آیا تورهای سفر به سوریه قانونی اند؟ بعد از مدتی بحران و درگیری در سوریه… یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷

آیا تورهای سفر به سوریه قانونی اند؟

بعد از مدتی بحران و درگیری در سوریه این کشور هنوز از حالت فوق‌العاده خارج نشده و دولت آن هم هیچ طرح امنیتی به ایران ارائه نکرده است ولی جالب است که تورهایی برای سفر به سوریه به راه افتاده است و آژانس‌ های ایرانی با قیمت هایی بین ۳ تا ۶ میلیون تومان درحال فروش آن هستند. باید این سوال مطرح شود که آیا این تورها قانونی اند و مجوزهای لازم را کسب کرده اند؟ در این خصوص پیشنهاد می شود خبر امروز را دنبال کنید.

سفر به سوریه

تصویر سوریه پیش از جنگ

اول از هر چیز باید گفت که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مسئولیت سفر به سوریه را نپذیرفته است. در ضمن سازمان حج و زیارت نیز زیر بار این امر نرفته است. پس چه کسی متصدی تورهای سوریه است؟ حرمت‌ الله رفیعی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، گفته است: تا زمانی که سوریه از حالت فوق‌ العاده خارج نشود،برپایی تورهای این کشور غیرمجاز است و هر آژانسی که آن را اجرا کند، تخلف کرده است.

مرتضی آقایی، مدیر کل عتبات، اجرای تور سوریه را غیرمجاز دانست و گفت: هنوز برای سفر به سوریه و اعزام زائر به آنجا هیچ برنامه‌ ریزی مشخصی صورت نگرفته است و باید گفت این تورها غیر مجازند.

با این همه رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات که در حال اجرای پروژه‌ های مرمت و بازسازی عتبات سوریه است، در آبان ماه اعلام کرد اعزام زائران ایرانی به این کشور آغاز شده است؛ وی گفت: «یکی از آژانس‌ ها در چارچوب ضوابط و مقررات به شکل رسمی، ثبت نام سفر به سوریه را آغاز کرده و متقاضیان را در قالب کاروان و به شکل هوایی اعزام می‌ کند. در دمشق نیز امکانات خوبی از نظر هتل و اسکورت امنیتی برای زائران وجود دارد. همه مناطقی که در اختیار دولت سوریه است از نظر امنیتی مناسب است» ولی یک ماه پس از آن حمید محمدی، رئیس وقت سازمان حج و زیارت از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: «فعلاً برنامه خاصی برای سوریه نداریم، چون پیش از هر چیز باید مسائل امنیتی آن بررسی شود. وی مدتی پس از آن اعلام کرد در پی فرصتی برای راه اندازی سفر به سوریه هستیم ولی مبنای اعزام، تأمین امنیت است. باید در این خصوص اطمینان کامل پیدا کرد. هر زمان که اعتماد نسبت به تأمین امنیت ایجاد شد، شرایط اعزام را برقرار می‌ کنیم.

سید علی قاضی‌ عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، در دی‌ ماه گذشته خبر داد که هیأتی از سوی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری برای بررسی شرایط اعزام به سوریه اعزام خواهند شد.

در همان ایام علیرضا رشیدیان، رئیس کنونی سازمان حج و زیارت اظهار کرد که «بعد از انجام جمع‌ بندی‌ های لازم توسط تیم کارشناسی تا بهمن ماه بنده به سوریه سفر خواهم کرد و پس از آن در صورت فراهم بودن شرایط، اعزام زائران نیز شروع می‌ شود».

با وجود این بعضی آژانس‌ ها بدون توجه به مسائل امنیتی و توافق‌ های رسمی بین کشورها، مدتی است شروع به کار کرده اند و در سکوت به سوریه تور اعزام می‌ کنند. کافی است در موتورهای جستجو برای سفر به سوریه جستجو کنید.

ایرانی‌ ها برای ورود به سوریه ویزا لازم ندارند. با آن‌ که اعلام شده هیچ هواپیمایی به سوریه پرواز ندارد ولی بلیط آن را از آژانس‌ هایی که به این کشور تور اجرا می‌ کنند، می‌ توان خریداری کرد. قیمت این سفر از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان آغاز می‌ شود که تا حدود ۶ میلیون تومان هم عرضه شده است. آن‌ طور که این آژانس‌ ها اعلام می‌ کنند تورهای سوریه همراه با تیم حفاظتی و اسکورت کامل اجرا می‌ شود.

تا پیش از آغاز بحران در سوریه در مارس ۲۰۱۱، از ایران کاروان‌ هایی برای زیارت بارگاه حضرت رقیه (س) و حضرت زینب (س) به این کشور اعزام می‌ شدند. بر طبق آمارهای رسمی سازمان حج و زیارت، بیش از ۱میلیون زائر ایرانی در سال به سوریه سفر می‌ کردند. سفرهای توریستی یا تاریخی به این کشور معمولا مستقل و یا جدا از سفرهای زیارتی صورت نمی گرفت.

در سال ۱۳۹۰ در پی ربوده شدن تعدادی از شهروندان ایرانی در سوریه،

سفر زیارتی به این کشور با مصوبه‌ شواری امنیت ملی متوقف گردید.

در سال ۱۳۹۴ پس از آزادسازی بخش‌ هایی از این کشور، وزارت گردشگری سوریه

از ایران درخواست کرد اعزام زائران را آغاز کند و ایران هم اجرای این خواسته

را به ارائه طرح پیش‌ نویس امنیتی از سوی سوریه منوط کرد.

در همان سال رئیس وقت سازمان حج و زیارت به سوریه سفر

و با امضای تفاهم‌ نامه‌ ای مشترک با وزارت گردشگری سوریه، آمادگی

خود را برای امور گردشگری دینی و تبادل زائر میان دو کشور اعلام کرد.

در این تفاهم‌ نامه مقرر شده بود: کمیته‌ ای مشترک میان ایران و سوریه

تشکیل شود که این کمیته زمینه هماهنگی‌ های لازم را برای از

سرگیری اعزام زائران ایرانی به سوریه فراهم کند، ولی این کمیته اجرایی نشد.

وزیر گردشگری سوریه ۱ سال بعد به ایران آمد تا اجرا نشدن

و تمدید آن تفاهم‌ نامه را پی گیری کند. بشر یازجی در دیداری

با مقامات سازمان حج و زیارت ایران گفت که «وقتی آمارها زائران

و گردشگران کشورهای مختلف را در سوریه می‌ بینم، احساس ناراحتی می‌ کنم

که چرا امروز شاهد حضور زائران ایرانی در میان آن‌ ها نیستیم. از سال ۲۰۱۳ تاکنون

با توجه به سفر گردشگران و زائران بعضی کشورها به سوریه

تا به حال (یعنی سال ۲۰۱۶ ) گزارشی نداشته‌ ایم

که آسیبی به زائرین و گردشگران خارجی در سوریه وارد شده باشد».

هرچند که بخش‌ های زیادی از کشور سوریه در تمام این سال‌ ها

صحنه نبرد و درگیری بوده است، از آن زمان تا کنون مقامات کشورمان، به ویژه

در سازمان حج و زیارت، بارها درباره از سرگیری

رسمی سفرهای زیارتی به سوریه، اعلام آمادگی کرده‌ اند.

اراول: سفر، جاذبه، تجربه

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲ – ۰۵۱ تماس بگیرید.

 

 


عفیفه خدنگی | ۱۸ اسفند ۹۷ | منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه