ایلام و تخریب آثار تاریخی در اثر سیل مدیر کل اداره میراث فرهنگی صنایع دستی… چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸

ایلام و تخریب آثار تاریخی در اثر سیل

مدیر کل اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان ایلام خبر داد بر اثر سیلاب در روزهای گذشته ۸ میلیارد تومان به آثار تاریخی این استان آسیب وارد شده است. عبدالمالک شنبه ‌زاده اظهار کرد در اثر باران و سیل نوروز ۹۸ در ۲ مرحله به آثار تاریخی ایلام آسیب وارد شده است. در بارش های اولیه آسیب‌ ها‌ چندان اساسی نبوده و تنها ۷ اثر تاریخی هر کدام در حدود ۱۰ تا ۱۵% تخریب شده بودند ولی مرحله دومِ سیلاب کار خرابی ها بالا گرفت. ادامه خبر را در مجله اراول دنبال کنید.

ایلام

به گزارش ایسنا در اثر بارش های استان ایلام بناهای امامزاده سید ابراهیم در زرین‌ آبادِ دهلران، امامزاده سید صلاح‌ الدین محمد در شهرستان آبدانان، آتشکده سیاه ‌گل در شهرستان ایوان، قلعه کنجان‌ چم در شهرستان مهران، پل کر و دت (پسر و دختر) و قلعه سام در شهرستان کرداول و همچنین قلعه پور اشرف در شهرستان دره‌ شهر آسیب هایی دیدند. به دلیل نشت آب گچ و دیواره های بناها از بین رفت و حدود یک میلیارد تومان خسارت وارد شد.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی اعلام کرد در جریان سیل اصلی در مدت زمان بین ۱۰ تا ۱۲ فروردین ماه، آسیب هایی به آثار تاریخی ایلام وارد شد:‌ غیر از آثاری که در دور اول آسیب دیده اند، آثار دیگری مانند امامزاده مهدی صالح در بخش ماژین دره‌ شهر، پل گاومیشان در شهرستان دره ‌شهر، آثار موجود در کناره‌ های رودخانه سیمره، بخش ‌هایی از این شهر تاریخی و قلعه شاخ در دهلران تخریب شدند.

عبدالمالک شنبه ‌زاده با اشاره به اینکه حجم زیادی از آثار تاریخی را تپه ‌ها و محوطه‌ های تاریخی تشکیل می دهند اظهار کرد که بخش مهمی از تمدن ها در حاشیه رودها شکل می گرفته اند و به همین مناسبت تپه های تاریخی مثل تپه سیمره در حاشیه آب شکل گرفته اند. این موضوع سبب شده در این بخش، شهرهای تاریخی و آثار حاشیه رودخانه آسیب ‌هایی جدی ببیند.

شنبه ‌زاده  اشاره کرد که جای تاسف دارد ولی بعضی از این تپه‌ های باستانی به طور کامل زیر آب رفته اند. به علاوه بعضی لایه ‌ها به طور کامل شسته شده اند‌ و شیارهایی در آن ها پدید آمده است که باعث از بین رفتن لایه‌ های باستانی شده است. وی تپه‌ های فرخ ‌آباد، غران و چک دوستعلی را بخشی از ۱۲ تپه باستانی معرفی کرد که به طور کامل در آب فرو رفته اند.

او همچنین افزود: با پایین رفتن آب مشخص شد که متاسفانه شیارهایی در تپه‌ ها به وجود آمده و منجر به شسته شدن لایه‌ های باستانی و از بین رفتن آن‌ ها و آسیب به آثار تاریخی ایلام شده است. بنا بر اظهارات این مقام مسئول برآورد کارشناسان میراث فرهنگی برای حفاظت بیشتر و نجات ‌بخشی این آثار و محوطه ‌های تاریخی در استان ایلام، حدود ۷ میلیارد تومان است.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی استان ایلام در ادامه علاوه

بر آسیب وارده به آثار تاریخی ایلام در اثر سیل به تخریب

بعضی تاسیسات گردشگری و زیر ساخت ‌های آن اشاره کرد.

وی افزود: به دلیل اینکه احتمال وقوع بحران در استان وجود داشته،

در نیمه دوم تعطیلات نوروز با کاهش زیاد گردشگر مواجه شدیم.

شنبه ‌زاده به پیش‌ بینی ستاد بحران استان

از وقوع سیل در کنار تذکرهای مکرر شبکه ‌های ملی

در مورد وضعیت آب و هوایی مناطق غرب و جنوب غرب

کشور اشاره کرد و گفت: در طول نیمه اول سفرهای

نوروزی با استقبال خوبی مواجه بودیم، ولی با توجه به

این تذکرها، تعداد گردشگران این استان در نیمه دوم کمتر شده است.

اداره میراث فرهنگی نیز به دلیل احساس خطر برای حضور

گردشگران در استان، حدود ۱۰ واحد گردشگری در حاشیه

رودخانه ‌ها و سدها را مسدود کرد و اجازه ورود به آن مناطق را نداد.

باید خاطر نشان کرد این اقدام ضروری بود و از بسیاری اتفاقات بدتر جلوگیری کرد.


عیفه خدنگی | ۲۰ فرودین ۹۷ | منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه