مناظره: آیا مقصدهای گردشگری محبوب و شلوغ دنیا ارزش سفر را دارد؟ مجله cntravellerme این… جمعه ۳ خرداد ۹۸

مناظره: آیا مقصدهای گردشگری محبوب و شلوغ دنیا ارزش سفر را دارد؟

مجله cntravellerme این سوال را  درباره بازدید از مقصدهای گردشگری پرازدحام  و در عین حال محبوب دنیا، با سوفی سیمپسون و اِوجنی کوزین به بحث گذاشته و نظر آنها را در این‌باره جویا شده است. همراه با اراول با دو دیدگاه متفاوت از نگرش بازدیدکننده نسبت به مقصدهای گردشگری پر ازدحام و معروف دنیا آشنا شوید.

 

اراول یعنی سفر، جاذبه، تجربه

جاذبه های گردشگری شلوغ و پرازدحام

بله!

 

اِوجونی کوزین: یکی از مدیران و بنیانگذاران گروه بولدوزر

مقاصد برتر گردشگری بی‌دلیل محبوب نشده‌اند. صنعت گردشگری به این دلیل به وجود آمد که مردم بتوانند از مکان‌های دیدنی و جاذبه های گردشگری لذت ببرند و مدتی هرچند کوتاه از زندگی روزمره خود فاصله بگیرند، غرق در محیط‌های تازه و نو شوند و تجربه‌ای هیجان‌انگیز داشته باشند.

برترین مقاصد گردشگری، برای هر بازدید‌کننده‌ چیزی منحصربه‌فرد برای ارائه دارد. بودن در مقاصد گردشگری مانند طبیعتی زیبا یا فضایی عجیب و غریب و ناآشنا برای فرد، راه گریزی از واقعیت فراهم می‌کند، اگرچه فقط برای مدت کوتاهی باشد. سالانه مقاصد برجسته همچون میکونوس، ایبزا و تولوم از ترجیحات مشتریانشان بهره می برد تا کیفیت تجربۀ آنان را ارتقاء دهند. مردم با سفر به چنین مقاصدی، از فکر کردن به مسائل و مشکلات خود احساس رهایی می‌کنند. طبیعت انسان  به گونه‌ای است که به بازخوردی که شخصاً از دیگران می‌گیرد اعتماد می‌کند. وقتی دیگران را درحالی که از بودن در جایی زیبا و دیدنی غرق در لذت‌اند می‌بینیم، خود به خود این انگیزه در ما ایجاد می‌شود که ما هم بودن در آن محل را تجربه کنیم.

سفر جاذبۀ فراوانی دارد: مردم افراد نخبه را می‌بینند و دوست دارند جزئی از آنها باشند. دوست دارند مثل آنها زندگی را تجربه کنند و مانند آنها از زندگی لذت ببرند. همۀ ما در سفر خودِ خودمان را تجربه می‌کنیم. زمانی که به محلی محبوب سفر می‌کنیم، اینکه با افرادی جدید و خوش قلب از سرتاسر جهان آشنا شویم امری دور از انتظار نیست. شلوغی و جمعیت زیاد مردم نیز صرفاً بخشی از تجربۀ سفر است که می‌تواند به ما انرژی مثبت همراه با شور و هیجان انتقال دهد.

مقصدهای گردشگری

خیر!

 

سوفی سیمپسون: از بنیانگذاران شرکت اتلین

بازدید از این نوع مقاصد شلوغ و محبوب بیشتر شبیه یک کابوس وحشتناک است تا هر چیز دیگری. اکثر ما این حس غرق شدن را که به دلیل ازدحام جمعیت به آدم دست می‌دهد، در مکان های شلوغ تجربه کرده‌ایم. به عنوان مثال مکانی با شهرت جهانی که شما صرفاً به‌خاطر بازدید از آن به آنجا سفر کرده‌اید گویی در میان انبوه جمعیت پنهان شده است. علاوه بر آن، ناگهان این حس به آدم دست می‌دهد که در تله‌ای گرفتار شده است‌.

برای من رفتن به تعطیلات یعنی زدن به دل طبیعت، به جاهای بکر و کم‌نظیر.

به قول لیون مکرون، فیلمساز و نویسندۀ کتاب “جاده‌ای که به غرب می‌رود“،

سفر یعنی رفتن به‌دنبال ناشناخته‌ها. این حرف البته بدین معنی نیست

که به جایی سفر کنیم که خالی از هر بنی بشری باشد. اما حتماً یعنی

به جایی سفر کنیم که مملو از گردشگر نباشد.

نباید شلوغی و ازدحام جمعیت در مکان‌های مشهور

و محبوب را بخشی از واقعیت دانست که راهی جز

پذیرفتن و کنار آمدن با آن نیست. در جستجوی جایی باشیم

که حسی خاص و مقدس به شما انتقال دهد و  یا حداقل چیزی متفاوت برای ارائه داشته باشد.

نگرش شما زمانی نسبت به مسافرت و بازدید از مکان های شلوغ تغییر

می کند که با پدیده over Tourism  بیشتر آشنا شوید.

توصیه می کنیم مقاله “Over tourism؛ گردشگری فراتر از مرزهای خود”  را در همین مجله مطالعه کنید.

 


ترجمه از رسول اقبال نیا – مجله اراول

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه