ارزش تنوع زیستی؛ به بهانه روز بین المللی تنوع زیستی در حالی که دانش و… چهارشنبه ۱ خرداد ۹۸

ارزش تنوع زیستی؛ به بهانه روز بین المللی تنوع زیستی

در حالی که دانش و آگاهی جامعه جهانی از اهمیت حفاظت از تنوع زیستی برای انتفاع نسل های کنونی و آینده به شکل فزاینده ای در حال افزایش است، اما همچنان برخی فعالیت های بشر تعداد قابل توجهی از گونه های زیستی را در معرض نابودی قرار داده است.

کنوانسیون تنوع زیستی که تاکنون به تصویب ۱۹۶ کشور رسیده است، یک ابزار بین المللی و با فعالیت قانونی است که حفاظت از گونه های زیستی و استفاده پایدار از اجزای آن را به منظور بهره مندی از منافع مشترکِ برخاسته از منابع ژنتیکی، برای همگان و به شکل منصفانه و برابر، مورد توجه قرار می دهد.

با توجه به اهمیت آموزش و ارتقاء آگاهی و دانش عمومی مبنی بر حفاظت از تنوع زیستی، مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه ای ۲۲ می را به عنوان روز بین المللی تنوع زیستی اعلام کرده است.

تم ۲۰۱۹ برای روز بین المللی تنوع زیستی: تنوع زیستی، غذا، سلامتی

بشر امروز بیش از اجداد خود به منابع غذایی متنوع دسترسی دارد. اما حتی با وجود افزایش تنوع در رژیم غذایی انسان امروزی، آنچه که انسان در نقاط مختلف جهان به عنوان غذا استفاده می کند، روز به روز یکسان تر و یک شکل تر می شود. اهمیت روز بین المللی توع زیستی به دلیل توجه ویژه به این مقوله به عنوان اساس و پایه سیستم تغذیه و سلامت انسان است.

هدف از پرداختن به این موضوع، ارتقاء دانش و گسترش آگاهی از وابستگی سیستم های تغذیه و سلامت ما به مقوله تنوع زیستی و اکوسیستم های سالم است. همچنین تنوع سیستم های طبیعی برای بقای انسان و رفاه او مورد تاکید قرار می گیرد و از سویی اهداف توسعه پایدار از جمله کاهش تغییرات اقلیمی و سازگاری با آب و هوا، احیاء اکوسیستم ها، دسترسی به منابع آب شیرین و به حداقل رساندن فقر را مورد توجه قرار می دهد.

در ۱۰۰ سال گذشته بیش از ۹۰ درصد از تنوع محصولات کشاورزی

در مزارع به طور کامل حذف شده اند، نیمی از حیوانات خانگی

از بین رفته اند و تقریبا تمامی منابع صید ماهی در جهان با صید

بیش از اندازه مواجه شده اند و سیستم های

تولید بومی مواد غذایی در معرض نابودی قرار دارند.

مقاله مرتبط با این موضوع: اهمیت تنوع زیستی (Biodiversity)

روز بین المللی تنوع زیستی

 

 

حمایت از روز بین المللی تنوع زیستی
با استفاده از هشتگ های زیر در شبکه های اجتماعی از تنوع زیستی حمایت کنیم.
BiodiversityDay#

 

BiodiversityIsFood#

 

BiodiversityIsHealth#

 

 

 


زهره خسروی | ۳۰ اردیبهشت ۹۸ – منبع: UN

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه