دیدنی های یزد یزد یکی از زیباترین شهرهای خاورمیانه است که همچنان ظاهر زیبای قدیمی خود… سه شنبه ۲۲ اسفند ۹۶

دیدنی های یزد

یزد یکی از زیباترین شهرهای خاورمیانه است که همچنان ظاهر زیبای قدیمی خود را حفظ کرده و مکانهای تاریخی آن همه ساله توریست های زیادی را به خود جذب می کند. این شهر یکی از زیباترین شهرهای تاریخی است و بیهوده نیست که آن را میراث جهان نامیده اند. به یزد زیبا برویم و غرق در زیبایی های بی نظیر شهر بادگیرها شویم.

*****

یزد

مجموعه امیرچخماق

مجموعه امیرچخماق در قلب شهر در میدانی به همین نام واقع شده و مرکز معماری شهر یزد است. ایوان های بسیار زیبایی که به صورت متقارن در سه طبقه این ساختمان قرار دارند پس از غروب آفتاب روشن می شوند و زیبایی چشم نوازی را به نمایش می گذارند. امیر جلال الدین چخماق از سرداران و امرای شاهرخ تیموری و حاکم یزد با همکاری همسر خود فاطمه خاتون در جهت آبادانی یزد مجموعه ای شامل تکیه، میدان، حمام، کاروانسراها، خانقاه، قنادخانه، چاه آب سرد و از همه مهمتر مسجد امیر چخماق را بنیان نهاده است. اوایل قرن سیزدهم هجری میدان جلوی مسجد و سردر بازار تبدیل به حسینیه شده‌ است که یکی از بزرگترین حسینیه های کشور است.

*****

یزد

زورخانه صاحب الزمان

این زورخانه در یک بنای قدیمی در قسمت شمالی میدان امیرچخماق قرار گرفته است. در این زورخانه نه تنها می توانید شاهد ورزشهای باستانی و حرکات نمایشی باشید بلکه می توانید مخزن آبی را هم که در قرن پانزدهم در این بنا ایجاد شده و باعث خنک شدن بادگیرها می شود را نیز تماشا کنید.

*****

یزد

آتشکده زرتشتیان

در زمان فرمانروایی ساسانیان در ایران، سه آتش پر ارج و پر شکوه به دلیل قدمت دیرینه‌ شان، از شأن و شهرت بیشتری برخوردار بودند و به همین دلیل آن‌ ها را «آتش وَرهُرام» یعنی «آتش پیروزی» می نامیدند. ساختمان آتشکده در سال ۱۳۱۳ ساخته شده و قدمت زیادی ندارد آنچه که به آتشکده یزد اهمیت و اعتباری بسیار بخشیده، آتشی است که در این آتشکده می‌سوزد. قدمت آتش این آتشکده به بیش از ۱۵۰۰ سال می رسد. نگاره فروهر و سرستون های سنگی این آتشکده زیبایی خاصی به این بنا بخشیده است.

*****

یزد

برج خاموشان یا دخمه زرتشتیان

یکی دیگر از مکان های باستانی مربوط به زرتشتیان دخمه یا برج خاموشان است که بیرون از شهر واقع شده و مطمئنا ارزش بازدید را دارد. دخمه محلی است که زرتشتیان از دیر باز تا حدود چهل سال پیش، اموات خود را طبق اصول، فرهنگ و آداب و سنت مذهبی خود و طی انجام مراسم ویژه در آن می‌ نهادند تا طعمه کرکس‌ های کوه‌های اطراف شوند. وسط فضای میان تهی دخمه چاهی وجود دارد که به «استودان» معروف است و استخوان‌ های به جای مانده از اجساد را داخل آن می‌ ریختند. تا اواخر دهه ۱۹۶۰ نیز زرتشتیان اجساد درگذشتگان را در چاله های مرکزی برج ها قرار می دادند تا طعمه پرندگان شوند. ساختمان های متروکه زرتشتیان فضایی بی نظیر را در پایین تپه ها ایجاد کرده است.

*****

یزد

زیارتگاه چک چک

چک چک یکی از زیارتگاه های مهم زرتشتیان است که در ۷۰ کیلومتری شهر یزد در میان کوه های اردکان و انجیره واقع شده است و زرتشتیان به آن پیر سبز می گویند. هر سال جشن مهرگان در این زیارتگاه جشن برگزار می‌شود و زرتشتیان بسیاری در این مکان گرد هم می‌آیند. بنا به اعتقاد زرتشتیان زمان حمله مسلمانان به ایران که منجر به سقوط پادشاه ساسانی (یزدگرد) شد، نیک بانو دختر شاه از دست مسلمانان فرار کرد و به سمت اردکان آمده و در میان کوه مخفی شد و این محل به عنوان زیارتگاه زرتشتیان قرار گرفت. نام چک چک از صدای قطره های آبی گرفته شده که همیشه از صخره ها چکه می کند و به اعتقاد زرتشتیان کوه در اندوه شاهزاده نیکبانو گریه می کند.

*****

یزد

محله های قدیمی

بدون شک بارزترین خصوصیت شهر یزد وجود محله های قدیمی و سنتی با کوچه پس کوچه های خشت و گلی و خانه های قدیمی و بازارها و مساجد است که از میراث تاریخی بشر و جاذبه های گردشگری ایران به شمار می رود. بادگیرهایی که برای تهویه بر بام خانه ها قرار گرفته اند نمونه ای از عناصر و سمبل های معماری سنتی ایران هستند. شهر یزد بیشترین تعداد بادگیرها را در خود دارد برای همین به شهر بادگیرها معروف است. همینطور یکی از ویژگی‌های بازار و محله‌های قدیمی یزد، کوچه‌ها و گذرگاه‌های سرپوشیده‌ی آن است که به آن‌ها «ساباط» گفته می‌شود. هدف از طراحی ساباط این بوده است که مردمان گرمازده کویر اندکی زیر سایه این ساباط ها از تابش نور خورشید و گرمای آن در امان باشند. در خیلی از این ساباط‌ها، ورودی چند خانه قرار دارد. در قسمت ورودی برخی از کوچه‌های بن‌بست که دارای ساباط است، در محکمی گذاشته می‌شده است که به این‌گونه فضاها «دربند» گفته می‌شود. محله «فهادان» یکی از قدیمی ترین محله های این شهر است که در گذشته محله اعیان نشین ها بوده است و نمونه آشکاری از معماری سنتی یزد را می توان در آن دید.

*****

یزد

مسجد جامع

از هر گوشه محله های قدیمی که بنگرید مسجد جامع یزد را خواهید دید مسجدی که زیبایی اش چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازد و گنبدخانه و ایوان آن بدون شک یکی از زیباترین جلوه های زیبایی این مسجد است که آن را به مرواریدی در دل کویر تبدیل کرده است. این مسجد در قرن ششم هجری ساخته شده است و طی دهه های اخیر نیز بازسازی و مرمت آن ادامه داشته است. مسجد جامع یزد یکی از شاهکارهای تاریخی ایران بوده که در هر گوشه و کنار آن، یادگارهایی از دوران گوناگون برجای مانده‌است. کاشی های لاجوردی که بر روی آن با خط کوفی آجری و خط ثلث سفید نوشته شده نمونه ای بی نظیر از معماری ایرانی سنتی را نشان می دهد. پایه های این مسجد در دوران ساسانیان بنا شده و دردوران پیش از اسلام در مکان کنونی مسجد جامع، احتمالاً آتشکده ساسانی برپابوده که تا دوران پس از اسلام نیز دوام داشته‌است.

*****

یزدباغ دولت آباد

با وجود چشمه های فراوان و درختان سرو و انار و تمام زیبایی های سنتی که یکجا در این باغ جمع شده است می توان گفت که باغ دولت آباد اصیل ترین باغ ایرانی است. این باغ که در طول سال گردشگران زیادی را از کشورهای مختلف به خود جذب می کند یکی از ۹ باغ ایرانی است که در میراث جهانی مسکو ثبت شده و بلندترین بادگیر جهان را در خود جا داده است. باغ دولت‌آباد در یزد در اواخر دوره افشاریه توسط محمد تقی خان بافقی احداث شد. مرحوم محمدتقی خان ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتررا احداث نمود و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت‌آباد رساند و سپس دارالحکومه خو د را بنا کرد. اما زیبایی این باغ زمانی بیشتر جلوه می کند که چنین باغ سرسبزی در دل کویر روییده و شاهکاری بی نظیر را به عرصه تماشا نهاده است.

*****

یزد

قلعه سریزد

قلعه سریزد در نزدیکی روستای سریزد قرار گرفته و حدود ۴۵ دقیقه تا یزد فاصله دارد. قدمت این قلعه تاریخی به حکومت ساسانیان باز می گردد این قلعه در آن زمان برای ذخیره سازی غلات و مواد غذایی استفاده می شده است. علاوه بر غلات، پول، طلا و زیورآلات روستاییان نیز در مواقع هجوم و غارت در این قلعه نگهداری می شده است. قلعه سریزد دارای سه طبقه است که از خشت و گل ساخته شده و مصالح مورد استفاده در آن آجر و گچ بوده است. درب اصلی و درب پشتیبان قلعه به صورتی بوده اند که اگر دشمن درب اصلی را می شکست و وارد قلعه می شد درب دوم قلعه بسته می شده و در واقع نقش درب پشتیبانی قلعه را ایفا می نموده است. اگر چند ساعتی را در این مکان قدم بزنید احتمالا متوجه خواهید شد که چرا یزد به هنگام غارت یکی از امن ترین شهرها بوده است.

*****

یزد

روستای خرانق

اگر در تابستان به یزد سفر می کنید حتما سری به

خرانق روستای ۴۵۰۰ ساله ایران بزنید. با رفتن به این روستا

علاوه بر دیدن آثار تاریخی از خنکای نسیم این روستا نیز لذت خواهید برد.

آنچه بیش از همه خرانق را ارزشمند ساخته آثار تاریخی روستا

است که شامل منارجنبان، قلعه، کاروانسرا، مشهدک، بابا خادم،

پل آبراه، شترگلو، قریه شمس آباد، مسجد بیت المقدس،

حمام، آسیاب، مسجد جامع، حسینیه و … می باشد.

قدمت قلعه و برج و باروی آن، به زمان ساسانیان یعنی

۴۰۰۰ سال پیش باز می گردد و وسعت آن ۱/۱ هکتار می باشد.

یکی از عجیب ترین ویژگی های این قلعه کوچه های پیچ در پیچ

و هولناک آن است که برای غافلگیر کردن دزدان و راهزنان

مورد استفاده قرار می گرفته است. یکی از این کوچه ها به کوچه گرگ معروف است.

 

اراول: سفر، جاذبه، تجربه

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲ – ۰۵۱ تماس بگیرید.

 


نوشته شده در ۲۱ اسفند ۹۶ | گردآوری: راضیه احمدی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه