قله های مشهد | تور مشهد تا کنون در مجله پست های زیادی راجع به… پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸

قله های مشهد | تور مشهد

تا کنون در مجله پست های زیادی راجع به کوهنوردی نوشته ایم و اخیرا هم اشاراتی به رشته کوه بینالود و قله های معروف مشهد برای کوهپیمایی کرده بودیم. امروز تصمیم گرفتیم یادداشتی مجزا درباره قله های مشهد و مسیرهای کوه پیمایی در این شهر منتشر کنیم. اول از هر چیز باید بگوییم آن هایی که می گویند کوهنوردی ورزش گرانی است راه خوبی برای پنهان کردن تنبلی شان پیدا نکرده اند. این ورزش سبک و در عین حال مفید تنها یک جفت کفش مناسب و یک کوله پشتی نیاز دارد. این روزها چه کسی است که این دو قلم را در خانه نداشته باشد. آن بالاها دوچرخه سواران کوهستان را نیز خواهید دید که از مسیرهای مخصوص خودشان صعود کرده اند، پس اگر با دو چرخه می شود با دو پا صد در صد شدنی است. همت کنید و بلند شوید. با اراول همراه شوید.

قله های مشهد

قله زو؛ بام مشهد

قله زو را باید با یک راهنما و لیدر طی کرد چون ممکن است سردرگم شوی. با اینکه کوه نوردی قله زو در سطح سبک رده بندی می شود ولی بعد از ساعت ها کوه پیمایی شاید نتوانی راه قله را در این پهنه بیابی. خوشبختانه با پاکوب های فراوانی که در مسیر تعبیه شده کار کوهپیمایی برای آن هایی که مسیر را بلد نیستند آسان شده است. بعد از رسیدن به قله چشمتان به چند درخت می افتد و در آنجا مرکز زلزله نگاری مشهد را خواهید دید. پای درخت ها چشمه آبی قرار دارد که این پوشش های گیاهی را مشروب می کند.

چشمه دیگری هم حدود هزار متر پایین تر قرار دارد که برای رسیدن به آن هم باید راهنما داشته باشید. چشمه دوم برکه کوچکی را پدید آورده و پر از ماهی قرمز است. احتمالا امسال که بارندگی ها زیاد بوده این برکه نیز بسیار بزرگتر شده باشد. این چشمه از سوی دیگر در انتهای بلوار نماز قرار می گیرد.

برای صعود به قله زو از مسیرهای مختلفی می توان شروع کرد. بهترین محل برای شروع انتهای بلوار هاشمیه و بوستان کوهستانی خورشید است. این بوستان از جاذبه های طبیعی محله های نسبتا اعیانی نشین شهر است که بسیاری از مشهدی ها و مسافران پیک نیک ها و قرارهای دوستانه را در آن برگزار می کنند. از این پارک حدود یک ساعت تا قله راه است. ارتفاع آن نسبت به دشت اطراف ۱۵۰ متر است.

قله های مشهد

قله معجونی؛ پاتوق کوهنوردان قدیمی

قله معجونی از مسیرهای قدیمی کوهنوردی در اطراف مشهد است و پیشکسوتان این رشته آن را خوب می شناسند. شاید این قله را نشنیده باشید ولی قطعا با نام کوه های خلج آشنا هستید. قله معجونی در واقع در کوه های خلج قرار دارد و فاصله چندانی با مشهد ندارد. مسیر صعود به قله معجونی یک پاکوب عریض است که در ادامه به چند پاکوب تبدیل می شود و از هر کدام از آن ها می توان به قله رسید. پاکوب به مسیرهای مالرویی گفته می شود که در کوه تعبیه شده و صعود را برای افراد آسان می کند.

برای رفتن به قله معجونی باید به انتهای خیابان سیدی بروید که تقریبا منطقه ای محروم تر به شمار می رود. وارد خیابان خلج شوید و مسیر روستایی مغان(جاده خلج) شوید و کوه پیمایی را شروع کنید. آن هایی که علاقه به طبیعت زیبا و منطقه گردشگری هفت حوض دارند از همین منطقه باید سراغ تابلوهای راهنمای هفت حوض را بگیرند. برای کوه پیمایی به سمت قله ابتدا چشمتان به تاسیسات وزارت دفاع خواهد خورد. از اینجا حدود یک ساعت و نیم تا قله فاصله است. ارتفاع آن نسبت به دشت اطراف آن ۱۵۰۰ متر است و سطح کوهنوردی آن هم سبک به شمار می رود.

قله های مشهد

چین کلاغ؛ قدرت نمایی کوهنوردان

چین کلاغ قله ای مخروطی شکل و معروف در میان کوهنوردان قدیمی است.

اگر بپرسید چین کلاغ نیست باید شما را به گویش مشهدی ارجاع بدهیم

و بگوییم این عبارت به معنی نوک کلاغ است. احتمالا اشاره ای به دورنمای کوه از منظر دید مشهدی ها دارد. مسیر بالا رفتن از چین کلاغ به دلیل وجود پرتگاه برای آماتورها کار ساده ای نیست. مسیر نسبتا سخت است و باید با کفش مناسب و تجهیزات کوهنوردی وارد مسیر شده باشید.

کوه های چین کلاغ هم جزو کوه های خلج به شمار می رود.

باید به منطقه سیدی بروید. با ورود به این منطقه پیش از هر چیز پردیس سینمایی اطلس

توجهتان را جلب می کند. حتما یک روز هم برای سینما رفتن

در این پردیس مجلل وقت بگذارید.  وارد تا انتهای خیابان سیدی رفته،

وارد خیابان خلج شوید. از ابتدای مسیر روستایی مغان(جاده خلج) شروع کنید.

از کنار ویرانه های روستای قدیمی خلج گذشته و خودتان را به معدن سنگ برسانید.

از آنجا وراد منطقه گردشگری هفت حوض شوید. مسیر صعود به چین کلاغ،

مسیر فرعی معدن سنگ گرانیت است. مدت صعود نیم ساعت بیشتر نیست

و ازتفاع آن از جبهه شمالی ۲۸۰۰ متر است.

قله های مشهد

اگر به این قله ها صعود کردید لطفا نظرتان

را درباره امکانات پای کوه و نکات لازم برای پیمودن

این مسیر با ما در میان بگذارید. به زودی سایر قله های مشهد

برای کوهپیمایی را نیز خدمتتان معرفی خواهیم کرد.

پیروز باشید.

 

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲ – ۰۵۱ تماس بگیرید.

 


عفیفه خدنگی | ۱۸ اردیبهشت ۹۸

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. قله زو یه جورایی بام مشهده. منظره شهر به خصوص در آغاز فصل بهار از اون بالا بسیار بسیار دیدنی هست. دو تا مسیر اصلی برای صعود به قله زو وجود داره که یکیش از انتهای بلوار هاشمیه است و منتهی به پارک خورشید می شه و اون یکی هم از انتهای بلوار هفتِ تیر. البته یه مسیرم وجود داره که مخصوص ماشین سوارها است و اون از انتهای بلوار صیاد شیرازی است. این مسیر تقریبا جنگلی هست و اگرچه درختها هنوز جوان هستند ولی با این حال زیبایی خودش رو داره و درست شما رو به بالای قله هدایت می کنه.

    • موبایل: ۰۹۰۳۱۳۱۳۲۰۳