پهلوانی کردن در زورخانه ریاحی | تور مشهد فرهنگ پهلوانی هنوز هم در شهر مشهد… سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸

پهلوانی کردن در زورخانه ریاحی | تور مشهد

فرهنگ پهلوانی هنوز هم در شهر مشهد جریان دارد و نسل های مختلفی را به هم پیوند زده است؛ پدربزرگ، پسر و نوه با هم به میان گود می روند. این شهر در حوزه ورزش پهلوانی و زورخانه ای حرف های زیادی برای گفتن دارد و ده ها زورخانه در گوشه و کنارش فعال است. گود زورخانه چه برای آن ها که می خواهند این رشته را به صورت حرفه ای دنبال کنند چه برای آن ها که قصدشان تماشاست جذاب است. رنگ لباس ها، گود ۸ ضلعی، زنگ مرشد، کباده، زنگ ها، شعرهایی که مرشد می خواند و از همه جالب تر اسم فن ها و شاخه ها حس و حال دیگری دارد. زورخانه های مشهد نمایشگاهی از تاریخ و فرهنگ این مرزو بوم است. با هم سری بزنیم به زورخانه حاج حسن ریاحی در بلوار وحدت که از بهترین پاتوق ها برای مشهدگردی است و فاصله چندانی هم با حرم مطهر ندارد. اسم این زورخانه به پهلوانش گره خورده، پهلوانی قدیمی از جنس پهلوانان قدیم، همان ها که با آمدنشان ضرب مرشد بلند می شود و زنگ به صدا در می آید.

برای خرید بلیط مشهد به وب سایت اراول مراجعه کنید

*****

ورزش زورخانه ای ورزش باستانی ایرانیان است و خوشبختانه هنوز نیز به فراموشی سپرده نشده است. زورخانه ها آداب و رسوم خاصی دارند که برگرفته از داستان های پهلوانی و افسانه های ایران باستان و پهلوانان اسلامی همچون مولا علی حیدر کرار است. جوانمردی، احترام و صمیمیت در راس شاخصه های پهلوانی است. زورخانه موسیقی مخصوص به خود دارد و همه با نوای مرشد جست و خیز می کنند و حرکات زیبایی را به صورت فردی و گروهی انجام می دهند. این رسوم و آیین ها در زورخانه حاج حسن ریاحی شور و حال دیگری دارد.

زورخانه ریاحی

حاج حسن ریاحی کیست؟؟

حاج حسن از پهلوانان قدیمی مشهدی و متولد سال ۲۶ است. او قهرمان چرخ زدن است و در جوانی روی تریلی در حال حرکت نیز چرخیده و همه را انگشت به دهان کرده است. مقام ها و عنوان های زیادی در این حوزه به دست آورده و ۵۰ دهه از عمرش را پای این رشته گذاشته است. بیش از دو دهه می شود که زورخانه شهرداری را راه اندازی کرده است. بعد از اینکه در اثر آسیبی در ناحیه زانو فعالیت ورزشی را کنار گذاشت به دنبال مربی گری و رونق دادن به این رشته رفت. خیلی تلاش کرد تا توانست این زورخانه را راه بیندازد و سختی های زیادی را پشت سر گذاشت ولی حالا خودش، پسرش، نوه ها و بسیاری از فامیل و آشنایانش به این رشته جذب شده اند و قدم در گود زورخانه گذاشته اند.

زورخانه او این روزها برای مشهدی ها و غیر مشهدی ها شناخته شده است. ضرب مرشدش همیشه برای پهلوان ریاحی به صدا در می آید و خود او همیشه در گود حضور دارد. برنامه های آیینی و ورزشی آنجا با روالی منظم و هر روزه پیش می رود.

زورخانه ریاحی

فن ها و شاخه های رشته پهلوانی

پهلوان ریاحی ۸ دوره قهرمان شاخه «چرخ چمن و چرخ تیز» بوده است؛ اسم جالبی است. از این اسم ها در شاخه ها و فن های زورخانه ای زیاد دیده می شود. خود پهلوان، فنی به نام «چرخ سپهر تک پر» را ابداع کرده که ترکیبی از فنون این رشته است. مهمترین حرکات این رشته شنو رفتن و نرمش، پا زدن، سنگ گرفتن، چرخ زدن، میل بازی و شیرین کاری بین پاست که بعضی از این حرکات خود انواع متعدد دیگری دارد. گاهی در آنجا کشتی پهلوانی نیز می گیرند.

زورخانه و فرهنگ پهلوانی در مشهد 

زورخانه ریاحی

زورخانه چه چیزهایی دارد؟

ابزار و وسایل زیادی در زورخانه ها وجود دارد که ورزشکاران این رشته ها آن را خوب می شناسند. جایگاه مرشد را «سردم» می گویند. آنجا محلی منزه و محترم است و مرشد از آن بالا بر کل فضای گود مسلط است. «گود» هشت ضلعی دایره مانندی است که پهلوانان در آن ورزش کرده و حرکات نمایشی را انجام می دهند و چقدر حلقه زدن در گود تصویر زیبایی را پدید می آورد.

«زنگ» مرشد به حرکات ورزشکاران شکل می دهد و آن ها را هماهنگ می کند؛

کاسه ای مسی که میله ای از وسط ان آویزان است. مرشد که زنگ را می زند

صدای دلنشینش طنین انداز می شود. هنگامی که پیشکسوتان و پهلوانان

نامی وارد زورخانه می شوند این زنگ به احترام آن ها به صدا در می آید.

اگر برای پهلوانی زنگ زده نشود به معنی کسر رتبه و مقام وی قلمداد می شود.

زورخانه ریاحی

«ضرب» یا «طبل» همان تنبک مرشد است که جنسی سفالی دارد

و پوستی چرمین بر روی آن قرار گرفته است. میل چوبی استوانه ای به شکل مایل با بدنه ای مخروطی است که وزن بسیار زیادی دارد. میل های کوچک و سبک تری هم وجود دارد که معمولا برای شیرین کاری و حرکات نمایشی از آن ها استفاده می شود.

«کباده» شباهت به کمان جنگی دارد. در زورخانه ها معمولا دو نوع کباده وجود داشته

یکی سبک برای تازه کارها و دوم سنگین برای ورزشکاران قدیمی تر.

کباده های فعلی به دو شکل است یکی بدنه ای کمانی دارد و آهنی و سنگین است

و برای حفظ تعادل آن زهی زنجیری و بلند به دو طرفش آویزان می شود.

وزن کباده معمولى ۱۴ کیلو، طول کمان آن ۱۵۰ و طول زنجیر آن ۲۰۰ سانتى متر

است. این وسیله برای قوی شدن بازو و کتف پهلوانان استفاده می شود.

زورخانه ریاحی

بازدید از زورخانه حاج حسن ریاحی

زورخانه حاج حسن ریاحی به همت پهلوان ریاحی

و به مدد شهرداری منطقه ۶ مشهد راه اندازی شده و

در بلوار وحدت روبروی پارک وحدت قرار دارد. زورخانه هر

روزه ۵ تا ۱۲ شب باز است و ساعت ۵ تا ۷ عصر تمرین باستانی

در آن بر قرار است. این زورخانه به زورخانه شهرداری نیز شناخته

می شود. می توانید از مرشد کسب اجازه کنید و دور گود بنشینید

و یا اینکه شلوار مخصوص بپوشید و وارد گود شده دل به دل

پهلوانان و مرشد بدهید.

 

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲ – ۰۵۱ تماس بگیرید.

 


عفیفه خدنگی | ۲۵ فروردین ۹۸

عکس و فیلم از : سعید ترابیان

منبع عکس شاخص: خبرگزاری مهر

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه