گلیم شیریکی پیچ سیرجان اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به خرید… سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷

گلیم شیریکی پیچ سیرجان

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به خرید صنایع دستی اصیل ایرانی علاقه دارید شاید اسم گلیم شیریکی سیرجان را شنیده باشید. اما این را بدانید اگر می خواهید بهترین خرید را داشته باشید و هنگام رفتن به بازار با مشکل روبرو نشوید باید اطلاعاتی راجع به این دست بافته داشته باشید. راه های زیادی برای شناخت  گلیم شیریکی وجود دارد که تحریریه  اراول امروز به آن خواهد پرداخت.

قبل از پرداختن به راه های شناخت گلیم شیریکی سیرجان خوب است بدانید که این دست بافته مهمترین صنایع دستی سیرجان در استان کرمان شناخته شده و اخیرا به ثبت جهانی رسیده است. در نتیجه رتبه های زیادی در مجامع جهانی برای سیرجان به دست آورده است.

گلیم شیریکی

گلیم شیریکی از دست بافته های زنان روستایی و عشایری است و خاستگاه اصلی آن روستای دارستان در ۲۵ کیلومتری شهرستان سیرجان است.

گلیم شیریکی را شیریکی پیچ هم می گویند یعنی نوع بافت گره آن با پیچاندن و تاباندن نخ های خامه ی رنگی به دور نخ های تار (چله) همراه است. احتمال دارد که شما ندانید خامه چیست و چله به چه معناست. این واژه ها اصطلاحات خاص قالیبافی است که ما در اینجا به آن ها کاری نداریم. آنچه می خواهیم روی آن تمرکز کنیم امتیازات گلیم شیریکی نسبت به سایر گلیم هاست.

گلیم شیریکی

مشخصات گلیم شیریکی

اگر اندکی با بافت قالی و گلیم آشنا باشید می دانید که گلیم همانند قالی از تار و پود تشکیل شده است. جنس اصلی گلیم هم پشم بز یا گوسفند است. اما مهم اینجاست که گلیم شیریکی نسبت به گلیم های معمولی خوش قیافه تر و خاص تر است.

در این نوع گلیم برخلاف انواع دیگر گلیم که در آن ها پود باعث شکل گیری محصول می شود پود نقشی در بافت ندارد و فقط تارها را به یکدیگر متصل می کنند و باعث استحکام و درگیری نخ خامه با تارها می شود.

گلیم شیریکی

طرح های گلیم

برعکس سایر گلیم های ایرانی که فقط نقوش هندسی در آن ها به کار رفته، در گلیم های شیریکی پیچ کرمان علاوه بر نقوش هندسی ظریف، از نقوش گِرد مانند منحنی ها و گل ها استفاده می شود که نتیجه ی آن زیباتر شدن این گلیم است. در حاشیه های گلیم شیریکی پیچ اغلب یک شکل هندسی تکرار می شود که بین دو خط موازی قرار دارند و دور تا دور کار امتداد می یابند. در صورتی که کل گلیم راه راه نباشد، طرح اصلیِ وسط گلیم ممکن است گل طرح کشمیری، موسی خانی، سماوری، حشمتی، گلدانی یا درختی باشد. تعجب نکنید، این ها هر کدام اسم یک طرح است.

گلیم شیریکی

 

اما گلیم های شیریکی پیچی که هم اکنون موجود است معمولا دارای طرحی راه راه یا شبیه محرمات هستند. یعنی شامل ردیف های افقی یا عمودی که در هر ردیف ریز نقش های سنتی گلیم موجود است. این ردیف ها می توانند در حالتی متقارن در دو سوی گلیم تکرار شوند و یا هر ردیف تنها یک بار اجرا شود. در مجموع نوع بافت گلیم شیریکی باعث شده که از دور شبیه قالی به نظر بیاید.

گلیم شیریکی

گلیم شیریکی چه فرقی با گلیم های دیگر دارد؟

در کل برای آنکه موقع خرید

گلیم بتوانید این گلیم را از انواع دیگر

تشخیص دهید باید دقت کنید که گلیم شیریکی

نقوش ظریف و پرکاری دارد، وزن آن از گلیم های معمولی

بیشتر است پس حتما آن را روی دست بگیرید و تراکمش را بررسی کنید.

به جنس و رنگ آن نیز توجه داشته باشید چون بیشتر گلیم های

شیریکی پیچ از پشم مرغوب تولید می شوند. ضمنا بهتر است از

فروشنده بپرسید که بافنده گلیم کیست و یا شاید گلیم را از خود بافنده بخرید.

این را بدانید که بافنده گلیم خالق هنری آن است.

پس هنرش را ارج نهید و در مواقع نیاز برای مرمت گلیم از او کمک بگیرید.

گلیم شیریکی

در آخر خوب است

از مرحوم ماه نساء شهسواری یاد شود

که فعالیت های او در این خصوص نقش زیادی در جهانی شدن

گلیم شیریکی داشت. گروهی که

از یونسکو برای ثبت جهانی گلیم آمده بودند

او را مادر صنایع دستی ایران نامیدند.

 


نوشته عفیفه خدنگی در تاریخ ۱۹ شهریور ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه