پیشنهاد تغییر نام استان گلستان به استان هیرکان ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی… پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸

پیشنهاد تغییر نام استان گلستان به استان هیرکان

ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو جدیدترین خبر خوشایند برای دغدغه‌مندان صنعت گردشگری و فعالان حفاظت از میراث طبیعی کشورمان در سال ۹۸ بوده است. به‌طوری‌که انتظار می‌رود با ثبت جنگل‌های هیرکانی به عنوان اثر جهانی و با  اتخاذ رویکرد گردشگری پایدار و مسئولانه،  حفاظت از این میراث باستانی کهن بیش از هر زمانی مورد توجه مردم و مسئولان قرار گیرد و همچنین جایگاه کشورمان به عنوان مقصدی ارزشمند در نگاه گردشگران بین المللی بیش از پیش تثبیت گردد. اما ماجرای ثبت هیرکانی در فهرست میراث جهانی، تبعات خوب دیگری هم به دنبال خواهد داشت که در ادامه به آن می‌پردازم.

بعد از ثبت جنگل‌های هیرکانی به عنوان میراث جهانیِ طبیعی در فهرست یونسکو، سازمان میراث فرهنگی کشور پیشنهاد تغییر نام استان گلستان را به نام باستانی خود – هیرکان-  تقدیم استانداری استان گلستان کرده است. از آنجایی‌که بخش وسیعی از منطقه هیرکانی در خاک استان گلستان گسترانیده شده است و نام این استان در تاریخ ایران باستان، هیرکان بوده، این پیشنهاد از سوی معاونت میراث فرهنگی مطرح شده تا اهمیت حفاظت از این میراث بیش از هر زمانی مورد توجه قرار گیرد.

در کتیبه داریوش در بیستون نام گرگان کنونی به صورت وَرْکانْ یا وَرْکانه و در دندیداد به شکل وِهْرْکانَه آورده شده که همان هیرکان امروزی است. این منطقه در اوایل شاهنشاهی هخامنشایان جزو سرزمین مادها بوده و بعد به تصرف شاهنشاهی هخامنشی درآمده است.

کشور ما تاکنون ۲۴ اثر شامل ۲۲ اثر تاریخی و ۲ اثر طبیعی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانده و در حال حاضر رتبه نهم جهانی را از نظر تعداد سایت‌های جهانی به خود اختصاص داده است. البته با توجه به درگیری ایران در جنگ تحمیلی هشت ساله و تبعات بازسازی‌های بعد از جنگ، انتظار می‌رفت تاکنون سهم جایگاه ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو بیش از این باشد.

جنگل‌های هیرکانی به دلیل قدمت درختان و گونه‌های گیاهی به فسیل‌های زنده شهرت دارند و  از حیث گونه‌های جانوری نیز  بسیار غنی هستند. سازمان میراث فرهنگی کشورمان امیدوار است با تغییر نام استان گلستان به نام باستانی خود هیرکان، حفاظت از این میراث طبیعی کهن بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

ثبت این منطقه به عنوان اثر جهانی به جذب گردشگران بین‌المللی

کمک شایانی می‌کند چرا که یکی از مهمترین دلایل انتخاب

یک مقصد توسط گردشگران وجود میراث جهانی در آن است.

نظارت  مسئولان و انجمن‌های محلی  در برگزاری تورهای مسئولانه

در منطقه هیرکانی، آموزش و تربیت راهنمایان طبیعت‌گردی و تربیت

راهنمایان بومی از میان جوامع محلی و معرفی تنوع زیستی و

گونه‌های جانوری ساکن در منطقه هیرکان و اهمیت حفاظت از آن،

ایجاد اکوتریل و مسیرهای پیاده روی سازگار با طبیعت، همکاری با

سازمان حفاظت از محیط زیست و آموزش جوامع بومی می‌تواند از

روش‌های موثر برای حفاظت هرچه بیشتر این میراث ارزشمند طبیعی باشد.

برقرار باشید.

 


زهره خسروی – مجله اراول

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه