نخستین بالون ها و بالون سواران در جهان از دوران افسانه ها که بگذریم اولین… یکشنبه ۱۲ اسفند ۹۷

نخستین بالون ها و بالون سواران در جهان

از دوران افسانه ها که بگذریم اولین بار که انسان حقیقتا توانست با وسیله ای به هوا برود، نه با استفاده از بال بود و نه با بال زدن، بلکه این کار با استفاده از جسمی به نام بالون انجام شد. بالون سواری بر همه پروازهای هوایی تقدم دارند. امروزه بالون ها به وسیله ای تفریحی تبدیل شده اند ولی در گذشته به آن ها به عنوان مهمترین وسیله در آسمان برای حمل و نقل نگاه می شد. امروز می خواهیم نگاهی به نخستین بالون ها و کاربردهای آن ها بیندازیم. نخستین بار چه کسی یا کسانی بالون را به هوا فرستادند؟ اولین فرد یا جانوری که سوار بر بالون شد که بود؟ این رویداد در کدام کشور اتفاق افتاد؟ بالون ها برای چه منظوری به کار می رفتند؟ اولین سوار هوایی انسان چه زمانی بود؟ اگر به دنبال پایخی برای این سوالات هستید با اراول همراه باشید و سوار بر بالون زمان شوید.

بالون سواری

چه کسی بالون را اختراع کرد؟

برادران فرانسوی مونگلیفه، جوزف(Joseph Mongolfier) و اتین(Etienne Mongolfier) که مدت ها روی عملی کردن فکر خود کار کرده بودند، توانستند در روز ۲۱ نوامبر ۱۷۸۳ دو مرد را با بالون اختراعی خود به هوا بفرستند. آن ها دو آزمایش قبلی خود را یکی در ماه ژوئن و دیگری در سپتامبر همان سال انجام داده بودند. این دو برادر اولین بالن را خالی به هوا فرستادند ولی دومی را با یک خروس، یک مرغابی و یک گوسفند به هوا فرستادند. پس باید بدانید نخستین کسانی که بالون سواری کرده اند انسان ها نبوده اند بلکه ابتدا جانوران دیگر این لذت را تجربه کرده اند.   پادشاه فرانسه، لویی شانزدهم، این صحنه را تماشا می کرد. هر چند هنوز برای پرواز به صورت جدی فاصله زیادی مانده بود، با این وصف می توان گفت انسان در نهایت به آرزوی خود رسید و در آسمان به گردش پرداخت و از یک نقطه به نقطه دیگر حرکت کرد. 

بالون سواری

بالون سواری برای دیده بانی

در همان سال یعنی در دهه ۸۰ قرن ۱۸ میلادی، یک ماه بعد از برادران مونگلیفه یک فرانسوی دیگر کار آن ها را تکرار کرد اما این بار برای گرم کردن هوای داخل بالون از اکسیژن استفاده کرد. پس از این دو اتفاق، آزمایش های متعدد دیگری توسط افرادی در کشورهای مختلف به عمل آمد. یک فرانسوی برای اولین بار در آمریکا یک بالن به هوا فرستاد و ارتش فرانسه از این بالن به منظور دیده بانی استفاده کرد.

طولانی ترین بالون سواری

از همه مقدمات که بگذریم باد خاطر نشان کرد که

طولانی ترین پرواز با بالون در روز ۸ نوامبر ۱۸۳۶

بین انگلستان و آلمان توسط یک فرد انگلیسی به نام

چارلز گرین(Charles Green) انجام شد. او با دو همسفر

دیگر مسافتی ۴۸۰ مایلی( برابر با ۷۲۲ کیلومتر) را در ۱۸

ساعت پرواز طی کرد؛ این واقعه را می توان اولین سفر هوایی انسان

به حساب آورد. در سال ۱۸۵۹ دو بالونیست در انگلستان با صعود به

۳۰۰۰ پایی رکورد بلندترین ارتفاع و بعد چهار نفر در آمریکا با ۲۰

ساعت پرواز و طی ۸۰۹ مایل، رکورد دورترین پرواز را به جای گذاشتند.

این رکورد در سال ۱۹۰۰ توسط یک فرانسوی با یک پرواز ۳۵ ساعت

و ۴۵ دقیقه ای و طی ۱۲۰۰ مایل بین پاریس و نقطه ای

نزدیک کیف در اوکراین شکسته شد.

 


عفیفه خدنگی | ۱۱ اسفند ۹۷

منبع: هواپیمایی بازرگانی در ایران، عباس عطروش

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه