پارک علمی بازیما | اولین و متفاوت ترین پارک موضوعی ایران همانطور که وعده داده… شنبه ۲۴ فروردین ۹۸

پارک علمی بازیما | اولین و متفاوت ترین پارک موضوعی ایران

همانطور که وعده داده بودیم این بار هم برای تور مشهد به سراغ یکی از جاذبه های شهر مشهد رفته ایم. مسافران، زائران و حتی خود مشهدی ها این روزها گزینه های تفریحی زیادی پیش رویشان دارند و می توانند حضورشان در این شهر را بیش از گذشته جذاب کنند. علاوه بر بسیاری از مکان های تاریخی که در سال های اخیر مرمت و بازسازی شده و در معرض دید عموم قرار گرفته به همت مسئولین شهری و سرمایه گذاران انواع پارک ها، مراکز خرید و جاذبه های متنوع پیش روی علاقمندان قرار گرفته است. امروز تصمیم داریم پارک علمی بازیما را خدمتتان معرفی کنیم.

این پارک اولین و متفاوت ترین پارک موضوعی ایران و سومین پارک موضوعی سفر به درون بدن انسان در جهان است.

در پارک علمی بازیما می توان انواع بازی های علمی مثل ماشین زمان، لیزر ماز، عصب سنج و بازی های تعاملی و واقعیت مجازی را تجربه کرد. موضوعاتی مثل جانورشناسی، دیرینه شناسی، انسان شناسی پرواز، افلاک نما و…

پارک بازیما برای همه گروه های سنی برنامه دارد و خانواده ها می توانند همگی با هم به آنجا رفته و ساعاتی خوش را بگذرانند. در ضمن از دیدنی های اطراف آن در منطقه گردشگری سپاد و وصال و یا مجتمع الماس شرق بهره مند شوند.

با اراول همراه باشید تا سری به این مجموعه بزنیم.

بازیما

 

پارک بازیما با ۲۴۰۰ مترمربع مساحت در فروردین ۱۳۹۵ بازگشایی شد. علت اینکه به آن پارک علمی یا موضوعی می گویند این است که پایه های اصلی ساخت آن موضوعات علمی مثل نجوم، زیست شناسی و زمین شناسی است. پارک بخش های مختلف سرگرم کننده ای دارد و از طریق بازی واقعیت های علمی را عرضه می کند. با این شیوه ها دیگر آموزش زیست شناسی، خلقت جهان، رمز و رازهای کهکشان و… مثل گذشته اسرار آمیز نیست. کودکان و نوجوانان امروز امکانات بیشتری برای درک حقایق عالم دارند. البته این گونه پارک ها برای بزرگترها هم جذاب است.

پروفسور بازیما یعنی چه؟

نام پروفسور بازیما به عنوان دانشمندی همه چیزدان انتخاب شده چون از طریق بازی فهم همه چیز را آسان می کند. در این پارک کارشناسان در بخش های مختلف بازدیدکنندگان را همراهی می کنند و نکات لازم را به افراد توضیح می دهند. بهتر است با هم سری به بخش های مختلف پارک بزنیم.

واقعیت مجازی در بازیما

تکنولوژی واقعیت مجازی این روزها در بسیاری از پارک های موضوعی جهان حرف اول را می زند و تجربه چیزهای دست نیافتنی را  ممکن می کند. پارک علمی بازیما با بهره بردن از این تکنولوژی تجربه هایی مثل پرش از هواپیما، سفر به درون بدن انسان، سقوط از آسمان خراش، مسابقه رانندگی و… را آموزش می دهد و دنیایی نزدیک به واقعیت را خلق می کند.

بازیما

در اراول بخوانید: پارک موضوعی مینیاتوری مشهد 

شبیه‌سازی زمین ‌لرزه

این شبیه ساز با کمک بازی لگو محقق شده است. بله! همان لگوهای رنگی با ابعادی بزرگتر که همه ما در کودکی عاشق ساختن چیزهای مختلف با آن بودیم. کوچکترها و بزرگترها با هم می توانند در این بخش سازه هایی مثل برج و مجتمع مسکونی را تعبیه کنند و با دستگاه شبیه ساز زلزله آن را آزمایش نمایند تا مقاومت آن را در برابر زلزله بسنجند. این بازی فهم علم مهندسی و طراحی را برای نوجوانان تسهیل می کند. از آنجا که بازی ها به صورت تیمی انجام می شود روحیه کار جمعی را در افراد تقویت می کند.

عصب‌سنج

خیلی از ما در گذشته از این اعصاب سنج های کوچک داشته ایم و از طریق آن تمرکز، دقت و توانایی ماهیچه ای خود را به رخ دیگران می کشیده ایم. عصب سنج پارک بازیما بزرگتر و کار کردن با آن کمی سخت تر است. در این بازی باید حلقه ای فلزی را به گونه ای در اطراف مدار فلزی حرکت دهید و مراقب باشید که هیچ اتصال و برخوردی بین مدار و حلقه رخ ندهد و گرنه صدای دستگاه بلند می شود. هیجان بازی عصب سنج افراد را از گروه های سنی مختلف جذب می کند تا خود را با این چالش روبرو کنند.

بازیما

بدن انسان و انسان‌شناسی

مهیج ترین بخش بازیما بدن انسان است. می توانی وارد بدن انسانی غول پیکر شوی و زیست شناسی را به گونه ای دیگر فرا بگیری. موضوعاتی راجع به حافظه، رنگ چشم ها، درد، انرژی بدن و… به راحتی در این بخش پاسخ داده می شود.

فرار از لیزر ماز

بازی ماز که معرف حضور همه ما ایرانیان هست و این بازی هم تا حد زیاد برای ما نوستالوژی شده است ولی در بازیما به روز رسانی شده و با امکانات جدید مثل لیزر برای تمام سنین ارائه می شود. از این رهگذر می توان قدرت فکر، حافظه و سرعت عمل را به چالش کشید. در بازیما از طریق این بازی هم آموزش هایی درباره لیزر ارائه می شود هم افراد درگیر بازی ماز می شوند. این بازی به درد هر سنی می خورد و  مراحل مبتدی، دشوار و خیلی سخت دارد.

این را هم بخوانید: شهر مشاغل در مشهد

بازی‌های تعاملی در بازیما

بازی های تعاملی هم به فعالیت فردی نیاز دارد و هم  مهارت فردی و گروهی افراد را می سنجد. در این بازی ها درست است که افراد پای مانیتور هستند ولی فعالیت فیزیکی و بدنی دارند. در پارک علمی بازیما انواع بازی های تعاملی برای همه سنین طراحی شده و  به تقویت مهارت هایی مانند هماهنگی عصب و عضله کمک می کند.

افلاک‌نما

افلاک نما یا پلانتوریوم دیجیتال از دیگر جاذبه های پارک است. این آسمان نما مقیاس خورشید با دیگر سیاره های منظومه شمسی را بر اساس مقیاس طبیعی رعایت کرده است. تصور خورشید و دیگر اجرام سماوی در این بخش از پارک بسیار آسان و در عین حال حیرت انگیز است.

در آسمان نمای بازیما انواع فیلم های علمی درباره نجوم، زیست شناسی و زمین شناسی به صورت مدور (کروی) روی پرده به نمایش در آمده است. در حال حاضر ۱۶ فیلم فول دام یعنی فیلم هایی که تمام وسعت پرده کروی را برای نمایش اشغال می کنند در این مجموعه اکران می شود. در کنار آن ها شبیه ساز آسمان با قابلیت نمایش وقایع نجومی، معرفی صور فلکی، شناخت ستارگان و سیارات، چگونگی جهت یابی در شب، تعیین ماه ها و… اطلاعات بسیار خوبی در این موضوعات را به بازدیدکنندگان ارائه می کند.

بازیما

جانورشناسی در بازیما

بازیما جانورشناسی را در دو بخش بی مهرگان و مهره داران ارائه می کند. این بخش هم علاقه مندان و طافدارن زیادی دارد. کارشناسان یا بزرگترهای خانواده می توانند از این فرصت استفاده کنند و آموزش های زیادی به کودکان بدهند.

دیرینه‌شناسی

در این بخش مجموعه ای از فسیل های جانوری و گیاهی و سنگواره ها ارائه شده است. بزرگترها می توانند به همراه فرزندانشان به اعماق تاریخ رفته و چیزهای زیادی از زمین یاد بگیرند. در ضمن مولاژهایی از فسیل دایناسورهای مختلف به نمایش در آمده که نخستین نمونه ها در ایران به شمار می روند.

بازیما

شبیه‌ساز پرواز در بازیما

در بازیما با کمک دستگاه می توان حسی شبیه به پرواز را تجربه کرد. می توان به صورت مجازی به جای راهبر تخصصی پرواز کرد و هواپیما را از فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد بلند کرد و به هر نقطه از ایران راند. وقتی که به آسمان می روید جاذبه های مشهد مثل حرم و سایر دیدنی ها زیر پایتان دیده می شود. در ضمن اگر هنگام حرکت، به صحبت های راهبر گوش ندهید هواپیما سقوط خواهد کرد.

زمین‌شناسی و ماشین زمان

در ماشین زمان تمرکز روی شکل گیری جهان و کهکشان راه شیری

از گذشته تا کنون است. درباره اینکه منظومه خورشیدی ما چگونه شکل گرفته

و ماه و زمین چطور به شکل امروزی درآمده اند.

در بخش زمین شناسی نیز در خصوص خلقت زمین و چگونگی

شکل گیری حیات در روی آن اطلاعاتی ارائه می شود. کارشناسان در این اتاق ها همه سوال های افراد را به خوبی پاسخ می دهند.

در پارک بازیما علاوه بر این بخش های علمی عکاسخانه ای

برای گرفتن عکس در بخش های مورد علاقه، کافی شاپ

و انواع امکانات رفاهی وجود دارد. در ضمن می توان پارک را

برای مناسبت های خاص مثل جشن تولد یا برنامه های آموزشی مدارس

یا مهدها رزرو کرد. برای چنین برنامه هایی پارک برای حدود ۲۰۰ نفر ظرفیت دارد

و امکاناتی مانند صوت و افکت های ویژه تدارک دیده است.

بازیما

اتاق روبان صورتی

اتاق روبان صورتی اختصاص به دخترها دارد. در این اتاق از طریق بازی

و سرگرمی با دوران بلوغ بیشتر آشنا می شوند

و پاسخ همه سوال هایشان را می یابند.

گشت و گذار در پارک های مشهد

چگونه بروم؟

برای رسیدن به این پارک باید به بلوار خیام شمالی و میدان سپاد بروید.

پس از آن وارد خیابان بهارستان و میدان آن شده و مجتمع وصال را پیدا کنید.

این پارک در طبقه چهارم مجتمع وصال قرار گرفته است.

اتوبوس های خط ۲۲ (پایانه گردشگری-پایانه انقلاب) هم

جلوی الماس شرق نگه می دارند و شما می توانید بعد

از بازدید این مجتمع تفریحی و مرکز خرید با ۴۰۰ متر

پیاده روی خود را به بازیما برسانید.

ورودی پارک برای بزرگسالان ۳۱ هزار تومان

و برای کودکان ۱۴ هزار تومان است ولی در ایام مختلف

تخفیف هایی تا ۵۰ درصد دارد که می توانید از طریق سایت های

تخفیفان، نت برگ و… آن ها را تهیه کنید.

تلفن: ۳۱۷۳۳-۰۵۱

 

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲ – ۰۵۱ تماس بگیرید.

 


عفیفه خدنگی | ۲۲ فروردین ۹۸

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. خیلی گزارش خوبی بود.

    • موبایل: ۰۹۰۲۴۳۴۸۵۰۴