لغو گرفتن عوارض از گردشگران خارجی در مشهد پیش از این مصوبه ای وجود داشت… سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷

لغو گرفتن عوارض از گردشگران خارجی در مشهد

پیش از این مصوبه ای وجود داشت که بر اساس آن باید از  توریست های خارجی که به مشهد سفر می کنند عوارض دریافت شود. نزدیک به یک ماه گذشته، اعضای شورای شهر مشهد مقدس، طرحی تحت عنوان گرفتن عوارض در مشهد از گردشگران خارجی را تصویب کرده بودند، ولی علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، اعلام کرده است که این مصوبه از این پس ملغی به شمار می رود. ادامه خبر را در اراول دنبال کنید.

گرفتن عوارض در مشهد

به دنبال این خبر آقای محمدرضا حیدری، رییس شورای اسلامی شهر مشهد، اشاره کرده است:

« شهرداری مشهد مقدس مکلف است به عنوان عوارض گردشگری با استناد به بند ۱۶ ماده ۸۰ قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهر داران ، و تبصره ۱ ماده ۵۰ قانون مالیات بر ارزش‌ افزوده، برای ۱ بار در هر سال شمسی ۱۰ یورو یا مبلغ معادل آن بر مبنای نرخ پایان روز بازار ثانویه اعلامی از سوی بانک مرکزی را دریافت کند.

شورای شهر مشهد اعلام کرده است که محل خرج کرد این مالیات را در انواع خدمات گردشگری ، توسعه زیرساخت های شهری، طرح های مشترک شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی و … می باشد. بر همین اساس برای این منظور، جامعه هدف این مصوبه بیشتر گردشگران خارجی تعریف شده بودند. چرا که این گردشگران عموما برای کارهای نظیر گردشگری درمانی و گردشگری سلامت به شهر مشهد سفر می کنند. البته باید خاطر نشان کرد طبق اعلام این سازمان اتباع غیرایرانی که از کارت اقامت برخوردار هستند از پرداخت این عوارض معاف بودند.

با این حال در زمان حاضر پس از گذشت ۳ هفته از تصویب این مصوبه، که از همان آغاز مخالفانی نیز داشت، استاندار خراسان با ارسال نامه ای به رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از باطل شدن این مصوبه خبر داده است.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز این نامه را در پایگاه اطلاع رسانی خود منتشر نموده و راجع به گرفتن عوارض در مشهد اعلام کرده است:

« خوشبختانه در نتیجه پیگیری‌ های صورت‌ گرفته

از سوی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و

گردشگری ابطال این مصوبه ی شورای شهر مشهد

به فرمانداری مشهد اعلام شده و این موضوع در نامه‌ ای

رسمی از سوی علیرضا رزم حسینی ، استاندار خراسان رضوی ،

به علی‌ اصغر مونسان ، معاون‌ رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اعلام شده است.

آن گونه که مقام های استان خراسان رضوی

اعلام کرده اند سال گذشته در حدود سه میلیون

گردشگر خارجی وارد مشهد شده بودند که بیشتر

آنها گردشگران عراقی به شمار می رفتند. گردشگران

عراقی بیشتر با هدف زیارت بارگاه علی بن موسی الرضا (ع) و

یا به منظور برنامه های درمانی و سلامت به مشهد سفر می کنند.

 


عفیفه خدنگی | ۱۶ بهمن ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه