گفتگو با مدیر اقامتگاه شب نشین در شهر خور  خانم عاطفه سادات طباطباطبائی، مدیر اقامتگاه… دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷

گفتگو با مدیر اقامتگاه شب نشین در شهر خور 

خانم عاطفه سادات طباطباطبائی، مدیر اقامتگاه شب نشین، سال ۷۳ در تهران متولد شد ولی از سن ۹ سالگی به همراه خانواده به شهر مادری اش «خور» بر گشت. پدرش از سر و صدا و شلوغی تهران خسته شده بود و به لحاظ عصبی نیاز به آرامش داشت. همه خانواده به محیطی آرام و بی سر و صدا نیاز داشتند. این بود که کویر را برای زندگی انتخاب کردند. عاطفه از همین شهر وارد دانشگاه شد ولی ادامه تحصیل در رشته فیزیک را رها کرد تا میزبان سایر گردشگرانی باشد که کویر را برای سفر انتخاب می کنند. او چند سالی است که خانه اجدادی اش را به اقامتگاه بومگردی تبدیل کرده و پذیرای عاشقان طبیعت و کویردوستان شده است. من در سفرم به شهرستان «خور و بیابانک» در استان اصفهان در اقامتگاه شب نشین مستقر شدم و مصاحبه ای صمیمی با او تدارک دیدم. این گفتگو را در مجله اراول دنبال کنید.

اگر مطلب من درباره  جاذبه های خور و بیابانک را نخوانده اید، اینجا را کلیک کنید.

اقامتگاه شب نشین

خانم طباطبائی! چه شد به فکر احداث اقامتگاه در خور افتادید؟

خانواده مادری من در خور زندگی می کردند. این اقامتگاه خانه ای ۲۵۰ ساله بود که پدر و مادرم آن را از پدربزرگم خریداری کرده بودند. چندین سال پیش خانواده من خانه ای نوساز تهیه کردند و از اینجا که تقریبا رو به ویرانی بود جابجا شدند. این خانه برای مدتی خالی بود. در این مدت خیلی ها به ما توصیه می کردند که برای این بنای تاریخی فکری بکنیم. هر کس ما را می دید می گفت این خانه حیف است که خراب شود. حتی عده ای به دنبال این بودند که آن را اجاره کنند. من هم دیدم اصلا صرف نمی کند که بخواهم خانه را اجاره بدهم. بنابراین به فکر افتادم که این کار را خودم به دست بگیرم. اینجا را از مادرم خریدم و بازسازی کردم. تقریبا یک سال بازسازی و مرمت بنا طول کشید و بیش از دو سال است که رسما کارش را آغاز کرده است. همسرم هم که در اداره برق خور کار می کنند کمک زیادی به من کردند.

اقامتگاه شب نشین

مصالح اصلی برای بازسازی اقامتگاه ها چیست؟

پایه بناها از خشت و گل است که از خود خور به دست می آید. در بناهای این منطقه اصلا آهن به کار نرفته است. همه بناها از سقف های ضربی برخوردارند. سبک معماری بومی کمک زیادی به استحکام بنا می کند؛ درست است که در بنا آهن به کار نرفته ولی دیوارها هر کدام یک متر طول دارد و سقف بر آن ها تکیه دارد. سازمان میراث فرهنگی بر اقامتگاه های بومگردی نظارت می کند و حتما باید در آن ها مصالح بومی به کار برود. برای مثال نمی توان به بنا رنگ اضافه کرد. خشت بومی به راحتی پیدا نمی شود ولی ما بیشتر به رو و نمای کار دقت می کنیم و سعی می کنیم نمای کار را بومی سازی کنیم.

هتل ها مجبورند از مصالح امروزی هم در ساخت بنا کمک بگیرند ولی معمولا نمای کار را بومی می کنند ولی اقامتگاه ها چون در اصل بنایی قدیمی هستند حتما باید طرح قدیمی را حفظ کنند.

اقامتگاه شب نشین

سرمایه مرمت و بازسازی را از کجا تهیه کردید؟

تمام سرمایه مرمت را خودمان به عهده گرفتیم. از هیچ جا به ما کمکی نشد. قرار بود اداره میراث فرهنگی و بعضی سازمان ها وام بدهند ولی دست آخر هیچ چیزی دست ما را نگرفت. تنها کاری که می کنند نظارت بر اقامتگاه است و حتی گاهی سنگ اندازی هم می کنند.

اقامتگاه شب نشین

چند اقامتگاه در خور وجود دارد؟

من آمار دقیق ندارم ولی خور اقامتگاه های زیادی دارد. حدود ۲۰ اقامتگاه فقط در همین شهر مشغول به فعالیت است. در کلِ شهرستان بیشتر از ۱۵۰ اقامتگاه وجود دارد. در گرمه، مصر، فرحزاد، نصرآباد و غیره اقامتگاه های متعددی وجود دارد. علاوه بر این ها بعضی مسافران خانه های مردم معمولی را اجاره می کنند.

افرادی که مدیریت اقامتگاه ها را به عهده گرفته اند معمولا مردم محلی همین منطقه هستند. حتی آن هایی که از شهرهای بزرگ تر به اینجا آمده اند اکثرا متولد همین جا بوده اند که دوباره به زادگاهشان برگشته اند.

اقامتگاه شب نشین

ایام شلوغی و اوج کار شما چه زمانی است؟

از اول مهر ماه مسافران می آیند و تا اردیبهشت این رفت و آمدها ادامه دارد. این ایام تورها به طور مرتب برای خور و بیابانک مسافر می آورند. بیشتر گردشگران برای کویر به این منطقه می آیند. هوا که گرم می شود دما به ۵۲ درجه می رسد و تحمل آن طاقت فرسا می شود. ما به شوخی می گوییم: «در این فصل تخم مرغ در فضای باز پخته می شود». هوا واقعا گرم است و خود اهالی خور و بیابانک هم از گرما فرار می کنند و می روند.

اقامتگاه شب نشین

تعداد اتاق ها و امکانات اقامتگاه شب نشین چگونه است؟

اقامتگاه شب نشین ده اتاق  دارد که یکی از آن ها مجهز به حمام و سرویس بهداشتی است. یکی از این اتاق ها در طبقه دوم قرار دارد که در مقابل آن حیاط و سرسرایی بزرگ با چندین تخت، امکانات آتشونی و… قرار دارد. این حیاط جان می دهد برای دورهمی های شلوغ. معمولا مسافران بعد از بازگشت از کویر و بازدید از مناطق دیدنی روی این پشت بام جمع می شوند و لحظاتی خوش را سپری می کنند.

اقامتگاه شب نشین

در طبقه اول حیاطی داخلی وجود دارد که در سه طرف آن اتاق ها و در یک سوی آن ایوانی بزرگ مثل یک شاه نشین قرار دارد. در این ایوان به سبک سنتی پشتی و زیراندازهایی پهن شده و مسافران معمولا در آنجا پذیرایی می شوند. یک سرویس بهداشتی عمومی با چندین حمام نیز در اقامتگاه وجود دارد. اتاق ها همه مجهز به سیستم گرمایشی سنتی است. مسافران بنا به انتخاب خودشان می توانند از بخاری نفتی، بخاری برقی یا کرسی استفاده کنند. تا چند ماه آینده در کنار اقامتگاه یک رستوران سنتی و دو دهنه مغازه نیز برای فروش صنایع دستی راه اندازی می شود که گردشگران را بیش از پیش راضی نگه دارد.

اقامتگاه شب نشین

کمی از سختی های کار در یک اقامتگاه بومگردی بگویید؟

گرداندن اقامتگاه بومگردی اصلا کار راحتی نیست.

باید با آدم های مختلف با سلایق و نظرات مختلف در ارتباط باشیم.

گاهی راضی نگه داشتن مسافرها و لیدرها کار راحتی نیست.

بعضی افراد درک درستی از اقامتگاه بومگردی دارند و

فکر می کنند به هتل آمده اند. محیط اقامتگاه به گونه ای است که

فضاهای اشتراکی زیاد دارد. مثلا ایوان اقامتگاه یا بالکن و

تراس بالا متعلق به همه مسافران و گردشگران است. حمام

و سرویس بهداشتی جز در یکی دو اتاقِ مخصوص و بزرگتر،

مشترک است و برای استفاده از این ها مسافران باید با هم هماهنگ شوند.

ممکن است همین موضوع گاهی موجب اختلاف شود.

اقامتگاه شب نشین

البته بیشتر گردشگران از این فرصت برای آشنایی با همدیگر

و بومگردی استفاده می کنند ولی افرادی هم هستند که

سلایق و روحیات متفاوتی دارند و ممکن است گاهی دردسر

هم درست شود. مثلا یکی از بوی نفت بدش می آید

و دیگری درخواست بخاری نفتی می کند.

یکی دوست دارد براش کرسی بگذاریم و آن یکی شکایت

می کند که کرسی خیلی داغ است و برای من بخاری بزار.

در مجموع باید با همه این سلایق به گونه ای برخورد کرد

که همه راضی از اینجا بیرون بروند و سفری خوش را تجربه کنند.

 

چطور مشتری خود را پیدا کرده اید؟

سال اول من به آژانس ها زنگ می زدم ولی

الان بعد از دو سال دیگر خودشان ما را شناخته اند

و مشتری می فرستند.

در مقایسه با سایر اقامتگاه های خور خود را در چه جایگاهی می بینید؟

ما اقامتگاه درجه یک هستیم و خدا را شکر وضعمان هم بد نیست.

اقامتگاه شب نشین

موقعیت مکانی اقامتگاه شب نشین:

اقامتگاه شب نشین در خور، شهرستان خور و بیابانک، به فاصله

۳۸۸ کیلومتری شهر اصفهان در مرکز شهر، کوچه

علی اصغر عزیز واقع درخیابان امامزاده واقع شده است.

خیابان امامزاده سید داوود راسته اصلی و بازار اصلی

شهر هم به شمار می رود. علت این نامگذاری امامزاده ای

است که در همین نزدیک وجود دارد.

 

سپاسگذارم. گفتگوی خوبی بود.

برای من چند روزی که در اقامتگاه شب نشین

بودم فرصت خوبی برای آشنایی با جاذبه های

خور و بیابانک و مردم منطقه بود. برایتان آرزوی

موفقیتِ بیش از پیش دارم.

مشاهده تصاویر بیشتر:

 


عفیفه خدنگی | ۲۲ بهمن ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 دیدگاه

 1. خدا قوت
  خیلی خوب بود

  • موبایل: ۰۹۰۳۱۳۱۳۲۰۳
 2. مهسا امیری

  سلام ممنون از گزارش خوبتون،من هم در این اقامتگاه سه شب اقامت داشتم به همراه دوستانم،خانم طباطبایی بسیار بااخلاق و مهمان نواز بودند (اتاق سرویس دار رو به ما دادند) و فضای بسیار زیبا‌و تمیزی آماده مسافران کرده بودند ممنونم ازشون ،
  ولی چند انتقاد داشتم :
  ۱.اقامت همراه با صبحانه و نهار و شام بود(که غذا ها بسیار بی‌کیفیت و سرد بود ،و اینکه همسفرای من همه مریض شدند)و شب آخر غذا جای دیگه برامون سفارش دادند.

  ۲.هزینه اقامتگاه از بچه ۲ساله گرفتند (که خیلی عجیب بود)

  ۳.برای ما که ۹نفر بودیم یک اتاق ۱۲متری دادند(تصور کنین چطوری ما شبا می خوابیدیم و اینکه من خودم جا نداشتم)
  قبل از رفتن به اقامتگاه اندازه اتاق رو هم بپرسین چون بزرگترین اتاق ۱۲متر هست

  • موبایل: ۰۹۱۵۵۷۸۶۰۰۵
  • بله اگر دیر می رسیدید غذاها سرد می شد. دلیلش هم این بود که خودشون آشپزخانه ندارن و غذا رو از رستوران می آوردن ولی با افتتاح غذاخوری کنار اقامتگاه تا چند ماه دیگه این مشکل حل می شه. من که از اقامتگاه راضی بودم و غذاها هم معمولا متنوع و خوب بود. با توجه به قیمتی که روزانه میگیرن اونم با صبحانه و نهار و شام به نظرم غذاهاشون سخاوتمندانه بود

   • موبایل: ۰۹۱۱۲۳۲۴۵۴۵
 3. من هم اقامت خوبی توی شب نشین داشتم، یادمه روی پشت بوم، روی تخت، همین جایی ک عکس گذاشتین یه روز ک خلوت بود یه چرت زیر آفتاب زد، خیلی لذت بخش بود، سال ها بود زیر آفتاب نخوابیده بودم… ممنونم ازشون، محیط آرومی فراهم میکردن و خیلی با مسافرا راه می اومدن

  • موبایل: ۰۹۱۲۴۳۴۹۸۹۸
 4. سلام مقاله خوبی بود
  ولی کاش تو تیتر یا متن به صورت خیلی واضح آدرس و محل خور رو بگید.
  ممنون

  • موبایل: ۰۹۱۲۸۳۵۰۹۵۷
  • مدیر سایت

   سلام. ممنون از توجهتون. حتما موردی که تذکر دادید به مصاحبه اضافه می شه. ولی اینجا هم اشاره کنم که شهر خور مرکز شهرستان خور و بیابانک و در استان اصفهان قرار داره که به دلیل جاذبه های کویر به خصوص کویر مصر از مناطق پر طرفدار گردشگری در ایران به شمار می ره. حتما به اونجا سفر کنید.

   • موبایل: ۰۹۱۵۶۵۵۲۸۶۴