گردشگری پياده رو‌ها در ایران شاید پیاده روهای شهرتان برای شما خیلی عادی و روزمره… چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷

گردشگری پياده رو‌ها در ایران

شاید پیاده روهای شهرتان برای شما خیلی عادی و روزمره شده باشد ولی ممکن است برای گردشگران، خارق العاده و جذاب و یا فراری دهنده باشد. عابران تنها باید از مسیرهای پیاده رو رفت و آمد کنند و لذا این موضوع خیلی تعیین کننده است که معابر پیاده رو چه کیفیتی داشته باشد. پیاده روها می توانند حال خوب یا حالی بسیار بد را به افراد منتقل کنند؛ می توانند بسیار دلنشین یا حتی منزجرکننده باشند. در شهرهای شلوغ و بزرگ امروزی اماکن پر تردد معمولا پیاده روهای دلخراش و آزادهنده ای دارند ولی با کمی برنامه ریزی می توان این موضوع را مدیریت کرد. بهتر است ادامه مطلب را در اراول دنبال کنید.

پیاده روها
گردشگران معمولا ترجیح می دهند در شهرها گشت و گذار داشته باشد و ناگزیر باید پیاده روها را برای قدم زدن و عبور و مرور انتخاب کنند ولی متاسفانه پیاده‌ روهای ناهنجار شهرهای بزرگ ایران این کار را غیر ممکن می سازد.

مشکلات پیاده روها

اختلاف سطح ارتفاع در پیاده‌ رو‌ ها شاید برای جوان ترها جذاب باشد ولی برای کودکان و میانسالان امری خسته کننده و آزاردهنده است. از آن بدتر مسیرهایی است که با مصالح و نخاله‌ های ساختمانی متعلق به پروژه‌ های عریض و طویل مسدود شده باشد. در کشور ما خوشبختانه موارد بدتر از این هم زیاد است؛ کدام شهر را سراغ دارید که برای لوله کشی شهری، طرح اگو و… پر از چاله و چوله نباشد. این پیاده روهای غالبا کم عرض آنقدر با انواع آت و آشغال و ماشین های پارک شده پر شده است که دیگر جایی برای عبور افراد باقی نمی گذارد. در خیابان های شلوغ باید نگران ویراژ دادن ناگهانی موتورسوارها هم بود.

پیاده روها

پیاده رو و گردشگری

مفهوم کنونی پیاده‌ رو با مفهوم واقعی اش تفاوت زیادی پیدا کرده است. گذشته ها عبور از پیاده رو ها حس آرامش را به افراد القا می کرد ولی امروزه این حس جای خود را به عصبانیت، استرس و خستگی داده است. طبیعی است که با معضلات موجود در فضاسازی شهری چنین اتفاقی بیفتد. پیاده‌ روها اولین خط ارتباطی گردشگر با جاذبه‌ های شهری است ولی با این پیاده روها گردشگران چه حسی پیدا خواهند کرد؟! فقدان ساماندهی درست در خصوص پیاده روها اثرات مخربی در روند گردشگری دارد. پیاده‌ رویی که خسته‌ کننده و حرکت در آن استرس زا باشد نمی‌ تواند گردشگر را برای ادامه مسیر و تجربه کردن و دیدن سایر جاذبه های محل ترغیب کند. چنین پیاده‌ رویی گردشگران را خسته می کند و سرعت حرکت آن ها را پایین می آورد.

پیاده روها

راهکارها

معماران شهری به این نکات واقف اند و در اصول شهرسازی نگاهی علمی به این امور دارند ولی باید خاطر نشان کرد در خیابان هایی که نزدیک به جاذبه های شهری است پیاده روها اهمیت بیشتری دارد و بازسازی و معماری آن ها باید در اولویت کار قرار گیرد. چرا که پیاده‌ روها باید بتوانند نقش موثری در جذب گردشگر داشته باشند. وجود سنگ‌ فرش مناسب با اقلیم و فرهنگ که در نگاه گردشگر پاسخگوی حس زیبایی پسندانه او هم باشد بخشی از جاذبه‌ های شهری است که فقدانش در کشور ما مشهود است.

پیاده روها

چیدمان پیاده‌ رو باید با نظر به بافت منطقه

و کارکرد خیابان ها باشد. مبلمان شهری

بخشی از آرایش شهری به شمار می رود

و می تواند حسی خوب یا منفی را به افراد

القا کند. اگر پیاده روها به درستی ساخته

شود جاذبه دارد وگرنه دافعه خواهد داشت.

پیاده روها

درختکاری و گل‌ آرایی و پیوند زدن فضای

سبز به پیاده رو کمک زیادی به تلطیف فضای

پیاده رو می کند و آن را از حالتی خشک و

خسته کننده دور می سازد. چنین تزئیناتی

برای اماکن کم تردد مناسب است چرا که افراد

سرعت حرکتشان در این پیاده روها پایین می آید

و عجله چندانی برای رفت و آمد ندارند؛ بیشتر

به دنبال قدم زدن و گذراندن لحظاتی خوش هستند.

شیوه های مختلف دیگر مثل قرار دادن المان های شهری،

تعریض پیاده روها و ایجاد نشیمنگاه راهکارهایی

ابتدایی ولی تاثیرگذار در جذب گردشگر به مناطق شهری است.

پیاده روها

 


عفیفه خدنگی | ۱۶ دی ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. حالا چند سالیه که شهر مشهد با قرار دادن اِلمان های زیبا و گاهی نوستالژیک موفق شده توجه شهروندان و گردشگران رو به پیاده روی در خیابان ها جلب کنه. به نظرم موفق هم بوده چون این اتفاق چندسالی هست که با آمدن نوروز تکرار می شه.
    برای شهرهای بزرگ و گردشگر پذیر پرداختن به زیبایی پیاده روها یک مزیت بزرگ هست چرا که این پیاده روی ها که صرفا راه رفتن نیست بلکه می تونه گردشگران رو بیشتر با فرهنگ شهرها آشنا کنه و حتی می تونه منجر به خرید از فروشگاه های محلی و کمک به معیشت مردم بشه.

    • موبایل: ۰۹۰۳۱۳۱۳۲۰۳