جاذبه های تاریخی فیروزکوه فیروزکوه از شهرستان ‌های استان تهران است که در شرقی ‌ترین… شنبه ۲۰ بهمن ۹۷

جاذبه های تاریخی فیروزکوه

فیروزکوه از شهرستان ‌های استان تهران است که در شرقی ‌ترین ناحیه آن قرار گرفته است. این شهرستان علاوه بر طبیعتی سحرانگیز از آثار‌ تاریخی و فرهنگی متعددی برخوردار است که حکایت از اهمیت و سابقه تاریخی این منطقه می کند. آثاری همچون نقش برجسته تنگه ‌واشی که به عصر قاجار بر می گردد، قلعه ‌ها، کاروانسراها، قبرستان ‌ها و بقعه های متعدد و تاریخی این منطقه را به بهشتی برای گردشگران تبدیل کرده است. اگر شما اهل طبیعت گردی باشید قطعا فیروزکوه آنچنان متفاوت و خیره کننده است که به هیچ چیز دیگرش توجه نخواهید کرد ولی اگر علاقه به بازید از مناطق تاریخی و فرهنگی نیز دارید بهتر است مطلب امروز را هم بخوانید. با اراول همراه باشید.

فیروزکوه

این روزها گردشگران بیشتر برای بازدید از روستای ساواشی، تنگه ‌واشی و حجاری ‌های قاجاری که در مسیر رودخانه حبله ‌رود قرار دارد به این منطقه سفر می کنند. این افراد بی توجه به سختی راه و صعب العبور بودن منطقه به آنجا رهسپار می شوند. نباید فراموش کرد که فیروزکوه بین ۳ گردنه برفگیر واقع است؛ گردنه بشم از سمت سمنان، گردنه امین ‌آباد از سمت تهران و خطرناک ‌ترین و پرحادثه ‌ترین گردنه منطقه یعنی‌گردنه گدوک که به استان مازندران می ‌رسد. بهتر است به معرفی چند نمونه دیگر از جاذبه های فیروزکوه بپردازیم.

فیروزکوه

 

قلعه فیروزکوه

قلعه فیروزکوه بالای کوه صخره ‌ای که بر امامزاده اسماعیل در حومه شهر فیروزکوه اشراف دارد خودنمایی می کند. مصالح ساخت این قلعه لاشه سنگ با ملات گچ و ساروج بوده که در قسمت دیوارهای خارجی و دفاعی و برج آن به چشم می آید.

از قلعه فیرزوکوه بخشی از دیوار‌های ضلع غربی و جنوبی و یک برج به جای ‌مانده است. در شرق بنا و کنار برج چند اتاق مخروبه دیده می ‌شود. خوشبختانه برج مدور قلعه تا حدود زیادی سالم مانده  است. در میان آن پنجره ای کوچک و چهارگوش وجود دارد که آن را شبیه فانوس های دریایی کرده است. در سفرنامه های اروپایی هایی که در قرن دهم هجری مقارن با حکومت صفویه به ایران آمده بودند به این قلعه اشاره شده است.

فیروزکوه

قلعه باباریش

قلعه باباریش در‌۲۳ کیلومتری جنوب فیروزکوه بر بلندی صخره‌ ای که بر روستای مزداران اشراف دارد قد علم کرده است. مصالح این قلعه نیز مثل قلعه فیروزکوه سنگ ‌لاشه و ملات ساروج بوده است.

بیشتر بخش های بنا ویران شده ولیبخشی از دیوارهای ضلع شمال ‌شرقی و بقایایی از دو برج باقی مانده است.

اطراف قلعه سفال ‌های شکسته فراوان در ابعاد مختلف دیده می‌شود که رنگ ‌های مختلفی از جمله قرمز، نخودی، فیروزه‌ ای و آجری دارند و نقش هایی سیاه بر روی آن ها وجود دارد. در ضمن بخش هایی از مصالح بنا نیز در گوشه و کنار به دست آمده است.

این قلعه بین سده ۵ تا ۹ هجری استفاده می شده است. سده پنجم همان زمانی بود که زیاریان حکومت می کردند و زیاریان همان هایی بودند که برج قابوس را علم کردند.

حمام درده

در روستای درده و حاشیه رود کوچکی که از سمت شرق به مرکز روستا

و پس از آن به سمت جنوب جریان می یابد حمامی قدیمی به چشم می خورد

که احتمالا ابش را از همین رود تامین می کرده است. مردم محلی می گویند این حمام ۲۰۰ و چند ساله است.

در ورودی حمام به سمت

غرب چند پله وجود دارد که چرخشی به سمت شمال دارد و فضای رختکن را

با یک چرخش نیم ‌دایره به گرمخانه می رساند. فضای رختکن چهارگوش است و سه ضلع آن سکوهایی

برای نشستن دارد؛ از همان رختکن های قدیمی. زیر سکوها هم جاکفشی تعبیه شده است. سقف رختکن و گرمخانه حمام گنبدی است و از طاق‌ هایی جناغی بهره برده است که نور بیرون را جذب می کند.

پل سنگی فیروزکوه

پل سنگی فیروزکوه در مرکز روستای لزور  بر دهانه رودخانه

روستا قرار گرفته است. قدمت این پل به بیش از ۱۵۰ سال

پیش بر می گردد.  مصالح آن هم مثل قلعه های منطقه

از سنگ‌ لاشه و تخته سنگ و ملات ساروج است.

روی پل را با قلوه‌ سنگ های کف رودخانه و ملات ساروج پوشانده اند.

هم اکنون پلی دیگر موازی با پل قدیمی بر روی رودخانه

ساخته ‌اند که خودروها از روی آن عبور می ‌کنند.

پل قدیمی هم وسیله رفت و آمد اهالی و پیاده هاست.

فیروزکوه

مسیر دسترسی به فیروزکوه

برای رفتن به فیروزکوه دو راه وجود دارد:

اول این که با اتومبیل و از جاده حرکت کنید.

دوم اینکه سوار قطار محلی فیروزکوه شوید.

این قطار روزانه از ۵ صبح از سمت تهران حرکت می‌ کند.

برای بازگشت هم می ‌توانید همان قطار را که ساعت ۳

بعدازظهر از فیروزکوه راه می افتد سوار شوید.

اراول: سفر، جاذبه، تجربه

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲-۰۵۱ تماس بگیرید.

 


عفیفه خدنگی | ۱۷ بهمن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. این شهرستان اونقدر جاذبه داره که حالا حالاها می شه در موردش نوشت. فیروزکوه هم از نظر جاذبه های طبیعی غنی هست و هم بخشی از تاریخ معاصر ایران رو یادآوری می کنه. برای مثال روستاهای “سیمین دشت” و “زرین دشت” که مجهز به ایستگاه راه آهن اند و شما می تونید به راحتی از تهران با قطار محلی خودتون رو به این روستاها برسونید، گفته می شه که این دو روستا اسمشون رو از زمان احداث خط راه آهن در زمان پهلوی اول گرفتند و پیشترها نام این دو روستا حسن آباد و حسین آباد بوده.
    دریاچه های آهنک در روستای سیمین دشت که با رنگ فیروزه ای بی نظیرشون خودنمایی می کنند، باغات انار و گردو و مناظر کوهستانی بی نظیر.
    برای رفتن به این شهرستان می تونید به راحتی از تهران سوار قطار محلی بشین و دو ساعت بعد در یکی از ایستگاه های بین راه پیاده بشین و خودتون رو غرق طبیعت زیبای خداوند کنید.

    خدا قوت!

    • موبایل: ۰۹۰۳۱۳۱۳۲۰۳