باغ وحش ژوهانسبورگ؛ محل نگهداری گونه های نادر باغ وحش ژوهانسبورگ با ۸۱ هکتار وسعت… پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷

باغ وحش ژوهانسبورگ؛ محل نگهداری گونه های نادر

باغ وحش ژوهانسبورگ با ۸۱ هکتار وسعت در مرکز بزرگ ترین شهر آفریقای جنوبی قرار دارد. این باغ وحش حدود یک سده پیش یعنی سال ۱۹۰۴ میلادی تاسیس شد و محل زندگی ۲۰۰۰ جانور در ۳۲۰ گونه مختلف از جمله گوریل، شامپانزه، شتر، خرس قطبی، پنگوئن، حیوانات آمریکای جنوبی و… انتخاب شد. از این جالب تر اینکه حیوانات نادری مثل شیر سفید در آنجا نگهداری و تولید نسل می شوند. این باغ وحش در مراقبت از گونه های نادر و تولید نسل آن ها موفق عمل می کند. در اراول با باغ وحش ژوهانسبورگ بیشتر آشنا شوید.

باغ وحش ژوهانسبورگ

 

در باغ ‌وحش ژوهانسبورگ برای همه حیوانات محل سکونت طبیعی و شبیه حیات وحش واقعی تدارک دیده شده است. برای مثال برای بیشتر حیوانات در محل نگهداری شان، مکانی برای آب ‌تنی در‌ نظر‌گرفته شده است. البته این محل را از پشت شیشه می توان دید. کمتر حیوانی وجود دارد که در قفس زندانی شده باشد. محل زندگی حیوانات به کمک گودال ها یا نرده های چوبی نازک با سیم برق با ولتاژ بسیار پایین برای ترساندن حیوانات حصار بندی شده است. بدین شکل محدوده حیوانات از مسیر بازدیدکنندگان جدا شده و حیوانات به راحتی و آزادانه در آنجا زندگی می ‌کنند.

باغ وحش ژوهانسبورگ

باغ‌ وحش چندین درب ورودی دارد که در قسمت شرقی ورودی اصلی آن، باغ پرندگان غیر وحشی قرار گرفته است. این باغ وحش آنقدر وسعت دارد که گردشگران در صورت تمایل، می‌توانند از خودروی برقی استفاده کنند. با این که این باغ‌ درست وسط شهر  قرار گرفته اما آنقدر تمیز است که هیچ مشکلی برای سکنه آن اطراف به وجود نیاورده و نمی آورد.

باغ وحش ژوهانسبورگ

بخش آموزشی باغ وحش

باغ‌ وحش از بخشی آموزشی برخوردار است که کارش گرداندن و فراهم کردن شرایط بازدید از همه بخش های باغ برای گردشگران است. یکی از خاص ترین حیوانات باغ‌ وحش ژوهانسبورگ شیر سفید است. شیر سفید……… خوشبختانه مسئولان باغ‌ وحش در تولید نسل این شیر موفق عمل کرده اند. ضمنا اینجا تنها باغ‌ وحش در جنوب آفریقا به شمار می رود که در حال پرورش ببرهای سیبری است و در این زمینه موفق بوده است. آنجا همچنین تنها باغ‌ وحش جهان برای پرورش گربه ‌های بزرگ است. ‌مدیریت این باغ‌ وحش برنامه‌ های آموزشی‌ به خصوصی برای بچه ‌ها در نظر گرفته است. در ضمن فرصتی برای بچه ‌های بین ۷ تا ۱۸ سال مهیا شده تا به گروه ‌ها و انجمن ‌های باغ ‌وحش ملحق شوند.

باغ وحش ژوهانسبورگ

 

جاده پیاده روی

از برنامه‌ های جالب باغ ‌وحش ژوهانسبورگ فراهم کردن امکانی است که مردم در تمام روزهای سال بتوانند در محیطی آرام پیاده‌ روی کنند یا بدوند. مسیر پیاده ‌رویِ آنجا مشتمل بر مسیرهای ۵ تا ۱۰ کیلومتری است.

باغ وحش ژوهانسبورگ

ساعات کاری

باغ‌ وحش ژوهانسبورگ همه روزه حتی در تعطیلات رسمی، کریسمس و سال نو باز و آماده پذیرایی از توریست هاست.

هزینه بلیط

قیمت بلیت باغ ‌وحش معمولا از این قرار ست:

بزرگسالان ۵۵ رند (واحد پول آفریقای جنوبی)، بچه ‌های بین ۳ تا ۱۲ سال ۳۴ رند و دانش ‌آموزان ۲۴ رند باید پرداخت کنند. قیمت بلیط برای تورها و گروه‌ های بزرگ گردشگری متفاوت است.

باغ وحش ژوهانسبورگ

باغ‌وحش ژوهانسبورگ دارای

بخش ویژه دوزیستان نیز هست.

در این قسمت که با هدف برنامه‌های

پژوهشی کار خود را آغاز کرده در مورد

این حیوانات پژوهش‌های مختلفی

انجام می‌شود.

 


عفیفه خدنگی | ۱۷ بهمن ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه