مراقب باشید حریق دامن میدان نقش جهان را نگیرد همانطور که حتما شنیده اید چندی… پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸

مراقب باشید حریق دامن میدان نقش جهان را نگیرد

همانطور که حتما شنیده اید چندی پیش بازار تبریز گرفتار آتش سوزی شد. حالا بیم آن می رود که حریق دامن میدان نقش جهان را بگیرد. علت آتش سوزی تبریز اتصال سیم های برق بود. مشکلی که در نقش جهان نیز وجود دارد. کابل های آشفته و به هم ریخته برق در بازارهای تاریخی ایران در حکم بمب هایی ساعتی هستند که هر لحظه ممکن است حادثه ای خطرناک را به وجود بیاورند. اظهارنظر مسئولان مربوطه را در این زمینه در اراول پی بگیرید.

آتش سوزی

فریبا خطابخش، مدیر پایگاه جهانی میدان نقش جهان اصفهان، درباره وضعیت بازار مجاور میدان نقش جهان گفته است: «وضعیت بازار میدان نقش جهان از نظر آتش سوزی بحرانی است. باید به موضوع سیم های برق این بازار هر چه سریع تر رسیدگی شود، چرا که آتش سوزی مثل آنچه در تبریز روی داده در این بازار هم با وجود چنین سیم کشی هایی دور از ذهن نیست».

فریبا خطابخش درباره آخرین وضعیت میدان نقش جهان اعلام کرد: «در حال حاضر از ۱۶ تَرک گنبد مسجد جامع عباسی ۱۳ تَرک کامل شده و تنها ۳ ترک دیگر باقی مانده است. اگر اعتبارات برای این گنبد تأمین شود می توان گفت یک تا یک سال و نیم دیگر گنبد مسجد جامع عباسی نیز از بند داربست های فلزی رها خواهد شد، اما باید اعتبارات آن که برای هر ترک حدود ۵۰۰ هزار تومان می باشد تأمین گردد».

مدیر پایگاه جهانی میدان نقش جهان با اشاره به گنبد مسجد شیخ لطف الله افزود: «گنبد مسجد شیخ لطف الله دارای ۱۶ ترک است که نیاز به مرمت دارد. تاکنون برای استحکام‌بخشی این گنبد ۱۰۰ میلیون تومان هزینه شده است. این مرمت دو ترک دو ترک انجام می شود و با توجه به اینکه گنبدی خاص است باید حتماً از کاشی های خودِ آن استفاده شود. به همین دلیل این مرمت زمان‌بر خواهد بود. گنبد مسجد شیخ لطف الله در بخش شرقی یا بیرونیِ میدان نقش جهان باید با حساسیت بیشتری نسبت به زوایای دیگرش مرمت گردد چون اوضاع در پشت این مسجد نیز حساس است».

فریبا خطابخش همچنین خاطر نشان کرد:

«سیم های مخابراتی و برق در بازار نقش جهان به بدترین نوع کشیده شده

و حجم کار را در بازار بسیار زیاد کرده است.

امیدوارم اعتبار خوبی در این بخش ارائه شود

تا بتوان بازار را از این بحران نجات داد».

خطابخش درخصوص چاره اندیشی برای مشکل بصری

سیم ها در میدان نقش جهان اشاره کرد:

«در حال حاضر برای موضوع نورپردازی سعی کرده ایم

که نورهای اضافی را حذف و اکثر مغازه ها را با نور یکسان

تجهیز کنیم، ولی بیشترین مشکل بصری است

و بحران مربوط به داخل بازار است».

اخبار مرتبط: متوقف شدن خیابان کشی در میدان نقش جهان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه