصت را فراهم میكند تا بازديدكنندگان با قدم زدن روی ديوار چين، آسمان شب را در محيطی آرام و دور از آلودگیهای شهری ببينند و همچنين برخی گروهها با قرار دادن تلسكوپ،كمپهای شبانه ای را روی اين ديوارها برپا میكنند.

گردشگری نجوم در ایران

با اينكه شرايط جوي كشور ما براي گردشگري نجومي مساعد است اما اين نوع گردشگري در كشور پيشرفت زيادي نداشته است. كشور ما مثل كشورهاي هند و چين، ناميبيا و كشورهاي شرق آسيا براي گردشگري نجومي، آسمان مساعدي دارد ولي كشورهايي مثل آلمان، فرانسه و انگليس روزهاي ابري زيادي دارند به طوري كه فرصت ديدن ماه را هم پيدا نميكنند.

در ایران مقصد اصلی گردشگری نجوم مناطق کویری و استان های حاشیه کویر است. با این حال مستعدترین مناطق برای گردشگری نجوم مناطقی است که آلودگی نوری در آنها حداقل باشد. ایران با بهره‌مندی از مناطق کم نظیری مانند تپه‌های مریخی دامغان، کویر مرنجاب، پارک ملی کویر ایران، دره ستارگان در جزیره قشم، پاسارگاد، کویر مصر، متین آباد و قصر بهرام از پتانسیل بسیار بالایی برای فعالیت در حوزه گردشگری نجوم برخوردار است.

یازده استانی که از بالاترین پتانسیل در جذب گردشگری نجوم کشور برخوردارند: استان های سمنان، یزد، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، گلستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و فارس هستند.

برخی آژانس‌های گردشگری و مراکز بوم‌گردی که در کویر قرار دارند، به کمک انجمن‌ها و گردشگری نجوم می‌توانند سهم زیادی در جذب توریست‌های داخلی و خارجی و کمک بسیاری به اقتصاد محلی پایگاه‌های رصد و مقاصد تورهای نجومی داشته باشند ولی متاسفانه به علت عدم شناخت لازم از گردشگری نجوم، علیرغم پتانسیل بالا و تقاضای روز افزون، به ندرت در آژانس های مسافرتی به گردشگری نجوم پرداخته می شود.

بهشت گردشگری نجوم ایران

در پاسارگاد یک انجمن آماتور به صورت فعال کار خود را در سال ۱۳۷۰ شمسی آغاز کرد. این انجمن با تلاش بسیار و کار تخصصی توانست این شهر را به عنوان شهر منجمان آماتور در دنیا معرفی کند. پاسارگاد بهترین سایت، برای گردشگری نجومی و رصد آسمان شب در ایران شناخته شد، زیرا آلودگی نوری و غبار محلی در این مکان بسیار پایین بود و از ۳۶۵ روز یک سال، ۲۶۰ روز آن آسمان پاسارگاد صاف و عاری از هر گونه ابر و غبار پیش‌بینی شد.

کسانی که در تورهای نجومی پاسارگاد شرکت کرده‌اند،

براین عقیده‌اند که در تور نجومی پاسارگاد تمام امکانات

رصدی وجود دارد و هیچ کمبودی به چشم نمی‌خورد. این

تور دارای راهنمایان تخصصی در این زمینه است. علاوه بر رصد،

پیاده‌روی شبانه در کوچه باغ‌های پاسارگاد و باغ کوروش و تماشای

آسمان شب از دیگر برنامه‌های این تور است. به این صورت این تور توانسته

با برنامه‌ریزی درست و استفاده از متخصصان در راهنمایی و برگزاری

تور عنوان برترین و بهترین تور و بهشت گردشگری نجومی ایران را به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر، گردشگران خارجی، با هدف اصلی گردشگری

نجوم به کشور سفر نمی‌کنند، اما در شرایطی که پدیده‌های

نجومی مانند گرفت کامل، بارش شهابی و … در کانون ایران

رخ دهند، برای دیدن این پدیده‌ها در تورهای نجومی پاسارگاد

شرکت می‌کنند. در برخی از کشورها مثل آلمان و انگلیس

که دارای شرایط اقلیمی مناسب و آسمانی صاف نیستند،

از تورهای نجومی پاسارگاد، استقبال بسیاری کرده‌اند.

توجه به گردشگری نجوم

برای پیشرفت در زمینه گردشگری نجومی لازم است

سازمانی خاص برای برنامه‌ریزی در این زمینه و به عهده گرفتن

امور مربوط به تورهای نجومی مشخص شود که توانایی ایجاد

زمینه برای پیشرفت در این نوع از گردشگری را فراهم کند.

الگوبرداری از سایت پاسارگاد برای پیشرفت در این زمینه برای

دیگر تورهای گردشگری می‌تواند مفید و موثر واقع شود.

همچنین به دلیل اهمیت گردشگری نجومی و جایگاه فرهنگی

رصد پدیده‌های نجومی در تاریخ ایران و علاقه‌مندی بسیاری

از ایرانیان به آسمان شب، ضرورت برنامه‌ریزی برای تربیت

متخصصان و راهنمایان تور نجوم که دارای تخصص در امر نجوم باشند

و علاوه بر رصد، توانایی و تخصص برای شناساندن تاریخ

رصدخانه‌ها برای علاقه‌مندان به این شاخه از گردشگری را داشته باشند.

 


گردآوری شده توسط: راضیه احمدی | ۱۴ مهر ۹۷ | اراول

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه