مردم روستای افراسیاب کَلا در مازندران امنیت جانی ندارند روستای افراسیاب کلا در استان مازندران… پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷

مردم روستای افراسیاب کَلا در مازندران امنیت جانی ندارند

روستای افراسیاب کلا در استان مازندران قرا گرفته و احیانا مسافران نورزوی در گذر از پارک جنگلی نور با آن مواجه خواهند شد. ده افراسیاب از شمال، شرق و غرب چشم انداز زیبای از این پارک جنگلی دارد ولی زیبایی های آن تنها چشم بینندگان را پر کرده و متاسفانه از سایر مسائل غافل مانده اند. مردم روستا احساس امنیت و آرامش نمی کنند. سرمایه گذاران پا به آنجا گذاشته اند تا آنجا را از حالت بومی خارج کرده و مددن سازند. ای کاش فقط همین بود. اگر جان اهالی برایتان اهمیت دارد ادامه مطلب را از دست ندهید.

روستای افراسیاب

 

روستای افراسیاب کلا ۲۳۰ هکتار وسعت دارد و در بخش مرکزی شهرستان نور واقع شده است. پروژه گردشگری در مزرعه در این روستا رونق زیادی دارد چرا که روستا به به پارک جنگلی نور ختم می شود. این پارک از بزرگترین پارک های جنگلی خاورمیانه است که درختانی بی نظیر و شالیزارهای فراوان دارد. روستا با ۵۷۸ نفر جمعیت، حدود ۴ کیلومتر با مرکز شهر نور فاصله دارد. حدود ۱۸۷ خانوار در آن جا ساکن اند ولی این روزها خاطرشان حسابی نگران شده است. حدود ۱۴۷ خانوار نیز به عنوان خانه دوم در آنجا ساکن می شوند.

نگرانی از چه بابت؟

با وجود فرصت ها و امکانات زیادی که به این روستا روی آورده است مشکلات هم کم نیست. به گفته عضو شورای اسلامی و دهیار روستا، از بزرگترین و مهم ترین مشکل مردم تعهد نداشتن صاحبان مجتمع تفریحی توریستی دشت نور است. در حالی که مدیر مجتمع مذکور، ضمن پذیرش این مشکل، آن را به گردن شرایط اقتصادی کشور می اندازد ولی البته بسیاری از اعضای شورای روستا این گفته را تایید نمی کنند.

داستان این است که با ورود یک سرمایه گذار به روستا قرار شده بود تا در ازای تغییر کاربری شالیزارها برای احداث این مجتمع، دشت نور نیز تعهداتی را به عهده بگیرد ولی ظاهرا در به انجام رساندن آن به صورت کامل موفق نبوده است. این موضوع منجر به چالشی بزرگ میان اعضای شورا و دهیار روستا با سرمایه گذاران مجتمع شده است.

عمران و آبادانی به چه قیمت؟!

به گفته اعضای شورای اسلامی روستای افراسیاب هیچ کس با ورود سرمایه گذار برای عمران و آبادی روستا مخالفت ندارد بلکه استقبال می کند ولی اگر به جای منفعت برای اهالی روستایی که امنیت جانی ندارند، ضررها داشته باشد باید به دنبال احقاق حق مردم بود.

آقای داریوش محمودی از اعضای شورای اسلامی روستای افراسیاب اظهار کرده است: جاده افراسیاب کلا در سال ۱۳۸۳ با هزینه اهالی روستایی که امنیت جانی ندارند و بدون حمایت مسئولان وقت آسفالت شد ولی احداث مجتمع تفریحی توریستی دشت نور با مجوز سازمان گردشگری مشکلات زیادی را به وجود آورد.

خطر معابر

ایشان افزوده اند: خیلی ایام به خصوص در ایام تعطیل و روزهای آخر هفته، تریلی های حمل مصالح این مجتمع، از جاده و پل احداث شده در روستای افراسیاب عبور می کنند و اهالی روستا که در این مسیر رفت و آمد می کنند، ناچار می شوند وارد شانه های خاکی شوند که این امر بسیار خطرآفرین بوده است.

 

آقای داریوش محمودی اشاره کرد: مردم و مسئولان این روستا مخالف وجود سرمایه گذار نیستند و تا زمانی که جان اهالی این روستا در خطر نباشد، همیشه از بخش خصوصی حمایت کرده اند.

مشکل آب‌بندانِ روستا

ایشان در ادامه به مشکلات پیش آمده در خصوص آب بندان

این روستا اشاره کرده اند که آب بندان موجود در روستا

از آنِ کشاورزان افراسیاب است ولی متأسفانه به نام دریاچه

دشت نور در درگاه اطلاع رسانی خود به ثبت رسیده است.

این عضو شورای روستای افراسیاب کلا با اشاره

به برخی مشکلات دیگر این روستا نیز تاکید کرد: نحوه و زمان

جمع آوری پسماند و زباله و همچنین انباشت آن و رها بودن دام

در سطح روستا یکی سری دیگر از مشکلات روستاست.

مشکلات روستا زیر ساختی است

علی اصغر محمدی دهیار روستای افراسیاب

در گفت وگو با ایسنا مازندران اشاره کرد که دهیاری

درسال ۱۳۸۶ و دوره سوم شورا تأسیس شده و

اقدامات عمرانی برای حل مشکل اهالی با اداره

اوقاف و کاهش جمعیت به دلیل کمبود درآمد روستا پایین آمده است.

دهیار روستا با اشاره به اینکه مهمترین

مشکلات این روستا زیرساختی است، گفت:

جاده دسترسی روستا بر اساس میزان جمعیت موجود

در آن بوده اما با با احداث مجتمع تفریحی و توریستی

دشت نور و تردد کامیون ها و تریلی های بزرگ جهت حمل

بار از بین رفته و پاسخگوی نیازها نیست و

امنیت اهالی به خطر افتاده است.

برای تهیه بلیط و رزرو آنلاین هواپیما،  قطار و اتوبوس به وب سایت اراول مراجعه کنید.

 


عفیفه خدنگی | ۱۵اسفند ۹۷ | منبع: ایسنا 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 دیدگاه

 1. خیلی از روستاهای شمال مسیراش خطرناکه، امان از این وانتی ها و ماشین های سنگین ک ب آدم ها و ماشینای کوچیک رحم نمیکنن. محمود آباد هم از این روستاها داره

  • موبایل: ۰۹۱۵۴۳۴۹۸۷۶
 2. آی راس گفتی. یکی از رفیقای ما با خانمش گرفتار یکی از همین ماشینای سنگین شده و باهاشون تصادف کردن. با اینکه تو ماشین بودن ولی همچین ناکار شدن که الان یه ماهه تو خونه افتاده و همه جاشون شکسته. همین ک زنده موندن جای شکر داره

  • موبایل: ۰۹۱۷۶۳۶۹۵۸۵
 3. مدیر سایت

  دغدغه دوستان عزیز کاملا به جاست. تیم اراول هم در این نگرانی ها با شما شریک است. به امید اینکه همه جاده ها امن و همه مردم ایران عزیز امنیت مالی و جانی داشته باشند

  • موبایل: ۰۹۱۵۶۵۵۲۸۶۴