ممنوعیت ورود ژاپنی ها به کرمان و ایران کشور ژاپن بعضی کشورها را به لحاظ… دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸

ممنوعیت ورود ژاپنی ها به کرمان و ایران

کشور ژاپن بعضی کشورها را به لحاظ امنیتی به رنگ‌ های زرد، نارنجی، قرمز و سفید تقسیم ‌بندی کرده ‌است. متاسفانه  رتبه ایران برای توریست های ژاپنی پایین است؛ کل ایران طبق گزارش مسئولان آنها زرد است. مناطقی مثل بم نیز رتبه ۲ یعنی نارنجی به شمار می روند. این موضوع سبب شده که چشم بادامی ها از دیدن باغ زیبای شازده ماهان، ارگ زیبای بم و.. محروم باشند. ادامه خبر را در اراول دنبال کنید.

*****

به گفته نماینده اطلاع رسانی گردشگری ایران در ژاپن، آقای عباسعلی امامی، استان کرمان هنوز در سطح جهانی برای ورود بعضی گردشگران ممنوع می باشد و این موضوع نگران کننده است.

آقای امامی افزود: «متاسفانه ماجرای آدم ربایی که در سال ۲۰۰۷ میلادی برای گردشگری ژاپنی اتفاق افتاد باعث شد تا رتبه کرمان از ۱ به ۳ کاهش پیدا کند. رتبه۱ بدین معناست که همه به این مقصد سفر کنند. رتبه ۲ می ‌گوید که آژانس ‌ها تور ببرند و رتبه ۳ هشدار می دهد که توریست ها به آنجا سفر نکنند. هر کدام از این گرید‌ها به رنگ های زرد، نارنجی یا قرمز شناخته می شوند. بسیاری از کشورها رنگ سفید یعنی امنیت کامل را کسب نکرده اند ولی کشور ما زرد رنگ است. متاسفانه مسئولین نیز تلاش نکرده اند تا این رتبه را تغییر دهند.

نماینده اطلاع رسانی گردشگری ایران در ژاپن اشاره کرد:

«در کشور تونس ۳ سال پیش حادثه ای تروریستی اتفاق افتاد. در آن ماجرا هم چند ژاپنی درگیر بودند ولی پس از ۳ سال رتبه اش تغییر کرد و تورهای تونس دوباره به راه افتاد. متاسفانه در کرمان بعد از گذشت ۱۲ سال هیچ همتی برای تغییر دادن این رتبه دیده نمی شود. با این حال با هدف معرفی امنیت در ایران و به ویژه کرمان در سال ۲۰۱۷ در نمایشگاه گردشگری جاتا که در ژاپن برپا بود غرفه ای زدیم که شکل ارگ بم طراحی شد و توجه زیادی را به خود جلب کرد.  یک سال پس از آن سمیناری برگزار کردیم و کرمان را معرفی کردیم. ژاپنی‌ ها هم به ایران و دیدنی های کرمان علاقه نشان می دهند ولی هنوز مسئولان برای تغییر رتبه ایران کاری نکرده اند.

اقای امامی افزود:

کرمان از بزرگترین استان‌های کشور و دارای ظرفیت ‌های گردشگری و میراث فرهنگی متعددی است. یکی از این ظرفیت ‌ها داشتن میراث جهانی و ثبت شده در فهرست یونسکو است. هر یک از این ظرفیت ‌ها می ‌تواند یک برش از کیک بزرگی به نام کرمان باشد.

نماینده اطلاع رسانی گردشگری ایران در ژاپن همچنین گفت:

« یک برش دیگر از این کیک می ‌تواند جاذبه‌ های طبیعی آن باشد. در حوزه طبیعت‌ گردی کرمان کلوت های شهداد وجود دارد. کویر لوت که به تنهایی جاذبه ‌های بسیار زیادی دارد. شهر جیرفت با قدمتی باستانی و عمری طولانی که قدیمی ‌ترین تمدن جهانی شناخته می‌ شود. با وجود جاذبه های متعدد جای تاسف دارد که توجه کافی روی آن ها نشده است. موزه جیرفت حدود ۸ هزار قطعه اثر در گنجینه دارد ولی تنها ۵۰۰ قطعه از آن را به نمایش گذاشته ‌اند. از مهمترین اشیای باستانی این منطقه لوح ‌های خطی است. اگر کسی این شهر و تمدن را به خوبی معرفی می ‌کرد باید هر روز شاهد یک بمب خبری درباره شگفتی‌ های آن بودیم ».

وی همچنین افزود:

شهداد با اینکه در حاشیه کویر قرار گرفته ولی سرسبز است. از شگفتی ‌های آن وجود پرچمی فلزی است که ظاهرا در خزانه موزه ایران باستان نگهداری می ‌شود. این پرچم فلزی درواقع اولین پرچم جهان به شمار می رود. با این حال چنین شگفتی قابل توجهی در مخزن نگهداری می شود و امکان اینکه جذب گردشگر کند وجود ندارد. ای کاش شرایطی فراهم می شد که این پرچم در شهر جیرفت به نمایش در آید. بیشتر شهرهایی که تاریخ و آثار باستانی مهمی دارند از نعمت نمایش این آثار در موزه ‌های آن شهر محروم اند. بیشتر آثار را به تهران می ‌آورند و موزه‌ های استانی خالی از آثار مهم تاریخی و باستان شناسی شده اند. درحالیکه اگر این موزه‌ ها غنی بود مردم برای دیدن آثار به این شهرها مراجعه  می ‌کردند.

نماینده اطلاع رسانی گردشگری ایران در ژاپن توضیح داد:

ارگ بم در راس آثار تاریخی کرمان است. ژاپنی ‌ها وقتی از ارگ بم دیدن می‌ کنند می‌ گویند که این بنا از تخت جمشید یونیک تر است و اهمیت بیشتری دارد. من در بازدیدی که به تازگی داشته ام متوجه شدم که خوشبختانه روند بازسازی ارگ بم به خوبی پیش می ‌رود.

« هنگام بازدید از بازار گنجعلی خان متاسف شدم. تصویری که ۲۰ سال

پیش از آنجا داشتم بهتر از امروز بود. ساماندهی اطراف بازار گنجعلی خان

می ‌توانست بهتر انجام شود ولی به هر حال بازار گنجعلی خان هم

حرف‌ های زیادی برای گفتن دارد. این استان

ظرفیت گردشگری فراوانی دارد. حتی مسئولان آن هم به ویژه

در اتاق بازرگانی همراه هستند تا این استان در حوزه گردشگری رشد کند.

چون می ‌بینیم اکنون در حوزه اقامتی اقدامات خوبی در حال انجام است.

در شهداد هتلی کویری به همت یک ایرلاین ساخته شده است.

داخل این هتل در نزدیکی شفیع آباد به شکل هتلی شیک است ولی بیرون آن شبیه چادر است.

وی ادامه داد:

کمی خلاقیت نیاز است تا کرمان جاذبه گردشگری مهمی

برای دنیا شود. این استان قنات‌های زیادی دارد که ثبت جهانی شده اند.

می‌توان کنار هر قنات و کاریز تابلوی معرفی گذاشت

تا گردشگر بداند با چه علمی این قنات ‌ها ساخته شده اند.

 


عفیفه خدنگی | ۹ اردیبهشت ۹۸

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه