آیا واقعاً هوش مصنوعی صنعت سفر را با مشکل مواجه کرده است؟ مدت‌هاست می‌شنویم که… دوشنبه ۶ خرداد ۹۸

آیا واقعاً هوش مصنوعی صنعت سفر را با مشکل مواجه کرده است؟

مدت‌هاست می‌شنویم که هوش مصنوعی موجب از بین رفتن بسیاری از مشاغل خواهد شد و اینکه همۀ ابعاد صنعت سفر را مال خود خواهد کرد. حال بیایم این بحث را موشکافانه بررسی کنیم و ببینیم واقعاً در پس این ماجرا چه می‌گذرد و چگونه صنعت سفر از این پدیده متأثر خواهد شد. صعنت سفر را می‌توان در سه دستۀ اصلی مورد بررسی قرار داد: آماده‌سازی، خرید، و خود تجربۀ سفر. 

صنعت سفر

۱- آماده‌شدن برای سفر

فرض کنید قصد دارید برای تعطیلات از نیویورک به لندن سفر کنید. اگر خانواده‌تان چهار یا پنج نفره است، احتمالا مجبور شوید ساعت‌ها برای پیدا کردن مسیر سفر مورد نظرتان، رزرو بلیط در نزدیک‌ترین فرودگاه و غیره در موتورهای جستجو مانند اِکسپیدیا [۱] یا کایاک [۲] زمان صرف کنید. این موارد بخش ناامید‌کننده و وقت‌گیر برنامه‌ریزی برای سفر محسوب می‌شود.

پیدا کردن قیمت، زمان و کیفیت مناسب در اینترنت اولین چالشی است که هر مسافری با آن روبروست. این موضوع شامل همه چیز می‌شود، از پروازها گرفته تا رزرو هتل. از آنجا که تکنولوژی به همۀ ابعاد صنعت سفر نفوذ کرده است، شاید برایتان کمی شک‌آور باشد که شرکت‌ها آنقدر تمرکز خود را بر تکنولوژی گذاشته‌اند که از اهمیت بالای بحث خدمات مشتری تاحدی غافل شده‌اند. برای مثال، اگر با نمایندۀ خدمات مشتریِ یکی از این آژانس‌های مسافرتی آنلاین که تعدادشان کم هم نیست، تماس بگیرید، متوجه خواهید شد که زمان انتظار آن به شکل تحمل ناپذیری زیاد است.

امید است که هوش مصنوی برخی از این مسائل را مرتفع کند. الگوریتم‌های هدفمند می‌تواند بسیاری از این مسائل را حل کند. داده‌های گوگل نشان می‌دهد که مشتریان حاضرند ۳۶ درصد پولِ بیشتر بپرازند تا تجربه‌های شخصی‌سازی‌شده داشته باشند. اما تکنولوژی قادر نخواهد بود کاملاً تجربۀ‌های بد مشتری در موارد مذکور را از بین ببرد.

صنعت سفر

۲- خرید

هنگام خرید بلیط، مسافرین با محدودیت‌ها و قیمت‌های متفاوتی مواجه هستند و این موضوع تصمیم گیری را برای افراد مشکل می‌سازد.  به دلایلی از این قبیل، مسافران مجدداٌ  به اشخاصی روی می آورند که خدمات مسافرتی ارائه می‌دهند.

اگر فردی به دنبال رزرو بلیط برای سفر از نطقۀ الف به ب باشد، آژانس‌های مسافرتی آنلاین بخوبی از عهدۀ این خدمت برمی‌آیند. اما زمانی که فردی می‌خواهد برای سفر دست جمعی بلیط رزور کند، استفاده از آژانس‌های مسافرتی آنلاین دشوارتر و گرانتر خواهد بود. مشتریان قبل از انتخاب یک پکیج سفر، از ۳۸ سایت استفاده می‌کنند که عدد سرسام آوریست.

صنعت سفر

۳- تجربۀ سفر

تکنولوژی‌های مختلفی که بنا بود کمک‌کننده باشند حالا سفر را از هر زمانی دشوارتر ساخته‌اند. تصور کنید در اوج شلوغی  تطعیلات دارید به سفرمی‌روید. قبل از اینکه اصلا سفر شما آغاز شود، وجود صف‌های طولانی، پروازهای شلوغ، کارکنان خستۀ  و تکنولوژی‌های قدیمی همگی موجب ایجاد بهم ریختگی و سردرگمی در مسافرین می‌شود. علاوه‌ براین مشکلات و خطراتی که وجود صف‌های طولانی هنگام چِک-این ممکن است ببار بیاورد خود بحث مفصلی می‌طلبد که از حوصلۀ این مقاله خارج است.

در نهایت، پس از تحمل این همه اذیت و آزار که مسافرین سوار بر هواپیما می‌شوند، فلاکت دیگری را باید تحمل کنند: نشستن در صندلی‌هایی خشک و سفت، نبود فضایی برای قرار دادن آرنج و پر بودن همۀ صندلی‌ها. جالب است بدانید که در پروازهای داخلی ایالات متحده حتی تلویزیون‌ها نصب شده در هواپیما را هم برداشته‌اند.

هیچ یک از این تحولاتی که به‌واسطۀ تکنولوژی شکل گرفته است

سفرهای هوایی را حداقل در آیندۀ نزدیک تغییری نخواهد داد.

هوش مصنوعی برخی‌ حوزه‌های سفر را بهبود خواهد بخشید اما بر بسیاری از حوزه‌های دیگر تأثیری نخواهد داشت.

صنعت سفر

آیندۀ صنعت سفر

پیش‌بینی سایت اِوییشن تودی [۳] این است که تعداد مسافران

شرکت‌های هواپیمایی در ایالات متحده از ۸۴۰.۸ میلیون

در سال ۲۰۱۷ به ۱.۲۸ میلیارد در سال ۲۰۳۸ افرایش پیدا خواهد

کرد که رشدی ۵۰ درصدی است. اگر سیستم‌های حمایتی

را در آینده کاملاً ارتقاء ندهیم، سفر به فرآیندی زجرآور تبدیل خواهد شد.

برای سامان دادن به این رشد عظیم، هوش مصنوعی

احتمالا بتواند در برخی حوزه‌های سفر کمک‌کننده باشد

اما انتظار هیچ‌گونه معجزه‌ای را نداشته باشید. مگرآنکه

سفرهای فضایی راه بیافتند. درهرحال، آمادۀ ایستادن در صف‌های طولانی باشید.

 


۵ خرداد ۹۸ | ترجمه از رسول اقبال نیا – منبع: forbes.com

 

[۱] Expedia
[۲] Kayak
[۳] Aviationtoday

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه