جایگاه میکروپلاستیک ها در هرم غذایی در هرم غذایی که برای رشد و سلامت جسمی… دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸

جایگاه میکروپلاستیک ها در هرم غذایی

در هرم غذایی که برای رشد و سلامت جسمی و روحی انسان و مطابق با نیازهای او طراحی شده هرگز جایی برای میکروپلاستیک ها در نظر گرفته نشده است. اما اگر دانشمندان و متخصصین علم تغذیه، سالها پیش که هرم غذایی را طراحی و معرفی کرده اند، می دانستند که به زودی میکروپلاستیک ها مهمان ناخوانده سفره های خانواده ها در سراسر جهان می شود، حتما جایی هم برای آن ها در نظر می گرفتند.

نتایج تحقیقات دانشمندان در دانشگاه ویکتوریا در کانادا نشان می دهد که هر فرد سالانه ۵۰۰۰۰ ذره میکروپلاستیک به صورت آمیخته با مواد خوراکی مصرف می کند و همچنین به همین میزان ذرات میکروپلاستیک را تنفس می کند.

این تحقیقات که بر اساس میزان مواد غذایی توصیه شده از هر گروه برای مصرف روزانه و میزان میکروپلاستیک موجود در هر گروه غذایی تخمین زده شده است، نشان می دهد که میزان سرانه آب مصرفی نیز از روشهای انتقال میکروپلاستیک ها به بدن انسان است. طبق نظر دانشمندان، استفاده از بطری یکبار مصرف بیشترین میزان ذرات میکروپلاستیک را وارد بدن انسان می کند.

میکروپلاستیک ها همه جا هستند

میزان بسیار بالایی از ذرات میکروپلاستیک در گرد وغبار موجود در هوا نیز به فراوانی یافت می شود. گرد و غباری که ترکیبی از ذرات خاک، آلودگی های شیمیایی، بقایای حشرات و حتی سلولهای مرده پوست انسان است و حالا میکروپلاستیک هایی که به وفور در گرد و غبار هم یافت می شوند: ذراتی که از قطعات پلاستیک بزرگتر بر اثر شکستگی و خورد شدن جدا شده اند و همراه با گرد و غبار در هوا معلق اند و از راه تنفس به بدن ما ورود پیدا می کنند.

پس در حالی که نگرانی ها در مورد میزان ورود میکروپلاستیک ها

به هرم غذایی به دلیل آلودگی سطح اقیانوسها،

اذهان عموم را به خود مشغول ساخته، ما تاکنون از وجود این ذرات در هوا غافل بوده ایم.

بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفته هر بار

که برای صرف غذا مینشینیم، بیش از ۱۰۰ ذره میکروپلاستیک

از طریق ذرات هوا وارد بشقاب غذایمان می شود. ورود میکروپلاستیک ها

به هرم غذایی از طرق مختلف حالا نگرانی هایی را برای متخصصین

تغذیه و سلامت به وجود آورده و نگرش افراد را به این اختراع

مخرب بشر بیش از هر زمانی معطوف ساخته است.

 


زهره خسروی – mnn

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه