گزارش WTTC از رشد اقتصادی جهانگردی در سال ۲۰۱۸ مسافرت و گردشگری به عنوان یکی… یکشنبه ۸ مهر ۹۷

گزارش WTTC از رشد اقتصادی جهانگردی در سال ۲۰۱۸

مسافرت و گردشگری به عنوان یکی از بزرگترین بخش های اقتصادی در جهان است، ایجاد شغل، تحرک صادرات و ایجاد رونق اقتصادی از نمودهای این صنعت میباشد. گزارش WTTC (شورای جهانی گردشگری) درمورد تاثیر سفر و گردشگری بر اقتصاد جهانی نشان می­دهد که این بخش ۱۰.۴% از تولید ناخالص جهانی را به همراه داشته، همچنین ۳۱۳ میلیون شغل یا ۹.۹% درصد از کل مشاغل در سال ۲۰۱۷ را شامل می­شود.

در طول بیش از ۲۵ سال، شورای جهانی مسافرت و گردشگری با تمرکز بر تاثیر اقتصادی و اشتغال مسافرتی و گردشگری، این آمارها را جمع آوری نموده است. گزارش های اقتصادی سالیانه ۲۰۱۸ این سازمان ۱۸۵ کشور و ۲۵ منطقه جهان را پوشش می­دهد که اطلاعات لازم مربوط به عملکرد ۲۰۱۷ و همچنین پیش بینی های ۱۰ ساله منحصر به فرد در زمینه پتانسیل این بخش را ارائه می دهد.

طبق گزارش WTTC سال ۲۰۱۷ یکی از قویترین سالهای رشد تولید ناخالص داخلی در یک دهه گذشته بوده است که برای هفتمین سال متوالی صنعت سفر و گردشگری با رشد ۴.۶% جلوتر از اقتصاد جهانی قرار دارد. در سال­های اخیر عملکرد در کشورهای سراسر آسیا بسیار قوی بوده است، انعطاف پذیری این بخشمی­تواند به کشورهایی مانند تونس، ترکیه و مصر که قبلاً توسط فعالیت­های توریستی ویران شده بودند، به میزان قابل ملاحظه ای کمک کند.

تضمین آینده شغلی با مشاغل با کیفیت از نگرانی­ دولت­ها در همه­ جای دنیاست. گردشگری موتور محرک اقتصادی است، طی ده سال گذشته یکی از پنج شغل ایجاد شده در سراسر جهان در این بخش بوده است و با شرایط قانونی مناسب و حمایت دولتی نزدیک به ۱۰۰ میلیون شغل جدید می توان در دهه آینده ایجاد نمود.

شورای جهانی گردشگری به منظور اطمینان از رشد این صنعت همچنان به عنوان یک رهبر نقش مدیریتی خود را ایفا می­کند و در همین راستا و با برنامه­ ریزی استراتژیک و موثر و بهره­ گیری از پیشرفته ­ترین فناوری­ها به دنبال رفع نیاز همه سهامداران خود می­باشد.

مشارکت مستقیم در مشاغل

طبق گزارش WTTC در سال ۲۰۱۷، تعداد ۱۱۸.۴۵۴.۰۰۰ شغل(۳.۸% از کل مشاغل) به طور مستقیم از سفر و گردشگری پشتیبانی کرده ­اند. انتظار می­رود این میزان در سال ۲۰۱۸، به ۲.۴% افزایش یابد و در سال ۲۰۲۸ به ۲.۲% معادل ۱۵۰.۱۳۹.۰۰۰ شغل افزایش پیدا کند (۴.۲% از کل مشاغل).

مشارکت کلی در مشاغل

در سال ۲۰۱۷ سهم کل سفر و گردشگری از اشتغال از جمله مشاغل غیر مستقیم ۹.۹% معادل (۳۱۳.۲۲۱.۰۰۰ شغل) بود. انتظار می­رود این میزان در سال ۲۰۱۸ به میزان ۳% یعنی ۳۲۲.۶۶۶.۰۰۰ شغل افزایش یابد و با ۲.۵۳% افزایش به ۴۱۳.۵۵۶.۰۰۰ شغل در سال ۲۰۲۸ افزایش یابد(۱۱.۶% از کل مشاغل).

صادرات گردشگری

صادرات گردشگری ۱.۴۹۴ میلیارد دلار(۶.۵ درصد از کل صادرات)

در سال ۲۰۱۷ ایجاد کرد. پیش­بینی می­شود ۳.۹ درصد رشد

در سال ۲۰۱۸ داشته باشد و ۴.۱% از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸

معادل ۲.۳۱۱ میلیارد دلار یعنی ۶.۹% از کل صادرات رشد داشته باشد.

سرمایه­ گذاری

در سال ۲۰۱۷،  ۸۸۲.۴ میلیارد دلار یا ۴.۵% درصد کل

سرمایه ­گذاری مربوط به صنعت گردشگری بوده است.

این میزان باید در سال ۲۰۱۸ به ۴.۸% و طی ده سال آینده

به ۴.۳% افزایش یابد و تا سال ۲۰۲۸ به ۱.۴۰۸.۳ میلیارد

دلار معادل ۵.۱% درصد از کل صادرات جهانی افزایش یابد.

گردشگری یک فعالیت مهم اقتصادی در بسیاری از کشورهای

جهان است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر اقتصاد

تاثیرگذار  می گذارد. بخش آمار و حسابرسی سازمان ملل متحد

تنها سهم مستقیم گردشگری را مورد بررسی قرار می­دهد،

اما شورای جهانی گردشگری بر این باور است که مشارکت

کل سفر بسیار بیشتر است و هدف آن ثبت اثرات غیرمستقیم و القا شده آن از طریق تحقیقات سالانه است.

 

دانلود فایل pdf گزارش سالانه WTTC

 

 

 


نوشته شده توسط: راضیه احمدی | منبع: wttc

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه