۳ ژوئن: روز جهانی دوچرخه روز جهانی دوچرخه بهانۀ خوبی است تا بار دیگر به… چهارشنبه ۸ خرداد ۹۸

۳ ژوئن: روز جهانی دوچرخه

روز جهانی دوچرخه بهانۀ خوبی است تا بار دیگر به اهمیت و مزایای رواج دوچرخه‌سواری ازنگاه سازمان ملل بپردازیم. افرادی که اغلب اوقات پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری می کنند – به عبارتی اکثر شهروندان یک شهر – نیاز دارند که بتوانند به راحتی عبور و مرور داشته باشند و با موانع زیادی بر سر راه‌شان مواجه نشوند. متأسفانه این نیاز همچنان در بسیاری از شهرها نادیده گرفته می‌شود. سرمایه‌گذاری بر عابرین پیاده و دوچرخه‌سواران می‌تواند موجب کاهش مرگ و میر، کمک به محافظت از محیط زیست و کاهش فقر شود. پاسخ به نیازهای عابرین پیاده و دوچرخه سواران نیز همچنان به عنوان یکی از راه حل‌های رفع مشکل کیفیت هوا محسوب می‌شود.

از منظر سازمان جهانی بهداشت، ایجاد زیرساختی ایمن برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری نیز می‌تواند راهی مناسب برای نزدیک شدن به عدالت در سلامت[۱] باشد. برای بخش‌های فقیر شهر که اغلب از عهدۀ خرید وسایل نقلیۀ شخصی برنمی‌آیند، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری می تواند به عنوان نوعی وسیلۀ حمل و نقل در نظر گرفته شود و در عین حال موجب کاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی، سکته، برخی انواع سرطان، دیابت، و حتی مرگ شود. همچنین، حمل و نقل فعال و ارتقاء یافته نه تنها به سلامت فرد کمک می‌کند، بلکه منصفانه و مقرون به صرفه است.

روز جهانی دوچرخه

چرا دوچرخه را ارج نهیم؟

دوچرخه وسیلۀ نقلیه‌ای ساده، ارزان،

قابل اتکا، غیرآلاینده و متناسب با محیط زیست است

دوچرخه می‌تواند وسیله‌ای برای توسعه باشد

و علاوه بر حمل و نقل، می‌تواند روشی برای دسترسی

به آموزش، ورزش و خدمات درمانی محسوب گردد.

دوچرخه نمادی برای حمل و نقل پایدار است

و همینطور پیام مثبتی است برای تقویت و رشد

مصرف و تولید پایدار و همچنین اثری مثبت بر اقلیم دارد.

روز جهانی دوچرخه

روز جهانی دوچرخه:

  • کشورهای عضو سازمان ملل را ترغیب می کند تا در راهبردهای توسعۀ متقاطع توجه ویژه به دوچرخه داشته باشند و آن را در برنامه‌ها و سیاست‌‌های توسعۀ ملی و محلی، منطقه‌ای و بین المللی لحاظ کنند.
  • کشورهای عضو را ترغیب می‌کند تا ایمنی جاده‌ها را بهبود بخشند و دوچرخه را به طراحی  و طرح‌ریزی زیرساخت‌های حمل و نقل پایدار و همینطور زیرساخت‌های مربوط به حرکت و جابجایی آسان پیوند دهند.
  • افراد ذینفع را ترغیب می‌کند تا بر استفاده از دوچرخه در موارد زیر تأکید داشته باشند: به عنوان روشی برای کمک به توسعۀ پایدار، ارتقاء آموزش ازجمله آموزش تحرک فیزیکی برای کودکان، جوانان ونوجوانان، ارتقاء سلامت، پیشگیری از بیماری، کمک به افزایش آستانۀ تحمل در افراد، فهم و احترام متقابل و همینطور تسهیل شمول اجتماعی و فرهنگ صلح
  • کشورهای عضو را تشویق می‌کند تا بهترین روش‌ها را برای رواج دچرخه در میان همۀ اعضای جامعه اتخاذ کنند و از این نظر از طرح‌های ملی و محلی مربوط به سازماندهی مسیرهای دوچرخه‌سواری که می‌تواند موجب بهبود سلامت فیزکی و روانی و تندرسی افراد و همینطور توسعۀ فرهنگ دوچرخه‌سواری در جامعه شود، استقبال می‌کند.

با توجه به منحصر بفرد بودن،

طول عمر و چندمنظوره

بودن دوچرخه که دوقرن

از اختراع آن می‌گذرد و هم

ینطور اینکه وسیلۀ حمل و نقل ساده، ارزان

، قابل اتکا، غیر آلاینده و متناسب با محیط زیست است،

مجمع عمومی سازمان ملل تصمیم گرفت

۳ ژوئن را روز جهانی دوچرخه اعلام کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روز جهانی دوچرخه، می توانید مقالۀ «روز جهانی دوچرخه سواری؛ یک گام برای رسیدن به توسعه پایدار» را مطالعه کنید.

 


[۱] Equity in health

ترجمه از رسول اقبال نیا – منبع: UN

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه