مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست این روزها افردا بسیاری به دنبال استفاده از کالاها… شنبه ۱۹ مرداد ۹۸

مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

این روزها افردا بسیاری به دنبال استفاده از کالاها و محصولات سازگار با طبیعت هستند. تمایل خانواده‌ها به خرید و استفاده از  محصولات سازگار با طبیعت به میزانی افزایش یافته که حتی برخی استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست را در ساخت و ساز خانه‌های خود مورد توجه قرار داده‌اند. حتی برخی بر این باورند که صنعت ساختمان‌سازی نیز باید در راستای جنبش‌های حفاظت از محیط زیست گام‌های اساسی‌تری بردارد و استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست را جایگزین مصالح سنتی کند.

با افزایش موج ساخت و ساز خانه‌های سبز و پایدار در سراسر جهان، استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست نیز  با اقبال گسترده‌ای مواجه شده است. به طوری که گفته می‌شود حدود یک و نیم میلیارد نفر در سراسر جهان برای ساخت خانه‌های‌شان به استفاده از بامبو روی آورده‌اند، این آمار معماران و مهندسین ساخت و ساز  را بر آن داشته تا  طرح‌های جدیدتر مبتنی بر  استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست  را ارائه دهند. در این مقاله قصد داریم ۳ جایگزین عالی برای مصالح ساختمانیِ سنتی معرفی کنیم. سه جایگزین برای داشتن خانه‌ای زیباتر، سبزتر و سازگارتر. با اراول همراه باشید.

مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

 

پنل‌های بامبو

استفاده از بامبو در صنعت ساختمان‌سازی قدمت بسیار طولانی دارد. از گذشته‌های بسیار دور اهالی شرق آسیا برای درست کردن خانه‌های خود از بامبو استفاده می‌کردند، در حال حاضر استفاده از بامبو با استقبال گسترده‌ای از سایر نقاط جهان نیز مواجه شده است و حالا به عنوان یکی از سازگارترین مصالح ساختمانی با طبیعت شناخته می‌شود.

از بامبو می‌توان برای دیوارها  و کف‌پوش اتاق‌ها استفاده کرد. همچنین استفاده از بامبو برای عایق‌بندی کف اتاق توصیه می‌شود و از آنجایی که سرعت رشد این گونه گیاهیِ محبوب بسیار بالا است و رشد قابل توجهی دارد (تا ۹۱ سانتی‌متر در طول روز) این گیاه می‌تواند بهترین جایگزین برای چوب باشد. استفاده از بامبو به عنوان کف‌پوش و عایق داخلی دیوارها علاوه بر زیبایی نمای داخلی خانه می‌تواند بهترین جایگزین برای چوب و راه‌حلی اساسی برای جلوگیری از قطع درختان باشد.

مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

 

پشم گوسفند

پشم گوسفند یکی از بهترین و طبیعی‌ترین عایق‌های حرارتی است: اصلا دلیل اینکه از پشم گوسفند برای لباس‌های زمستانه استفاده می‌شده همین عایق بودن آن نسبت به حرارت است. یک عایق مقرون به صرفه که تولید آن زحمت چندانی ندارد و وظیفه آن بر دوش گوسفندان است خانه‌های شما را به میزان بسیار زیادی از سوز و سرمای بیرونِ خانه در امان نگه می‌دارد. از پشم گوسفندان می‌توان به عنوان عایق حرارتی در دیوراها، سقف و اتاق‌های زیر شیروانی استفاده کرد. پشم گوسفند بهترین جایگزین برای فایبرگلاس است.

مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

 

فولاد ضد زنگ

فولاد بازیافتی یکی از انوع فلزات قابل بازیافت است که قابلیت استفاده

بسیار زیادی در ساختمان‌سازی دارد. در حقیقت سالانه بیش

از ۵۰۰ میلیون تن فولاد در سراسر جهان بازیافت می‌شود.

استفاده از فولاد به دلیل قابلیت بازیافت، به جای چوب و پلاستیک بسیار کارآمدتر است

و سازگاری بالایی با محیط زیست دارد. گرچه فرایند بازیافت فولاد به عنوان یکی از

مصالح ساختماتی فرایندی بسیار پرهزینه است اما از آنجایی که فولاد مقاومت

بسیار بالایی دارد باز هم می‌تواند  بهترین جایگزین برای چوب و پلاستیک باشد.

گرچه استفاده از مصالح ساختمانی پایدار مورد استقبال بسیاری از افراد واقع شده است،

اما هنوز هم عده‌ بسیار زیادی به استفاده از چوب و پلاستیک و دیگر مصالحی

که سازگاری چندانی با محیط زیست ندارند، اصرار می‌ورزند.

در پایان یادآور می‌شویم که استفاده از این مصالح عمر

ساختمان شما را افزایش می‌دهد، از هزینه‌های تعمیرات

می‌کاهد و گام موثری برای حفاظت از محیط زیست به شمار می‌آید.

سپاس از اینکه با اراول همراه هستید.

 

 


زهره خسروی | blueandgreentomorrow.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه